HİÇ BİR KİŞİ VE KURULUŞA DOKUNMADAN YAZI YAZILABİLECEKMİYİM?

BURADA SAMİMİ OLARAK YAZMAK VE CEVAP ALMAK İSTERİZ.

NİKSAR NEDEN GERİ ADIMLARLA, KAYBEDEN TARAFTA YER ALIYOR?

ŞEHİRLER KİMLİKLERİ İLE YAŞAR, VARLIKLARINI SÜRDÜRÜR.

HANİ NİKSAR HALKI; “TARİHİN BAŞKENTİ NİKSAR” DİYOR YA!.

33 YIL DANİŞMENDLİLER DEVLETİNE BAŞKENTLİK YAPMIŞ DİYOR.

BU DÜŞÜNCELERDEN HAREKET EDEREK, NİKSAR’IN KAYBETİKLERİNE VE KAZANMASI GEREKEN DEĞERLERİ NASIL KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR?, ONA KISA OLARAK DEĞİNMEK İSTERİZ.

Niksar denince tarafsız olmak, suskun kalmak mümkün mü?

Değil tabiki.

17 Haziran 2022  günü akşam saatlerinde arkadaşlarla otururken, bir arkadaş; “Halk Bankası başka binaya taşınıyor” dedi, bu sözler üzerine bende; “hayrola neden gitsin ki 4 sene önce yıkılmak üzere Banka başka binaya taşındı belediye iş merkezi ile birlikte yeni bina yapılacaktı, sonra birileri “bina sağlammış” diyerek yeni bina yapılmaktan vazgeçildi, binaya çok ciddi paralar harcayarak yeniden eski bina rutuşlanarak hizmet vermeye başladı” dedim.

Niksar bugün sıkıntılar yaşıyorsa, göç veriyorsa, çalışma imkanları kısıtlı ise, bunların mutlaka sorumluları olmalıdır.

Suskun kalan STK lar Niksar’ın geriye gitmesinden sorumludur!…

Şimdi şu soruları soralım ve cevabını verecek varsa almak isteriz.

Bizler Halk bankasının kendi binasını bırakarak  Hükümet Konağı bölgesinde bir binaya taşınacak olmasının hatalı olduğunu yazınca birileri tarafından kıyamet kopartılmaya başlandı!

Bizler hayatımız boyunca ayrımcılık yapmadık, yapanlara da karşı geldik.

Bölgelerdeki yapılaşmaya karşı gelmek, hataları ortaya koymak bölgecilik yapmak anlamına gelmemelidir.

Halk bankasının aniden bir başka caddeye taşınması kesinlikle akıl ve mantıkla alakası olmayan, bazı kişilerin kişisel RANTLARI uğruna başka caddeye taşındığını düşünüyor ve iddia ediyoruz.

Bizi çeşitli suçlamalarla karalamak isteyenlere şu soruların cevaplarını vermelerini isterim.

Niksar’da Polis Karakolu ÇÜRÜK diyerek yıkıldı, yıkılalı 10 yıl oldu, Polis Karakolunun yeri belli iken halen yapılmadı. NEDEN?

Polis Karakolunun yapılmasını yazan, her fırsatta her etkili ve yetkiliye söyleyen gazete ve sahibi  bizleriz.

Jandarma Hizmet binası hizmetin yapılması için yeterli olmadığı, mevcut hizmet binası yığma Tuğla ile yapılan eklemeler Niksar’ın 1. derece deprem bölgesi olduğunu unutulup, yıllardan beri bir türlü yapılamadı. NEDEN?

Jandarma Hizmet binası için yıllar önce yeni yer alınmasını teklif eden, aldıran, etkili ve yetkililerle tartışan bizleriz,  alınan yere sahip çıkılmadığı için (1. Toki bölgesi) yeni yer için destek veren katkı sağlayan bizleriz, olmadı yeni yerin müstakil olarak hizmet binası yapılmasını destekleyen yine bizleriz!…

Amasya-Erzincan yolu, yani D100 karayolu Niksar- Talazan köprüsü, Buzköyü önü, Orman İşletmesi önünden, eski Erbaa yolu olarak ifade edilen ve Fatih mah. İsmetpaşa mahallesi, Petrol mevkiinden Kireç Köprü istikametinden 50. Yıl mahallesini takip eden, Hacılı köyü içinden geçerek Fatlı Köprüsünden itibaren giderdi.

Eski Amasya-Erzincan yolu, Niksar’ın kenarından geçen D100 Karayolu Niksar’ın; Kümbetli-Günlüce-Gürçeşme- Dönekse-Ormancık-Köklüce (Fatlı) köyü bölgesinden geçmektedir.

