NİKSAR’DA PAZAR YERİ ÇIKMAZI ÇÖZÜLMELİDİR.

Saygıdeğer Niksarlı kardeşlerimiz, sıkıntısını yaşadığımız KORONA VÜRÜSÜNÜN bölgemizden, ülkemizden ve dünyadan bir an önce kaybolması temennisi ile şehrimizin içinde bulunduğu sıkıntıları sizlerle paylaşmayı bir görev bildik.

Korona Virüsü üzülerek ifade ediyoruz ki can almaya, bizlere sıkıntı yaratmaya devam ediyor, tüm sıkıntılara rağmen de hayat devam ediyor.

Hükümetimiz yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için gayret ettiğine şahit oluyoruz, ancak her sıkıntının giderilmesi için çözümleri merkezi hükümetten beklemenin de yanlış olduğunu biliyoruz.

Değerli hemşerilerimiz, Dünyada var olan ekonomik krizlerden en az etkilenmek için ülke genelinde Hükümetimiz gerekli tedbirleri alırken, bizlerde Niksar’da yaşayan insanlar ve insanlarımızın güvencesi olan biz siyasi partiler, STK lar ve yetkili kurumlar olarak gerekli tedbirleri almalıyız, siz esnaf  kardeşlerimizin ve halkımızın beklentilerini bizler MHP Niksar teşkilatı olarak sürekli takip ediyor, gerekli kurum ve kuruluşlarla yazışmalar ve istişarelerde bulunuyoruz.

Niksar ekonomik olarak eski cazibesini ne yazık ki kaybetmeye devam ederken, artık bu sıkıntılı gidişe DUR! demenin zamanının geçtiğini düşünüyoruz.

Hükümetimiz yaşanan Korona Virüsü ile mücadele ederken aynı zamanda insanların normal hayatlarının devam etmesi için gerekli tedbirleri alıyor, bizlerde Niksar’da gerekli adımları atmak mecburiyetimiz vardır.

Niksar Esnafı sıkıntılı süreçler yaşarken, tabi ki halkımızda sıkıntıları yaşamaktadır.

Niksar şehrimiz Tarım ve Hayvancılıkla hayatını devam ettiren, var olan küçük ölçekli işletmelerde, yine Tarım ve Hayvancılığa dayalı işletmelerdir, bu düşünceden hareketle, şehrimizde ticaretin en önemli unsurlarından bir tanesi Pazartesi, Salı ve Cuma günleri açılan Halk satış pazarlarıdır.

Niksar’da yıllardan beri kurulan Pazartesi ve Cuma günü açılan Pazar satış yerinde öncelikle Niksar Çiftçisinin ürettiği ürünler ve Niksar’da yetişmeyen veya yeterli üretim olmayan Sebze ve Meyvelerde yetişen şehirlerden gelmekte halka satış yapılmaktadır.

Salı günü bölgemizin en büyük Hayvan Pazarı Niksar’da kurulmaktadır. Hayvan Pazar yeri Kelkit Irmağı kenarında  Salı günüdür.

Pazartesi ve  Cuma günü açılan pazarlarda Sebze, Meyve, Tahıl ürünleridir ve  şehrimizde yetişen ürünlerdir, aynı zamanda hayvansal ürünlerin satışı da bu iki günde yapıldığını Niksar halkı olarak bilmekteyiz.

Saygıdeğer hemşerilerimiz; Korona Virüsü çıkması ile birlikte ülke genelinde çeşitli tedbirler alınırken, Niksar’da da Virüs ile mücadele kapsamında tedbirler alınmış bu tedbirler içinde, Niksar’da Cumhuriyet Meydanı dediğimiz alan, (Seymenli Köprü ile Çilhane Camii ve köprüsü) bölgesinde Pazartesi Pazarı açılırken ve yine Cuma pazarının açıldığı bölge olarak da, Terminal bölgesi, Ulvi Saime-Kaya İlk Okulu ve Bengiler caddesi çıkışı karşısında bulunan boş arsa üzerinde kurulurken, o günkü şartlarda, neden ve niçinlerini sorgulamadığımız ve günün şartlarına göre zamana bıraktığımız Pazar satış yerlerinin yeri değiştirilerek, Niksar Jandarma hizmet binası ile Saat Kulesi olarak halkın bildiği bölgede satış yapılmaya başladı haftada 2 gün olan  Pazar kuruluşu haftada 1 güne indi.

