Cemalettin Bilgin

MİLLETE HİZMETTE MAZERET KABUL ETMEMEK!.

Millete hizmet yaparken mazeret kabul etmiyorum” sözü çok kıymetli ve değerlidir, Niksar’ın bu söze ihtiyacı vardı.

Tokat valimiz sayın Ozan Balcı Çarşamba günü Niksar’a gelerek Muhtarlarla toplantı yaptı, bütün muhtarları dinledi, isteklerinin kısa zamanda karşılanası talimatı verdi.

Vali bey konuşmalarının tamamında şu düşünce hakim oldu; “DEVLETİN VE MİLLETİN HİZMETİNDE  MAZERET KABUL ETMİYORUM” bu söz gerçekten önemli, özellikle Tokat için önemli.

Devletin işini yapmak, milletin işini yapmakla eş değerdedir, devlet için yapılan her hizmet millete yapıldığını düşününce gerçek ortaya çıkar.

Toplantıya iştirak edenler mahalle muhtarları dışında Niksar kaymakamı  İlhami Doğan, Belediye başkan yardımcısı Selim Buyruk, İl Genel meclisi üyeleri, AK Parti ilçe başkanı (toplantı devam ederken ayrıldı) Tokat İl müdürleri, Niksar ilçe müdürleri ve biz basın mensupları katıldı.

Köy ve mahalle muhtarlarının dertlerini dinledik, pek çoğu, “yolumuz bozuk, yol sıkıntımız var” dedi, Su sıkıntısı olan az sayıda muhtarımız oldu, istekte bulunan muhtarlar içinde en dikkat çekici olanlar, “Arazi Toplulaştırmalarımızda sıkıntı yaşıyoruz, tek parça arazimiz ikiye bölünüyor, hazinden aldığımız araziler birleşmeye dahil edilmiyor” dediler, bir muhtarımız da; “Vali bey bir vatandaş DSİ nin dere yatağına ev yaptı belediyeye defalarca durumu bildirdik, DSİ ye bildirdik ama vatandaş 3 kat bina yaptı” çözüm bekliyoruz” dedi.

Gökçeli kasabası Buğama mahallesi muhtarı Salih Korkmaz’ın talebi düşündürücü idi lakin cevap veren DSİ İl müdürünün cevabı ise düşündürücü idi. Muhtar; sayın Valim DSİ 1990 lı yıllarda köyümüz arazisine sulama suyu sondajı yapmışlardı, sula suyu yapıladığı dönemlerde kimler hırsızlık yaptı bilmiyoruz, sondaj kuyusundaki malzemeler çalındığını Jandarmaya iletildi Jandarma geldi tutanak tuttu ve bizler arazimizi sulayamıyoruz, bu sıkıntımızı çekerken DSİ bizden sondaj malzemelerinin parasını istiyor, Kooperatif su satamadığı için battı, çünkü makinalar çalışmıyor, DSİ bizden para istiyor, bu paranın köylülerimiz tarafından verilmesi mümkün değil, çözüm istiyoruz” dedi, Vali bey DSİ İl Müdürüne; “müdür bey konu nedir?” dedi, İl Müdürü; “sayın vali bizi ilgilendirmez, biz malzemeyi teslim etmişiz, geri almak istiyoruz, başka türlü çözüm yok” dedi, Vali bey, “konuyu inceleyin çözüm bulun” dedi, İl müdürünün “bizi ilgilendirmez sözü hiç şık olmadı, vatandaş arazisini zaten sulayamıyor, sondaj kuyusundan malzemeler çalınmış, bu kuyuların açılışına bende katılmış idim kulakları çınlasın eski Devlet Bakanımız sayın Metin Gürdere açılış yapmıştı, hatta açılışta sistemde sıkıntı yaşandığında sayın Gürdere yetkililer  sert sözler sarf etmişti, yıllar sonra açılışta sıkıntı yaşanan tesiste yine sıkıntıyı vatandaş yaşıyor!…

Sarı yazı ve Günlüce muhtarları D100 karayoluna bağlanan köy yolları bağlantısında yapılan hayvan geçişleri ve arazi motorlarının geçtiği alanların geçişleri uygun olmadığı mutlaka çözüm bulunması gerektiği anlatıldı.

