Niksar Kuzey Anadolu Fay  hattının en riskli ve tehlikeli bölgesindedir.

Niksar’ın acilen ve en kısa zamanda KENTSEL Dönüşüm çalışmasına başlaması gerekir, aksi tatktirde, yaşanacak bir deprem sonrasında binlerce insanın ölüm riski ile karşı karşıya kalacağı, binlerce insanın Enkazlar altında sıkıntı yaşayacağı asla unutulmamalıdır.

Niksar son yıllarda yeni yapılaşma yapsa da, yapılaşmaların yapıldığı bölgeler Kuzey Anadolu Fay bölgeleri içindedir, zemini sağlam bölgelerde yapılaşma yok denecek kadar azdır.

Niksar Çevre ve Şehircilik Bakanlığının imkanlarından en kısa zamanda faydalanarak en riskli ve  sıkıntılı bölgelerden başlamak üzere KENTSEL DÖNÜŞÜM çalışmasına başlamalıdır.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI DEPREM RİSKİ YÜKSEK olan şehirlere KENTSEL DÖNÜŞÜM hizmetinden faydalanıyor.

Niksar KENTSEL DÖNÜŞÜM çalışmasına Deprem her tarafı yıktıktan, binlerce ölü ve sakat kalacak insanlardan sonramı başlayacak?.

AK Parti Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir Depreminden sonra yaptığı açıklamada Deprem riski yüksek şehirlerin en kısa zamanda KENTSEL DÖNÜŞÜM çalışmalarına geçmesi gerektiğini  ifade etti.

“AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ PLANLARINI SÜREKLİ GÜNCELLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin de oturduğu binanın depreme dayanıklılığını tespit ettirmesi, şayet bu konuda herhangi bir sıkıntı varsa, gerekiyorsa kendisi de üstüne biraz koyarak hızla sağlam bina inşası için harekete geçmesi gerekiyor. Ülkemizi deprem başta olmak üzere tabii afetlere hazırlıklı hâle getirmek için gece gündüz çalışmayı sürdüreceğiz. Bunun yanında deprem sonrasında devreye girecek afet ve acil durum yönetimi planlarını sürekli güncelliyoruz” açıklamasında bulundu.

AFAD’dan UMKE’ye, belediyelerden sivil toplum kuruluşlarına kadar her kurumun kendi görev alanında çok güçlü bir alt yapı ve yetişmiş insan kaynağını kavuştuğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eskinin kargaşa ve çaresizlik görüntülerinin yerini düzenli, disiplinli ve bilinçli bir arama kurtarma, yardım destek faaliyetleri almıştır. Bir kez daha İzmirli kardeşlerime geçmiş olsun diyor, Rabbimden ülkemizi her türlü afetten muhafaza eylemesini diliyorum” dedi.

“KONUT ATILIMI, ÖZEL SEKTÖRÜNDE GAYRETLERİYLE ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜMÜN GERÇEKLEŞMESİNİ SAĞLAMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de bin konteyner kullanıldığını, vatandaşları o konteynerlerde iskân edeceklerini, bu arada da inşaatlara başlanacağını belirterek, şöyle konuştu: “Biz gelene kadar sadece 43 bin konut yapan TOKİ’nin, 18 yılda tamamladığı, hâlen inşa ettiği ve projelendirdiği 975 bin konut ülkemizde bu alanda çok büyük bir devrimdir. Bu şekilde başlayan konut atılımı, özel sektöründe gayretleriyle ülkemizde önemli bir dönüşümün gerçekleşmesini sağlamıştır. Ancak hâlâ dönüştürmemiz gereken 6,7 milyon konut bulunuyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de depremden etkilenen bölgenin sulak bir alan olduğuna işaret ederek, “Biz şimdi tarım orman hayvancılığa ait bir bölgeyi, 1 milyon 400 bin metrekare, burayı rezerve alan olarak şu anda yapılacak konutlara tahsis ettik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız o 1 milyon 400 bin metrekarelik alanda inşaatlara başlayacak. İstiyoruz ki zemin sorunu olmasın. Bütün oradaki zeminle ilgili etütler yapıldı. Adımlarımız buna göre atılıyor” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1,5 milyon konutu gelecek 5 yıl içinde inşa etmeyi  planladıklarını dile getirerek, TOKİ vasıtasıyla bu yıl da 100 bin konutun inşasına başlandığını anımsattı.

“59 İLDEKİ 268 RİSKLİ ALAN İLE 67 İLDEKİ REZERV YAPI ALANLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Gelecek yıl 100 bin konutun inşasına daha başlayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 59 ildeki 268 riskli alan ile 67 ildeki rezerv yapı alanlarıyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Riskli yapı olarak ilan ettikleri 688 bin birimin 670 binindeki tahliye ve yıkımları tamamladıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet olarak şu ana kadar riskli yapı tespiti yapılan 1 milyon 395 bin bağımsız birimdeki kentsel dönüşüm çalışmaları için 5 milyon vatandaşımıza yaklaşık 15,5 milyar liralık destek verdik. Hiçbir meblağ insanımızın canından daha kıymetli değildir. İstanbul başta olmak üzere deprem riskinin yüksek olduğu şehirlerimizde bu süreci hızlandırmamız gerektiği anlaşılıyor” ifadesini kullandı.

İzmir de yaşanan Deprem sonrasında Hükümetin açıkladığı imkanlardan Niksar en kısa zamanda faydalanmalı, doğru yer, doğru kararla Niksar sıkıntıya girmeden Devletin imkanlarından faydalanmalıdır, aksi taktirde Niksar’da İnşaat sektörü ile meşgul olan hiçbir firma Niksar’ın derdine derman olamayacağını herkes bilir.

İnşaat sektöründe büyük Rant vardır ama, Kentsel Dönüşümü kavramak farklıdır, kişi ve firmalar kısa zamanda yorulmadan az zahmetle çok para kazanmak isterler, Kentsel Dönüşüm ise emek ve mücadele gerektirir, bu hizmet ancak Devletin kurumlarının desteği ile mümkündür.

Bazı mahallelerde yapılan yeni binalar KENTSEL DÖNÜŞÜM değildir. 3-4 katlı binanın yanına yeni yapılan binaları ekleyerek sağlıklı yapılaşma ve KENTSEL DÖNÜŞÜM hizmeti yapılmıyor, hatta eski binalar sıkıntılı ise, yanında yapılan yen binalara aynı şekilde risklerle doludur.

Konuya ilk önce STK ların duyarlık göstermesi, sonrasında Belediye Başkanı ve Belediye meclisi üyeleri ve Milletvekilleri konuya duyarlılık göstermelidir.

Her şeyi Belediyeden ve Belediye başkanından beklemek yanlıştır. Bir elin Nesi var, İki elin Sesi var.

YEŞİLNİKSAR

&

YÖRENİN SESİ CANİK GAZETELERİ