Daha önce Pazarların kurulduğu bölgeler halkın beğendiği, satışların yapıldığı, Araç Trafiğini sıkıntıya sokacak bölgeler değilken, yeni kurulan satış bölgesi Niksar’da var olan araç Trafiği sıkıntısını en üst seviyeye çıkartmakta ve 4 araç yolunun tıkanmasına neden olmaktadır,  artık halkımız Pazar açılışlarının yapıldığı günlerde ciddi strese girmekte, sözlü tartışmalar başlamakta, ilerleyen günlerde sıkıntıların büyümesi ihtimali bulunmaktadır.

Niksar’da zaten Araç Trafiği sıkıntısı yaşanmaktadır, bu sıkıntı kurulan Pazar yerinden dolayı haftanın 4 günü insanları canından bezdirecek noktaya gelmiştir, bu sıkıntının daha fazla insanlarımıza zarar vermesine gönlümüz razı gelmemektedir.

Korona Virüsü’nün  kısa zamanda geçeceği düşüncesi ile yapılan değişikliklere siyasi parti ve STK lar olarak hiç tepki vermedik, sorgulamadık, ancak hastalığın bölgemizden ve ülkemizden, dünyadan kısa zamanda gitmeyeceği, hükümetimizin hastalıkla mücadelesi çok kapsamlı devam etmesi bizleri mutlu ederken, yaşadığımız şehirde halkımızın sağlıklı, mutlu, huzurlu olması için gerekli tedbirlerin yeniden gözden geçirilmesini sürekli talep ettik.

Korona Virüsü ortaya çıktıktan kısa süre sonra şehrin ekonomisini direk ilgilendiren, her iki Pazar yerinin değişmesi, yaşanan hastalık karşısında daha rahat yaşamamız  gerekirken, ne yazık ki Pazar alış verişinin tek güne alınması kararı yanlış idi, yapılan yanıştan uzun süre sonra dönülmüş olmasından memnun olduğumuzu ifade etmek isteriz, bu yanlışlığın düzeltilmesinden sonra, bizler halkımız ile yaptığımız istişareler kapsamında şehrin ekonomisini yakından ilgilendiren Pazartesi Pazar yeri ve Cuma Pazar yerlerinin yine eskiden olduğu gibi, Pazartesi pazarının Seymenli Köprü, Çilhane Köprü ve Camii bölgesine, Cuma pazarının yine eski yeri olan Terminal yanı, Bengiler caddesi karşısına isabet eden Ulvi-Saime Kaya ilk okulu bölgesinde kurulmasını halkımız adına istiyoruz.

Ayrıca; MHP teşkilatı olarak Korona Hastalığı kapsamında Hayvan Pazarının daha sağlıklı olmasını, Pazartesiyi Salıya bağlayan gece Hayvan Pazarı sabah saat 03 de başlayıp, öğlen saatlerine kadarki zamanda, ilk önce,  Hayvanların giriş kapısına dezenfektan hizmetinin verilmesini, Hayvan Pazarında insanların ve hayvanların sıkıntı yaşamaması için Işıklandırma sisteminin güçlenmesini, Pazar giriş yerine Zabıta noktasının bulunduğu kulübede, sahtekar kişilerin sahte  Paraları satışlarda halkı kandırmaması, halkımızı mağdur etmemesi için Para Sayma Makinasının konmasını, bu hizmetlerin ekonomik olarak çok küçük rakamlara yapılabilirliğini biliyoruz ve yine imkanlar ölçüsünde bölgenin en büyük Hayvan Pazarı olan  Niksar Hayvan Pazarının zaman içinde daha sağlıklı, üstünün kapalı, Lokanta ve Çay Ocağının sağlıklı hale gelmesini, insanların ibadetlerini yapacak Mescidin ve Tuvaletlerin sağlıklı hizmet verecek şekle gelmesini, halkımız adına kurumlarımızdan beklemekteyiz.

