METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN 6 TEMEL ESAS

Kas kütlenizi arttırın Kas

Kas kütlenizi arttırın Kas hücreleri daha fazla enerji ve besin ögesine ihtiyaç duyar. Bu nedenle kas kütlesinin artışı metabolizma hızını da artırır.

Yeterli miktarda protein aldığınızdan emin olun Proteinlerim sindirimi diğer besin öğelerinin sindirimden daha güçtür. Bu nedenle proteinleri sindirmek daha fazla enerji gerektirir.

Kahve, çay vb. kafein içeren gıdaları tüketin. Ancak günde 1-2 fincanı geçmeyin. Çay ve kahvedeki kafein vb. bileşikler metabolizma hızını artırır.

Bol miktarda su için. Vücudumuzda meydana gelen pek çok metabolik aktivite su varlığında gerçekleşir. Günde en az 2-2.5 L su içmeye özen gösterin.

Dengeli ve yeterli uyuyun z²z Uykusuzluk ya da kalitesiz uykunun neden olduğu yüksek kortizol, yağ depolanmasını arttırır. Sürekli bölünen, derin olmayan, dinlendirmeyen ve kısa süren bir uykudan uyandığınızda kendinizi hala yorgun hissedersiniz ve bu devamlı böyle sürerse metabolizmanızın yavaşlaması da olasıdır. Ayrıca uykusuz kaldığınızda açlık hormonu olan ghrelin seviyeleri de artar, bu da iştahınızı ve besin alımınızı arttırabilir.

Uzun süre aç kalmayın Vücudumuz, çevresel faktörlere alışmaya meyillidir. Uzun süreli açlık ve az kalorili beslenme durumunda vücut enerji kaynağını daha tasarruflu kullanmaya çalışır ve bunun sonucunda metabolizma hızı düşer