Niksar’da Deprem Ne zaman Olacak? Sorusunun cevabını vermek mümkün değil, bugüne kadar depremlerin ne zaman olacağını ilen bir teknik geliştirilemedi ama bir gün buda olur mu?, evet böyle bir teknolojiyi bulmak mümkündür.

Deprem Doğanın bir önemli armağanıdır. Depremler insan öldürmez, İnsanları, insanların hataları öldürür.

Yanlış falan okumadınız, Depremlerin insanları öldürmediğini yazıyoruz, hatta Depremler insanların daha sağlıklı yaşaması için Dünyaya yeniden hayat verir, dünyadaki kurumuş, fösilleşmiş, kabuklaşarak insanlara fayda sağlamayan yaşlanmış maddeleri kaldırıp atar, dünyaya yeniden hayat verecek maddeleri ortaya çıkartır.

Niksar Ovasının verimli olmasının en önemli nedeni, Niksar Ovasının Depremler sonunda var olmasıdır!.

Sanırım bu sözlerimi anlamayanlar olacaktır, bir kez daha tekrar edelim, Niksar Ovasının oluşması Depremler sayesinde olmuştur, gerçekleşen her Deprem sonrasında Dağlar yavaş yavaş ayrılır, dağların birbirinden uzaklaşması verimli ovaların ortaya çıkmasını sağlar, Niksar Ovası da Canik dağları ve Kelkit Vadisi boyunca uzanan sıra dağların ayrışması sonucu Cenabı Allah verimli toprakları bizlere bağışlamıştır.

Niksar olarak çok şanslıyız, ama şanlı olduğumuz kadar da insanların hatasından dolayı şanssızlık yaşıyoruz ve de yaşayacağız.

“Bir Musibet, bin nasihatten iyidir”, sözünü hatırladık, musibetler olmasa, nasihatlerden bir şey anlamamakta ısrar edeceğiz insanlar olarak.

Aslında Depremler bir musibet değildir, ama bir şeyi anlata bilmek içinde konuya açıklık getirmemiz gerekiyor.

Niksar Kuzey Anadolu Fay hattının en hareketli ve riskli bölgeleri arasındadır.

Kuzey Anadolu Fay hattı dünyanın en hareketli ve riskli Deprem Fay hatları içindedir, hal böyle olunca Niksar yani Kelkit Vadisinde yaşayanlar, Depremle yaşamasını öğrenmemiz gerekiyor.

Niksar ile ilgili çok yazılar yazdık, yazmaya devam ediyoruz.

Cenabı Allah Niksar Ovasını insanlığa hizmet etsin diye biz insanlara armağan  etmiş ama, bizleri yönetenler ne yazık ki insanlığa en büyük armağan olarak verilen verimli toprakların katledilmesini sağlıyorlar, Toprak katliamına halen devam ediliyor.

Cenabı Allah Dağları, Ovalara çevirirken, bizim yöneticilerimiz en verimli Ovaları beton yığını haline getirmekte ısrar ediyorlar. İlginç değimli?.

İnsanları var eden, yarattığı insanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için verdiği nimetlerin kıymetini bilmiyor ve inatla ve ısrarla biz insanlar sunulan nimetleri hoyratça kullanılmasına göz yumuyoruz.

Hani diyoruz  ya; MAL SAHİBİ MÜLK SAHİBİ HANİ BUNUN İLK SAHİBİ?, MALDA YALAN MÜLKTE YALAN AL BİRAZDA SEN OLAYALAN” bu sözlerin ne anlama geldiğini anlatmaya gerek yok.

Niksar Ovasının katledilmesini sağlayanlar, halen ısrarla en verimli Toprakların katledilmesine zemin hazırlıyor.

İncelik ve zerafet çok önemli. Küçük hatırlatmalar yapıyoruz, Niksar’ı her gezdiğimizde içimiz kan ağlıyor, Niksar Ovasını sulayan, bağ ve bahçeleri sulayarak hayat veren dereler, Harklar yıkılmış içler acısı şekilde insanlığın  ne kadar acımasız olduğunu gösteriyor!.

