MÜSLÜMANLARA YAKIŞMAYAN GÜNLER YAŞIYORUZ!.

Her yıl Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Gıda ürünlerinde fiyat artışları en yüksek seviyeye gelir.

Ramazan ayının başlangıcında artan gıda ürünlerindeki yüksek artış, halkın canını yakıyor, halkımız tepki vermiş olsa da Ramazan ayının özelliğinden dolayı gıda ürünlerini tüketmek zorunda kaldıkları için yüksek fiyattan almak zorunda kalıyoruz.

Bu sene Kış ayları çok çetin geçti, çok şükür geçen yıllarda yaşanan Su sıkıntısını yoğun Kar yağışından dolayı çekmeyeceğimizi düşünüyoruz.

Kış aylarının yoğun geçmesine şükrederken, Kar yağışına hazırlıklı olmayan üreticiler, özellikle bir çeşit ürün konusunda, yani MARUL üretimi konusunda Karlı kış günlerinde fiyatlar 3-4-5 TL den  ilk hafta satılırken, Ramazan ayına girdiği hafta MARUL fiyatı 15 TL ye çıkması üzücü ve düşündürücüdür!.

Marul bir gıda ürünüdür, pek çok alanda kullanılmaz, Salatalık gıda olarak safralara gelir.

Marul ürünü  çok fazla kullanılan bir ürün olmamasına rağmen hayatımızın en pahalı ürünü olması düşündürücüdür!.

Hangi gerekçe ile olursa olsun Marul ürününün 15 TL gibi bir rakama ulaşmaması gerekir, amma ulaştı, halkın cebine birileri yine göz koydu.

Hayat pahalılığını yazıyoruz, söylüyoruz, sıkıntıların nedenlerini yazmaya çalışıyoruz ama, ramazan ayının girmesi ile zirve yapan diğer ürünleri de unutmuyoruz.

Aslında Müslüman Türk milleti olarak atadan gelen güzel alışkanlıklarımız bulunmaktadır, bunlar içinde mutlaka her ürünün mevsiminde olmak kaydıyla birkaç ay sonrası veya yıl sonrası için aileler evlerinde tedarikli olur, mutlaka dolabında, eskiden Tel Dolaplar vardı, mutlaka dolaplarda ürünün en kaliteli ve ucuz olduğu dönemlerde alınır, ürünler kurutulur, konserve şekline getirilir saklanırdı.

Geçmişte bu kadar bol ürünler fazla yokken insanların, gelecek aylar için tedarikli olmak için hazırlık yapmaları önemli idi.

Günümüzde en önemli alışkanlıklar unutuluyor, artık insanlar günü birlik yaşamaya devam ediyor.

Günümüzde insanların kafasını karıştırmak için her türlü aldatıcı sözler ve yazılar yazılmaya başladı devam ediyor.

Toprak ve Suyun karşılığı hiç olmadı olmayacaktır da, buna rağmen Suyu ve Toprakları hoyratça kullanmaya insan oğlu devam ediyor.

En verimli Topraklar BETON yığını olmaya devam ederken, geçici RANTLAR uğruna en verimli topraklar BETONLAŞTIRILIRKEN, MATRUL ürününün 15 TL ye satılması sanki normalmiş gibi insanların beyinleri yıkanmaya devam ediyor!.

Toprak ve Su bugün içinde, yarın içinde çok kıymetlidir.

Hatta Su ilerleyen yıllarda PETROL ürününden daha kıymetli olacak insanlar Su savaşlarını yaşayacak olmasını unutmamak gerekir.

Niksar bizler için çok kıymetlidir.

Her konuda Niksar örneğini vermek mümkündür.

Niksar dünyanın en muhteşem şehri idi, ama bu muhteşemlik bozuldu halen bozulmaya devam ediyor.

Dünyanın en mükemmel toprağına sahip olan NİKSAR OVASI BETON yığını olmaya devam ederken, MARUL fiyatının 15-20 TL. OLMASI SANIRIM KAÇINILMAZ BİR SONDUR!….

