EDİTÖR

NE YAPSALAR BOŞ, GÖKLERDEN GELEN KARAR VARDIR!.

Kutlu güzel bir Ramazan Bayramını daha bitiriş olduk, bayramlar insanlık için çok kıymetli günlerdir, bu günlerde insanlar, mutlu huzurlu bir hayatı yaşamanın tadına varmak isterler.

Bu Ramazan Bayramı Niksar’da buruk geçti.

“Her nefis ölümü tadacaktır” kuralının bozulması söz konusu değildir bu kural bu bayramda da geçerli oldu, pek çok insanımız gökten gelen emir doğrultusunda ebedi yolculuğa uğurlandı, bu uğurlamalar için de insanlarımızı daha çok hüzne boğan ölüm henüz çiçeği burnunda tabir edilen, 25 yaşlarındaki Emre Yüksek Karataş kardeşimizin ani ölümü  oldu.

Ne desek, ne söylesek, ne yazsak sevgili Yusuf Karataş kardeşimizin üzüntüsünü uzun yıllar üzerinden alamayacağız ama, onun inancı gereği ve Cenabı Allah’ın kesin kuralı olan; “her nefis ölümü tadacaktır” emrini bildiği için, bizlerin sözleri değil, cenabı Allah’ın kesin kuralını kendisi bildiği için acısı hafifleyecektir.

Hayat imtihan yeri olduğuna göre, her insan bu dünyaya imtihan için gelir, yazılı ve sözlü sınavlarında başarılı olanlar, ebedi alemde mükafatını alır ve hayatına ebedi alemde devam eder.

Ne yazsak, ne söylesek Yusuf kardeşimize sözler az gelecektir,  ama yine de dostları olarak acısını paylaşmak insani bir görevdir.

Allah’ın Rahmetine kavuşan Emre Yüksel Karataş kardeşimiz Antalya da Polis memuru olarak görev yapıyordu Balıkesir bölgesinde Motosiklet ile kaza yaptı ve hayata gen yaşta veda etti, bayram Arife günü acı haber geldi, bayramın 1. günü genç kardeşimizi toprağa verdik, Allah rahmet eylesin sevenlerine sabırlar versin.

Milli şairimiz sayın Sezai Karakoç’un şu anlamlı mısraları, her şeyi gayet güzel anlatıyor.

 

EY SEVGİLİ;

 

Sevgili

En sevgili

Ey sevgili

Uzatma dünya sürgünümü benim,

Ülkendeki kuşlardan ne haber vardır,

Mezarlardan bile yükselen bir bahar vardır,

Aşk celladından ne çıkar, madem ki yar vardır,

Yoktan da vardan da ötede bir Var vardır,

Hep suç bende değil, beni yakıp yıkan bir nazar vardır,

O şarkıya özenip söylenecek mısralar vardır,

Sakın kader deme, kaderin üstünde bir kader vardır,

Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır,

Gün batsa ne olur, geceyi onaran bir mimar vardır,

Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır,

Yenilgi yenilgi, büyüyen bir zafer vardır,

Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır,

Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır,

Senden ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır,

Sevgili

En sevgili

Ey sevgili.

Bir bayram sonrasında hayat devam ediyor, acısı ile tatlısı ile hayatın çarkları içinde yaşamaya devam ediyoruz.

Niksar’da Ramazan Bayramı çok fazla hareketli olmadı,  sanırım insanlarımız Niksar ziyaretini Kurban bayramına sakladı gibi, çok sayıda gurbetçimiz vardı ama çokta fazla gelen olmadı diye düşünüyorum.

Bu bayramda uzun yıllar ilk defa gördüğüm arkadaşları görme imkanım oldu.

Her bayramda şunu görüyoruz, “Niksar gerçekten de çok göç vermiş” hiç hayal edemeyeceğimiz insanlar Niksar dışında yaşıyor, uzun yıllar Niksar’da hizmet yapmış emekli olmuş insanların Niksar dışında yaşadıklarını görünce şaşmamak elde değil.

Her bayramda gurbetten gelen insanlarımızı görünce mutlu olurum ama, binlerce insanın gurbetlere giderek bu şehirden göç gittiklerinin cevabını alamadım!

Niksar özel ve güzel bir şehir,  ama güzel yönetilemediği için bu kadim şehir her geçen gün geriye doğru adım atıyor.

Memleket meselesini konuşunca, sağa sola laf etmeden durmak mümkün değil, her memleket meselesinde siyasetin zayıf yüzünü veya kirli yüzünü görüyoruz.

Bu bayram da çok sayıda insanımız vefat etti, hangisini yazayım?, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum, sevenlerine sabırlar dilerim.

Vefat edenler arasında Galip Özsayın abimizde vardı, Galip abimizle çok muhabbetli günlerimiz oldu, Niksar Orta Çarşı esnaflarından bir değeri daha kaybettik, hayat böyle devam ediyor.

Dedik ya hayat devam ediyor, şu sözleri daha çok sayın Cumhurbaşkanımız kullanıyor, güzel ve anlamlı sözler; “Sakın kader deme, kaderin üstünde bir kader vardır… Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır…” göklerden gelen emir olunca artık bu emre itaat etmeyecek hiç  bir canlı yoktur, ““Ol deyince olduran, gönüllerimizi imanla dolduran Yüce Allah’ın 99 adı ile” diyen Ertuğrul Gazi bu anlamlı sözleri duvarlara asılması gereken önemli sözlerdir.

Bakalım Ertuğrul Gazi başka ne demiş?; “Ol deyince olduran, gönüllerimizi imanla dolduran Yüce Allah’ın 99 adı ile… ben Süleyman Şah Oğlu Ertuğrul!, bilinsin ki; zulüm ve korku ortadan kalkmış, adalet gelmiştir. Kimseyi kimseden ayırt etmeyeceğiz. Gayrı hepimiz sulh içinde, huzur içinde yaşayacağız. Yurdumuzu, ticaretimizi sulh ve adaletle güçlü kılacağız. Bu topraklardaki herkes ibadeti ve inancında hürdür. Adalet, hürriyet, sükûnet ve birlik; işte yasamız budur!” diyor.

Türkler her devirde Sulh ve adaletin hakim olması için mücadele yapmış, savaşları da bu nedenle başlatmış ve kazanmıştır.

Ramazan ayında dünyada çok sayıda insanlar katledildi, zulüm gördü, halen hain devletlerin ve yöneticilerin zalimliği devam ediyor.

Türklerin devlet kurmasında öncülük yapan, her şartta adil yönetim sergileyen Ertuğrul Gazi ve silah arkadaşlarına Allah’tan rahmet diliyorum, inşallah her zaman Ertuğrul gazi hazretlerinin devlet anlayışı ülkemizde ve dünyada hakim olur.

Günün Sözü: Bizlerin tek bir şeye ihtiyacı  var, çalışkan olmak…

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.