Bulut, Niksar’ı TBMM Gündemine Taşıdı

Milliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Niksar’ın göç vermesi konusunu TBMM Gündemine taşıyarak, “Niksarlıların temel beklentisi, bir an evvel tarihî birikimine uygun bir merkez hâline tekrar dönmesi için gerekli yatırımların teşvik edilmesi, turizm potansiyelinin ortaya çıkarılarak bir cazibe merkezi hâline getirilmesi ve kara yolu ağında süren çalışmaların derhâl tamamlanmasıdır” ifadelerini kullandı.
Tokat ve ilçelerinin sorunlarını tespit eden ve çözümü noktasında sürekli çalışmalar yürüten MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Niksar’ın potansiyelinin harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

TÜRKEŞ’TEN NİKSAR İL OLSUN TEKLİFİ

Bulut konuşmasında Niksar’ın il yapılmasına yönelik olarak Alparslan Türkeş’in 1983 yılında verdiği teklifi hatırlatarak, “Merhum kurucu liderimiz Alparslan Türkeş Bey’in imzasıyla 16 Aralık 1993 tarihinde Niksar ilçesi merkez kabul edilerek “Niksar” ismiyle yeni bir il kurulması hakkında kanun teklifi verilmişti. Otuz yıl önce il olmaya namzet olarak kabul edilen Danişmendoğulları’na başkentlik yapmasıyla kazandığı tarihî kökleriyle ve manevi zenginliğiyle bölgenin parlayan yıldızı olan Niksar, bugün nüfusunun önemli bir kısmını göç nedeniyle kaybetmesi sonrasında işsizliğin temel sorun hâlini aldığı bir yerleşim birimi olmuştur.” Dedi.

CAZİBE MERKEZİ OLMALI

Niksar’ın göç vermeye devam ettiğini hatırlatan Yücel Bulut, “Hükûmetimizin yoğun gayretlerine rağmen Niksar hâlen yeterli gelişmişlik düzeyini yakalayamamakta, nüfus ve ekonomik göstergeler açısından gerilemeye devam etmektedir. Hemşehrilerimizin temel beklentisi, bir an evvel tarihî birikimine uygun bir merkez hâline tekrar dönmesi için gerekli yatırımların teşvik edilmesi, turizm potansiyelinin ortaya çıkarılarak bir cazibe merkezi hâline getirilmesi ve kara yolu ağında süren çalışmaların derhâl tamamlanmasıdır” diyerek konuşmasını tamamladı