Yolun ikinci kanadı, yanı Duble yol kapsamına alındığını haber aldığımızda bir kanadının; Karanlık dere altından bir köprü ile karşı tarafa geçmesini, Talazan Köprüsü yanından, Irmak seddesi üzerinden Niksar Küçük Sanayi Sitesi yanından giderek Fatlı Köprüsü  bölgesinde diğer kanatla birleşmesi için haber yaptık, çalışma yaptık ama kimse sahip çıkmadı. STK ve siyasetçilerle konuyu detaylı konuşan, teklif eden bizleriz.

OLCA Salça Fabrikasının, Niksar fabrikası kapanmaması için kimse neden gayret sarf etmedi?. Olca Niksar fabrikası kapandı, Bursa Karacabeyde faaliyetine devam ediyor!…

Niksar OSB Ticaret ve Sanayi Bakanlığının onayı ile bölgede, OSB yapılacak tek Niksar OSB olduğu halde sahipsizlikten yatırım yapmak isteyen yatırımcılara arsa tahsis edilemedi, OSB de 29 adet parsel içinde 6 parselde iş yerleri faaliyet içinde, diğerlerinin akibeti mechul, neden kimse Niksar OSB nin   sağlıklı hizmet vermesini istemedi?, mücadele yapmadı? Bizler yıllardan beri Niksar OSB nin tam olarak faal olmasını isterken pek çok etkili ve yetkili ile sürtüşmeler yaşadık!.

Niksar Şehir Stadında TENİS  Kortu vardı yıkıldı, yenisi yapılmadı ne olacağı meçhul!. Neden kimseden TIK yok?

Bin kişilik Kapalı Spor salonu vardı yıkıldı, yeni Kapalı Spor salonu 500 kişilik olarak yapılması planlandı, seyircinin maç izlemek için gittiğinde araç parkı sıkıntısı yarın herkesin önünde olacak,  çözüm üretilmedi, üretilmek istenmiyor NEDEN?

Niksar Belediyesi İş Merkezi yapılmak üzere binalar yıkıldı, Halk Bankası da aynı alanda idi, yıkılmak üzere karar verildi, banka başka binaya taşındı ama sonra aynı binaya “sağlam bina” diye tekrardan taşındı, neden yıkılıp yapılmadı?, bugün “ÇÜRÜKMÜŞ” diye başka bölgeye taşınması isteniyor!.

 

Şehirler kimlikleri ile yaşar.

İyi bir yönetim sağlayan şehirler her zaman kendi kimliğini korur gelişen şehir bir bütün içinde gelişir.

Bugün Halk bankasının şehrin başka bölgesine gitmesini isteyenler, gerekçe olarak “sanayi bölgesi bu tarafta daha yakın, yeni binada park alanı var” diyerek (Hükümet konağında toplantıya gittiğimizde aracımızı koyacak yer yok ama) Halk Bankasının Hükümet Konağının bulunduğu bölgeye gitmesini isteyenler keşke Halk Bankası ve İş Bankasının ikinci şubelerinin o bölgede kurulduğunda ikinci şubelere bugün bizleri suçlayıcı dil kullananlar destek verebilselerdi, o bölgelerdeki Halk Bankası ve İş Bankası şubesi kapanmaz idi!!!

Banka şubesinin nereye gideceğini bir tarafa bırakarak gelelim şehrin hayati meselelerine neden sahip çıkılmıyor?

Gazete olarak, DSİ Niksar şubesinin kapanmaması için yazdığımız yazılara ve yaptığımız mücadeleyi, STK’lar ve bugün bizlere tehdit dili kullananlar neden o zaman suskun kaldılar?

Kaldı ki DSİ; bugün savundukları Petrol mevkii Tokat yolunda. DSİ de 50-60 kişi çalışıyor iş makinaları Niksar’da kalıyor, araçlar sürekli  Tokat’a gidip geldiği için DEVLET zarar etmiyor, Niksar sağlıklı hizmet alıyordu. NEDEN bizden başka insan konuya duyarlı olmuyor? DSİ Niksar’da şubesi olsun DEMİYOR?

Niksar’da Polis Karakolu binası ÇÜRÜK diye 10 yıl önce yıkıldı, halen Polis Karakolu geçici bir binada hizmet verirken, her toplantıda her fırsatta ve zaman zaman  “NİKSAR’DA POLİS KARAKOLU VE JANDARMA HİZMET BİNALARI ACİLEN YAPILMALIDIR, Niksar’da Hükümet Konağına ihtiyaç yoktur” mücadelesini yine bizler,  gazete ve sahibi olarak mücadelesini yaparken, bugün bize tepki gösterenler ve tehdit dili kullananlar neden bu önemli binaların yapılması için destek vermediler?