Niksar’da D100 karayolunda çok ciddi Trafik kazaları olmaktadır, özellikle Sarıyazı köyü, Gürçeşme kasabası yol bağlantısı, Günlüce köyü bölgelerinde çok ciddi Trafik kazaları olmaktadır, her yıl onlarca kazanın olduğu bölgelerdeki hayvan geçit bölgeleri ve arazi Traktörlerinin geçtiği alanlar sağlıklı hale getirilmelidir, D100 karayolu gibi bir bölgede köy halkına, alt geçit yerine göbeklere yönlendirilip  “diğer taraftan geçin” demek Traktöre ölüme yolculuğa davetiye çıkartmaktır, zaten Trafik kuralları içinde Traktörler D100 karayoluna çıkmaması gerekir.

Hüseyin gazi Köyü içme suyu meselesi çözümü hem kolay hem de zordur, köylerde insan kalmadı ama gürül gürül akan sular boşa giderken, A köyünden birileri; biz suyumuzu vermeyiz” diyerek tüm canlıları susuz bırakmaya çalışıyor, buna asla izin vermemek gerekir.

Kuyucak Köyü muhtarı Kemal Yalçın, “su sıkıntımız var” dedi, bu sözler üzerine ilgililer konuştu, burada bene söz aldım; sayın valim Kuyucak köyü bölgesinde  çıkan sular sağlıklı hale gelmesi halinde bu sular bölgedeki 6-7 köyün içme suyunu da, sulama suyunu da karşılar, çok fazla masrafa da gerek yok, sağlıklı bir çalışma yapılması yeterlidir” dedim, vali beyde; “Recep bey gerekli çalışmayı yapın bana bilgi verin” dedi, yani Halının altına süpürmek yok.

Vali bey Serenli kasabası bölgesine yapılması planlanan Niksar Cevizi konusunu yetkililere sordu, yetkili arkadaşlar net cevap veremeyince; “arkadaşlar mazeret istemiyorum, bu iş en kısa zamanda yapılacak, makine ise makine, para ise para var kardeşim bu iş mazeret olmadan çözülmelidir, konuyu takip ediyorum” dedi, konuya bizlerde ilgi gösterdik anında iş makinası olan kişilerle görüştük, çözüm bulunduğunu ifade ettim.

Vali beyi seviyoruz, çalışkan, dinamik, “Tokat üretsin” istiyor, Tokat’ın üretmesi için gece gündüz çalışan bir Valinin peşinden koşmak onun düşüncelerini halka yansıtmak veya anlatmak bizlerin boynunun borcudur.

Pek çok muhtarımız Elektrik konusunda şikayette bulundu, Telekom konusunda şikayette bulundu, bunun üzerine Vali bey; “arkadaşlar Kaymakam bey yeni geldi, ÇEDAŞ  ve TELEKOM  müdürleri bir çalışma grubu kuracak, şikayetler ortaya konacak, gereken çözümler bulunacak, bu iki konuyu farklı çalışma ile çözülmesini istiyorum” dedi, tabi ki Elektrik denince bizlerde rahatsız oluyoruz, “sayın valim Niksar karanlıkta kalıyor, çözüm istiyoruz” dedim, vali bey; “ Cemalettin bey yapılacak çalışmada çözüm bulunacak, takip edin” dedi.

Korulu köyü muhtarı çok güzel bir istekte bulundu; “vali bey biz Domates üretiminin merkezindeyiz, sulama konusunda sizden destek bekliyoruz, hatta bölgemizde Jeotermal Su var, bu konuda da destek bekliyoruz” dedi. Vali bey, en güzel isteklerden bir tanesi bu, derhal çalışma yapalım sulama suyu konusunda destek veriyoruz, Jeotermal su konusunda da destek veriyoruz, arkadaşlar konu hakkında bilgi istiyorum çalışın getirin” dedi.

Vali beyin Niksar ziyaretinde dile getirilen istekler, halen köylerde varlıklarını sürdürme mücadelesi veren insanların istekleridir, insanlarımız köylerini boşaltmamalıdır, köylerde hayat var ise, şehirler aç kalmayacak, üretim olacaktır, Vali beyin üreten insanlara verdiği destek karşısında bizim bürokratlarımız biraz uykusuz kalmalıdır, Tokat bu fırsatı bir daha yakalayamaz.

Çalışmak gerekir, çalışmanız gerekir, gerektiğinde uykunuzdan fedakarlık yapmanız gerekir, çünkü; TOKAT HALKININ SAYESİNDE MAKAMLARDA OTURANLAR GECE UYKULARINDAN UYANIP; BİZ NE YAPMALIYIZ?, GÜÇLÜ BİR DEVLET KOLTUĞUNDA OTURUYORUZ, BOŞA OTURMAK, ZULÜMDÜR” demeleri gerekir.

Günün Sözü: CAHİLLE OTURUP BAL YİYECEĞİNE, ALİMLE OTUR KURU EKMEK YE. HZ.  MEVLANA

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.