NİKSAR’ DA ŞEKER PANCARI ÜRETİMİ EN YÜKSEK SEVİYEDE

Turhal Şeker Fabrikasını 2018

Turhal Şeker Fabrikasını 2018 yılında özelleştirmesi sonrasında fabrikayı satın alan Kayseri Şeker Fabrikası kooperatifi 2018 yılı üretimine geç başlaması sonucu geçen yıl üretimde yüksek seviyeyi yakalayamamış olmasına rağmen özelleştirme öncesinde gerçekleşen üretimden daha fazla yüksek verim alındığı yetkililerin açıklamasından anlaşılmıştı.

Turhal Şeker Fabrikasını alan Kayseri ŞEKER kooperatif 2019 yılı Şeker pancarı üretimini ekiminden tarladaki bakımına kadar ve hasat yapılana kadar ki süreyi Niksar Bölge Şefi Ziraat Mühendisi Niyazi Kaya’nın yönetiminde kontrollerini yaparak 2019 yılı Şeker pancarı üretiminde Niksar’ da 1930’lu yıllardan 2019 yılına kadar ki üretiminin en yüksek polor seviyesinin yakaladığı görülmüştür.

Niksar ovasında 2019 yılında üretilen önümüzdeki günlerde sökümüne başlanacak olan şeker pancarı polor seviyesinin 15 olduğu görülmüştür.

Turhal Şeker Fabrikası 2018 yılı üretiminde bir ilke imza atarak üretilen şeker pancarını makine usulüyle söktürüp Turhal Şeker Fabrikasına nakliyesini direkt tarladan fabrikaya yaparak çiftçinin daha fazla para kazanması sağlanmış şeker pancarının zayiatında en düşük seviyeye inmiştir.

Yeşil Niksar ve Yörenin Sesi Canik Gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin Niksar Bölge Şefliğini ziyaret etti. Kayseri Şeker Şirketine bağlı Niksar Şeker pancarı şefi Ziraat Mühendisi Niyazi Kaya 2019 yılı üretimi konusunda şunları ifade etmiştir; “ 2018 yılı şeker pancarı üretimine geç müdahale etmek zorunda kaldık. 2018 yılı üretimimiz geçmiş  yılara oranla yüksek ve verimli olmuş, çiftçimizin cebine kısa zamanda daha fazla ekonomik imkânlarla sağlanmıştı, 2018 yılındaki çalışmalarımıza 2019 yılında daha dikkatli çalışmalar yaparak pancar tohumu ekiminin zamanında çiftçilerimize yaptırdık ve 2019 yılı pancar ekiminde ekim, bakımlarını zamanında yaptığımız ürün Niksar tarihinin en yüksek polor seviyesini yakalamasına imkân sağlamıştır. İnşallah 2019 yılı  üretiminde Niksar çiftçisi çok güzel gelir elde edecektir, yine üretimi yapılan şeker pancarı haşatının tarladan sökümünü sağlayıp tarladan fabrikaya direkt taşıyarak üretim zayiatını önleyeceğiz, çiftçimize ve nakliyecimize yüksek gelir elde etmelerine imkân vermiş olacağız, Kayseri Şeker pancarı kooperatifinin Turhal şeker Fabrikası çalışanları olarak şu düşünceler içerisinde çalışma yapıyoruz  ‘ Çiftçiye, köylüye değer vermeyenin bu kadim coğrafyada varlığı yok hükmündedir. Dünyanın en büyük sektörü tarımdır ve bizde tarımla uğraşan, rızkını alın teriyle kazanan, alın teriyle ıslanan topraklarda bölgemiz şeker pancarı üreticisi çiftçilerimiz ile el ele vererek var olan değerlerimize topraklarımıza sahip çıkıyoruz, en yüksek kalitede şeker pancarı üretimi yaparak Niksar çiftçisine ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Niksar Pancar Bölge Şefliği 2018 yılı pancar ekim haşatında olduğu gibi 2019 yılı pancar hasadını da tarladan sökümünü yaptırarak direkt fabrikaya taşınmasını sağlayacak çiftçinin daha fazla yüksek gelir elde etmeleri için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. Gazete sahibi Cemalettin Bilgin Niksar pancar bölge şefi Niyazi Yılmaza yaptıkları başarılı çalışmalarında dolayı teşekkür etti ve başarılar diledi bir süre daha sohbet ettikten sonra Pancar Bölge Şefliğinden ayrıldı.