Niksar Ovasını sulayan Sağ sahil ve Sol sahil sulama kanalları bulunmaktadır, ama bu kanallarımız ne yazık ki Niksar Ovasının tamamını sulayacak özellikte değildi, bugüne kadar bu noksanlık giderilemedi, bundan sonra ne olur bilmeyiz, ama planlı bir şekilde Niksar Ovası BETON YIĞINI olması için birileri gayret etti, önemli ölçüde de başarılı oldu!.

Niksar kentleşmeyi sağlıklı bir şekilde yürütemedi.

Tarihi bir şehirde yaşamanın onurunu, mutluluğunu yaşamamız gerekirken, sıradan bir şehirde dahi yapılmayan hatalar Niksar’ın yapılaşmasında yaşandı!

En verimli topraklar Beton yığını olurken, bağ ve bahçeleri sulayan Dereler, Harklar yıkıldı ve halk olarak günü birlik yaşamaya başladık.  MARUL 15 TL deyince toplamaya başladık!.

11 ayın Sultanı ramazan günlerinin 2. günü evimizin önünde bulunan bahçede bir çalışma yapmaya başladım.

Fide satışı yapılan bir arkadaştan 120 tane Marul fidesi aldım, bahçeyi çapaladım, tanesi 0.75 kuruş olan Marul Fidelerini bahçeye diktim, can suyunu da Yağmur Sularından toplanan depolardan sulama yaptım, bakalım kaç günde sofrada yemelik olacak?

Tarım ve Hayvancılığı çok önemsiyorum, bu konularda çok yazılar yazdım, yazmaya ve konuşmaya devam ediyorum.

Bizler bir konu hakkında yazı yazmadan önce araştırma yaparız, sahaya ineriz, sahada yaptığımız araştırma sonunda haber yapar veya konuşuruz.

Ülkemizde ve dünyada var olan sıkıntıları görerek şehrimizde sıkıntı olmamasına çalışırız, bu konuda zaman zaman gereksiz eleştiriler almış olsak da, yazdığımız her haber doğrudur, asla asparagaz haber ve yorum yapmayız.

Şehrimizin en kıymetli varlıkları tek tek elden çıkmışken, bugün bazı bölgelerdeki Bağ ve Bahçeleri sulayan SELA Harkı kısmen de olsa belli bölgelere hizmet edebilecek durumdadır, bunun kıymetini bilmek gerekir.

Bizler evimizin önünde bulunan küçük bir bahçeyi, sebze ve meyvelerle değerlendirmeye gayret ediyoruz, bahçemize Yağmur sularının biriktiği depoları koyduk, inşallah daha da fazla büyüteceğiz, buna ek olarak SELA  Harkından gelecek suyu kullanmak için, yolun altına seneler önce suyu kullanmak amacıyla 300 lük boru koyarak yolun tahrip olmaması için ve küçükte olsa evin önündeki bahçenin içme Suyu ile değil, Çanakçıdan alınan küçük bir su ile bölgedeki bağ ve bahçelerin sulanması inşallah devam eder.

Her zaman diyoruz, ama bu sene daha çok üzerinde duruyoruz.

Şehrimizde 1 metrelik alan bile mutlaka ekilip dikilmelidir, bu sene dünyada yaşanan gıda sıkıntısını ülkemizde yaşamamalıyız.

Bizler bir vatandaş olarak üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Karınca misali!.

Evimizin önünde bulunan alana Marul fidesi diktik, devamında Domates, Biber ve Salatalık (Hıyar) dikimide yapacağız.

Müslüman insan çalışkan olmalıdır, dürüst olmalıdır, her şeyden önce elindeki imanları en sağlıklı kullanan insan olmalıdır.

En kıymetli günlerde Müslümanlığa yakışmayan fiyat artışları ile can yakanlar asla Müslüman olamaz!..

Günün Sözü; Allah adildir ve bir süre sonra da olsa herkese hakkını verecektir.