Bugün Allah’ın yarattığı iki canlıdan örnek vermek istiyorum.

Nezaket kuralları günümüzde her geçen gün kendi varlığını kaybetse de, yinede az sayıda insanda Nezaket ve Edep kurallarına uygun hareket edenler var.

Eskiden şunlar vardı, şimdi yok, demeden iki güzel harekete değinmek isterim.

Geçen gün işyerine sabah gelirken hemen yanımda bir bayan belirdi, bayan beni yanından geçerken durdu bana yol verdi ve bende geçtim işyerimi Bismillah diyerek açtım.

Uzun zaman olmuş böyle bir duyguyu yaşamamak.

Özellikle sabahları cadde ve sokaklarda yürürken bayanlar erkekler karılaştığında kesinlikle dururlar erkek yoldan geçtikten sonra bayanlar yoluna devam ederlerdi, birde evlatlar anne ve babaların yanında daha dikkatli otururlar, asla bacak bacak üstüne atmazlardı.

Sabah böyle bir manzara ile karşılaşınca hem şaşırdım, hem de mutlu oldum, güzel bir duyguyu yaşadığımı ifade etmek isterim.

Bugün sabah (Cumartesi) bir sokak köpeği sabah işyerine giderken beni karşıladı tanıma duygusunu anlatmak için şımarıklık yaptı kuyruk salladı ve sokak hayvanları için işyerinin yanına koyduğumuz Su kabından içti ve gitti.

Sokak hayvanı, bunlar içinde Köpekler, Kediler ve çeşitli kuşlar, kanatlı hayvanlar var.

Sokak köpeği diyoruz, sahipsiz gibi gözükse de onların sahibi tabi ki Cenabı Allah, her canlıyı yaratanda Allah, rızkı verende Allah.

Sokak köpeği bir süre sonra işyerin önüne geldi, ağzında bir şeyler vardı, sağa gitti, sola gitti bende merak ettim, bu hayvan daha çok işyerimizin bölgesinde yaşamaya çalışan sokak köpeklerinden, sonra başka tarafa giderken her taraf beton yığını olduğu için bir toprak parçasının olduğu yer buldu, aslında bulduğu yerde toprak yok, inşaat kalıntısı var, tesadüfen bırakılan bir küçük yer.

Sokak Köpeği küçük bir alanda ayakları ile eşeleyecek bir yer aradı, buldu, ayakları ile kazabileceği alanda küçük bir yeri eşti ağzındaki yiyeceği oraya bıraktı ve inşaat molozlarını tekrardan burnu ile iteleyerek üzerini kapattı, ilginçtir burnu ile yanında bulunan küçük taş parçalarını bile gömdüğü yerin üzerine iteledi.

Cenabı Allah yarattığı her canlıya  yaşaması için özellikler vermiş, biliyoruz ki son aylarda yaşadığımı Pandemi hastalığından dolayı insanlarımızın sokağa çıkması kısıtlı hale geldi, insanların sokağa çıkması kısıtlanınca, çöplere dökülen yiyecek artıkları hafta sonları dökülmediği için veya yiyecek satan işyerlerinin yiyecek artıkları kısıtlı hale gelince sokak hayvanlarının beslenmeleri daha az hale gelmiş oldu, yani sokak hayvanları kısıtlama olmadığı zamanda karınlarını doyuracak yiyecek bulmakta zorluk çekmezken, artık sıkıntı yaşadığı anlaşılıyor.

Canlılardan bir tanesi Köpekler, Allah’ın vermiş olduğu ömrü yaşarken endilerine sunulan özellikleri içinde hayatta kalması için kendi özelliklerini koruyor, bulduğu yemek ile karnını doyuruyor, fazla olunca onu saklayacak alan arıyor, bulur ise onu saklayacak çalışma yapıyor.

Peki; Pandeminden dolayı devletimiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulamaya başladığında, kısıtlama saati gelmeye başladığı süre içinde insanların marketlere, alış veriş merkezlerine nasıl hücum ettiğini gördük değil mi?.

Hastalığın azalması için, insanların hastalıktan etkilenmemesi için, hastalığa yakalanıp ölmememiz için devletimizin yetkilileri “kısıtlama yapılacak” dediği süre ile birlikte alış veriş alanlarına koşmak nasıl bir manzara oluşturmuştu?, sonrası malum, hastalık ülke genelinde zirve yaptı, halen hastalığın seviyesinin düşmesi için devletimiz çeşitli tedbirler almaya devam ediyor.

