Yapımına 2018 yılında başlanan görkemli şehir giriş kapısı, kullanılan malzemelerin yetersizliği nedeniyle 2 yılda dökülmeye başladı.

2018 yılında Niksar Belediyesi tarafından yaptırılan görkemli Niksar Şehir Giriş Kapısı, kullanılmaya başlanmasının üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, adeta dökülmeye başladı.

Üzerinde farklı şehirlerden getirtilmiş olan mermer ve fayansların kullanıldığı giriş kapısının mermerleri geçen araçların sarsıntısı ve uygun olmayan malzeme kullanımı nedeniyle dökülmeye başladı.

Günlük yüzlerce aracın geçiş yaptığı Niksar girişi artık büyük bir risk teşkil ediyor. Özellikle sarkan ve kopmak üzere olan mermer taşları, kapı altından geçiş yapan vatandaşları korkutuyor. Üzeri açık olan motosiklet ve traktör gibi araçlar için büyük bir ölüm riski yaratan kapı için şimdiye kadar herhangi bir çalışma yapılmadı. Hiçbir güvenlik önleminin de alınmadığı Niksar Giriş Kapısı altından geçen araçlar ve insanlar için can ve mal kaybı riski teşkil ediyor.

Kapı altından araçlarıyla geçen vatandaşlar; “Kapıdan geçerken tedirgin oluyoruz. Mermerler aracımızın üzerine düşecek diye korkuyoruz ama mecburen geçmek zorundayız. Buna biran önce tedbir alınmalı. Çoluk çocuk yaralanma ve kaza korkusu yaşamak istemiyoruz. Yetkililere sesleniyoruz.” dediler.

Yapımı için onlarca para ve emek harcanan görkemli kapının bir yüzeyinde Kelime-i Tevhit ile Fetih Sûresi’nin ilk üç ayeti bulunmakta. Diğer yüzeyinde ise Besmele-i Şerif ile Ayet-el Kürsi bulunmakta. Ayrıca kapının iki bölümünde “Allah” ve “Muhammed” lafızları Kûfi Hat Sanatı ile uygulanırken, üst bölümünde ise Danişmendli Devleti paralarında yer alan “Aslan Üstündeki Türk Süvari” bulunmakta.