Saygıdeğer hemşerilerimiz, bizler MHP Niksar ilçe teşkilatı,  MHP Niksar Belediye Meclisi üyeleri ve MHP İl Genel Meclisi üyeleri olarak halkımızdan aldığımız güç ve destekle sizlerin emrindeyiz, sizlerin talep ve istekleri başımızın üstündedir, talepleri karşılamayı bir görev biliriz.

Şu gerçeği herkesin bildiğini düşünüyoruz; 1- Söz konusu Pazar yerinde Kadınların Tuvalet ihtiyaçları için bir yer yoktur çok düşündürücüdür, pazardaki satış hakimiyeti kadınlarımızdadır. 2- 4 tane şehir içi Yol kapatılarak Araç Trafiği keşmekeş içindedir bu sıkıntı artık son bulmalıdır. 3- Korona mücadelesinde yeni kullanılmaya devam eden alan MESAFE kuralları uygun değildir, insanlar alış veriş yapıp kısa zamanda pazardan ayrılması gerekirken, giriş çıkış alanlarının mesafesi çok uzun olduğu için alış veriş yapan insanlar Pazar alanında uzun zaman kalarak mesafe kuralları sıkıntıya düşmektedir. 4- Esnafların ekonomik sıkıntısı bizler için değerlidir, Korona belasındaki sıkıntıların en aza inmesi için Pazar satış yerlerinin yukarıda ifade ettiğimiz eski satış yerlerine gitmesi artık zaruret oluşturmuştur. 5- Tarım ve Hayvancılıkla hayatını sürdüren şehrimizde çiftçilerin, üreticilerin ürettiği, Tarımsal ve Hayvansal ürünlerin mutlak satılması, üreticilerin ekonomik sıkıntısının giderilmesi ilçemiz ve hükümetimiz için önemlidir.

Devletimiz güçlüdür, Cumhur İttifakını oluşturan siyasi partilerde güçlüdür, “Pazar yerini kontrol altında tutamayız” sözleri gerçekleri yansıtmamaktadır. Niksar ilçemiz dışında bölgemizdeki hiçbir ilçe ve il Pazar satış yerlerini değiştirmemiştir, gün kısıtlaması yapılmamıştır, çevremizdeki her şehirdeki Pazar yerleri değişikliği yapılmamış kapalı alanlardaki çalışmalar aynen devam etmiştir, orada yapılan tek çalışma; MASKE+MESAFE+TEMİZLİK kuralları ilgililerce takip edilmiştir, ticari hayatı fazla sıkıntıya sokacak çalışmalar yapılmamıştır,   insanlarda,  konan kurallara uyarak ekonomik sıkıntıları en az seviyeye düşürmüşlerdir.

Bu düşüncelerimizi sizlerle paylaşırken, değerli yetkililerimizinde bu talepleri kısa zamanda yerine getireceği inancı ile; MASKE+TEMİZLİK+MESAFE kurallarına uyulması için sizlerden destek bekliyoruz.

Önemli bir hususu sizlerle paylaşmayı uygun görerek; BİZLERİN SAĞLIKLI HAYAT YAŞAMALARI İÇİN OLAĞAN ÜSTÜ GAYRET GÖSTEREN, SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA, SAĞLIK BAKANIMIZA VE EMEK VEREN TÜM İNSANLARIMIZA HALKIMIZ ADINA ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ, ALLAH SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZI 7 CİHANDA AZİZ EYLESİN.

Kamu oyuna saygıyla duyurulur.

MHP NİKSAR İLÇE BAŞKANLIĞI

NİKSAR MHP BELEDİYE MECLİSİ ÜYELERİ VE

MHP NİKSAR İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