Sokak köpeğinin  hayatına devam etmesi için uyguladığı yöntemi, biz insanlar neden uygulamıyoruz? Veya neden uygulamadıkta, “kısıtlama olacak” dendiğinde sanki evlerimizde hiçbir şey yokmuş gibi neden alış veriş merkezlerine koştuk?.

Her canlıyı yaratan cenabı Allah’tır, onun rızkını verende Cenabı Allah, bizi yaratan bizlere her özelliği vermiş ama, bir sokak köpeği kadar kendimizi emniyete alacak, sağlığımızı koruyacak, bir iki günlük kısıtlamada,  hastalığın yükselmemesi için insani duygularımızı kaybedip, hastalığın zirve yapmasına katkı sağlamak neyle izah edilebilinir?.

Bu duygular içinde olduğumuz bir zaman diliminde, aklıma yine bir başka yaşam şekli geldi.

Bahçemizde bir köpeğimiz var, bu hayvanı gündüz bağlıyorum, akşam serbest bırakıyorum, bu hırçın köpek gündüz bağlı olmayınca Tavuk ve Horozlara zarar veriyor, dolayısı ile kontrol altında olması zorunlu.

Köpeğimizin gezme alanı büyük, akşam serbest kaldığında ilk işi etrafı koklamak ve sonrasında ihtiyacını gidermek ve işediği alandaki görüntüyü ayakları ile kapatmak oluyor!, yani EDEP düşüncesini uyguluyor!..

Aklıma gelmişken sorma gereği duydum.

Ülkemizde yıllarca Baş Örtüsü meselesi tartışıldı, kavgalar edildi, Kız çocukları okullarda dışlandı, kovuldu, horlandı, 3 cü sınıf vatandaşı gibi dışlandı, taki Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan iktidara gelene kadar, sonrası malum, şimdi hiç kimsenin baş örtüsü ile bir derdi yok, bazen bazı siyasetçiler halkımızı  birine düşman etmek isteği dışında ülke insanının baş örtüsü meselesi yok.

Peki Baş örtüsü ne anlam taşıyordu?.

Kısa ve net; kız çocukları, özellikle genç kızlarımız kapalı giyinmeyi tercih ediyordu kapalı giyinince başını da kapatma ihtiyacı duydu, çünkü İslam dininde kadının ve erkeğin uygun kıyafet giymesi emrediliyor, İslam da zorlama yok, bu emir olarak ifade edilse de giyip giymemeği serbest bırakmış. Nasıl ki Namaz farz olduğu halde  “baskı yaparak Namaz kıldırın” diye kimseye yetki verilmemişse, kıyafette de baskı ve zorlama yoktur.

Aklımıza geldi soralım. Tesettür kıyafetleri ne anlam taşıyor, neden baş örtüsü için bu ülke yıllarca kavga etti?, bayanlar yerlerde sürüklendi? ve bugün neden bazı  bayanlar başlarını kapatırken, vücutlarını örf adet ve kapalı giyime uygun kıyafet giymeden dışarıda dolaşmayı uygun buluyorlar?

Bu ülke gereksiz tartışmalardan dolayı çok sıkıntı yaşadı, çok canlar yandı, bunun nedeni 1 metre bezin saçları kapatmak için olmadığını hepimiz biliyorken, bugün başını bez parçaları ile örterken, vücut hatlarının edep kurallarına uygun şekilde kapatmayıp, başlar kapatılınca İslami kurallar uygulanmış mı oluyor?.

Cenabı Allah’ın yarattığı iki canlıdan örnek verdim, bazı insanlar “sokak köpeği” diyerek dışladığı, horladığı o sokak köpekleri, canlıların içinde en mükemmel yaratılan, en mükemmel yaşama şansı verilen ve dünyadaki bütün nimetler İnsanlar için yaratıldığı halde, neden kendisine sunulan nimetlerin kıymetini bilmeden, şeytani  duygularla yaşamayı uygun bulurlar!.

İki canlı, birisi İnsan, diğeri sokak Köpeği!.

Günün Sözü: HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR, BUNDAN KAÇIŞ YOKTUR.