İnsanlara verilen nimetlerin kıymetini bilmemek için, iki günlük dünyada küçük çıkarlar için gelecek nesillerin, geleceğini katletmek kimseye fayda sağlamayacaktır.

Yukarıda ifade ettiğimiz ve hatırlattığımız;  MAL SAHİBİ MÜLK SAHİBİ HANİ BUNUN İLK SAHİBİ?, MALDA YALAN MÜLKTE YALAN AL BİRAZDA SEN OLAYALAN” sözleri dünyada ne kadar mal sahibi olursan ol, ebedi yolculuğa çıkarken yanında hiçbir malı götüremeyeceksin, “5 metrelik bezle yolculuk yapacaksın” demektir.

Hani şu an elinde olan mal veya mülk daha önce kimin elinde idi?, elindeki mülkün kime ait olduğunu biliyormusun?.

Bizler “Niksar’da ne zaman Deprem Olacak? sorusunun cevabını ararken, bazı arkadaşlar gereksiz polemiğe girmeye çalışıyor.

Niksar geçmiş yıllarda zaten şehirleşmesini sağlıklı yapamıyordu, pek çok hata vardı, ama şimdi daha da vahim sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Niksar’da hayat veren Çanakçı deresi boyunca yani o bölgeyi vadi olarak görür isek, Niksar’a hayat veren hava sirkilasyonunu sağlayan vadi boyunca eskiden 4 katlı binalara ruhsat verilmişti, son yıllarda artık bu bölgede 7 kat binalar dikiliyor, yazı oluyor bu kadim şehre.

Niksar iyi yönetilmiyor!..

Bir gerçeğin altını çiziyoruz. Niksar’ın sağı sallandı, solu sallandı, Amasya- Taşova, Erbaa-Niksar-Reşadiye bölgesi 1942 yılından sonra ciddi bir deprem yaşamadı.

Söz konusu Kelkit Vadisinde 1939 v4 1942 yılında gerçekleşen depremlerde söz konusu şehirler yerle bir olduğunu tarihi belgeler söylüyor, yani Niksar-Erbaa depremden sonra Ova kısmına yerleşmekten vazgeçmiş, şehrin sağlıklı bölgelerine yerleşmeye başlamış, ancak son yıllarda kişisel rantlar, şehrin hem ovasını katletmeye başlamış, hem de zemin açısından en sıkıntılı bölgelere yerleşim açılmış.

Hani derler ya, müneccimlik yapmıyoruz, yapamayız da ama Doğanın  verdiği şartları hatırlatmak bir insani görevdir.

Niksar acilen Kentsel dönüşüme başlamalıdır.

Niksar’da yapılacak her Kentsel dönüşüm çalışması, gerçekleşecek olan Depremlerde insanların ölüm sayısını azaltacaktır.

Yine diyoruz, Depremler insan öldürmez, insanları insanların hatalarından kaynaklanan ihmalkarlık veya çıkar ilişkileri sonrasında duyarsızlık öldürür.

Deprem yıkıcı ama duygusu birleştiricidir. Depreme tam manasıyla hazırlıklı olmasak da depremlerin de sahibi olan Allah’a sığınmak için hep birlikte hazırlıklı olabiliriz. Hepimize çok geçmiş olsun diliyorum. Rabbim ülkemizi bu tür felaketlerden korusun.

Dervişe sordular; Zenginlik nedir?,  Derviş dedi ki,  Seni seven bir ailen Elini öpeceğin anan baban Hatırını soran evladın,  Birkaç iyi arkadaşın Başını sokacak bir çatın,  Rızkını kazanacağın bir işin Evine götürecek ekmeğin,  Sıhhat, sağlığın varsa Herkesten daha zenginsin” der.

Günün Sözü: MAL SAHİBİ MÜLK SAHİBİ HANİ BUNUN İLK SAHİBİ?, MALDA YALAN MÜLKTE YALAN AL BİRAZDA SEN OLAYALAN”