Halen Polis Karakolu ve Jandarma hizmet binaları yapılmadı, yapılması için mücadeleyi yine bizler veriyoruz! Kaldı ki Polis Karakolu şehir stadı karşısına yapılacakken yani yine Tokat yolu güzergahı. Yani birilerinin AŞAĞI bölge dedikleri yer.

Niksar Şehir Stadı Tokat yolu Karayolları yanındadır,  burada bulunan Kapalı Spor salonu bin kişilik idi, yenisi yapılmak için yıkıldı, şimdi yapılmak istenen Kapalı Spor salonu 500 kişilik yapılacak, bu hataya itiraz eden gazeteyiz ve  gazete sahibiyiz, konuyu haber yaptık, “Stat bölgesinde yer sıkıntısı var genişlemesi gerekir” dedik, yetkililere sürekli ifade ettiğimiz için ” Cemalettin yeter artık senden başka dert edinen yok, bırak ne yapılacaksa yapılsın sana ne Niksar’ın derdi” dendi, sahipsizliğin bir örneğidir, neden bizden başkası bu konuya sahip çıkmıyor?

Şehir stadına yapılan Kapalı Yüzme Havuzu nedeniyle alan daralmış, maçlar başladığında halkın maç izlemek için şehir stadına gittiğinde araç parkı sıkıntısını haber yapan, genişletme mücadelesini yapan biz gazete ve sahibiyiz, bugün ahkam kesenler yine suskun!!! Neden Stadın yan tarafındaki arsanın alınması için bizden başkası gayret sarf etmiyor? NEDEN?

Yıkılan Tenis Spor alanı yıkılırken sesi çıkmayanlar bugün bizi tehdit ediyor bölgecilik yapmakla suçluyor. Tenis sahası şehir stadında yani bizi bölgecilik yapmakla suçlayanlar kaybedilen hizmetlere sahip çıkmıyor, bizler sahip çıktığımızda destek vermiyor ama bugün bizi bölgecilik yapmakla suçluyor!!! Neden Tenis Kortunun yıkılmasına mani olunmadı?

Yeni Hükümet Konağının yapılması için iki günde karar verildi, (ihtiyaç yokken) onlarca esnaf işyerini terk etmek zorunda kaldı, işyerleri kapanan esnafa sahip çıkan olmadı, yeni yapılan Hükümet Konağı halen  kullanılandan daha büyük alanda ama, daha küçük bina yapılmasına itiraz eden bizleriz, yeni bina yapıldığında mevcut resmi kurumların sığmayacağı gerçeğinin mücadelesini yapan biz basın mensubuyuz!. Bizleri bölgecilikle suçlayanlar, Neden yapılan yanlışların düzeltilmesi için gayret sarf etmiyor?

mevcut Hükümet Konağı yeni yerine taşındıktan sonra mevcut alanın MEYDAN olarak kalmasını, altınıda bölgenin ihtiyacı olan OTO PARK olarak hizmet vermesini, yazdık, söyledik bu konuda BİZLERİ BÖLGECİLİKLE SUÇLAYANLAR NEDEN SESLERİ ÇIKMIYOR?

“Niksar’da KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMALI, İLK KENTSEL DÖNÜŞÜM KARAYOLLARI İLE KİREÇ KÖPRÜ mevkii de gerçekleşsin” mücadelesini yapan gazeteciyiz,  bu bölge yine Tokat yolu yani İsmet Paşa, Bağlar mahallesi bölgesidir. Petrol mevkii, bizi bölgecilikle suçlayanlar neden bu konudaki düşüncelerimiz desteklenmedi?

NİKSAR DSİ kapanınca sulama birlikleri özelleşti,  biz basın mensubu olarak;  “ üç ayrı binada hizmet veren Sulama Birlikleri birleşsin, eski DSİ alanın  da hizmet versin,  ilerleyen zamanda bu birliklerin yönetimi DSİ’ye geçer, DSİ şubesi Niksar’a tekrar gelmiş olur”  haberleri yaptık, mücadele ettik,  bu mücadelemize destek vermeyenler bugün bizi bölgecilikle suçluyor, sahip çıkılmasını istediğimiz yer, Tokat yolu, yani yine İsmetpaşa mahallesi Fatih mahallesi, Bağlar mahallesi yani bizi bölgecilikle suçlayanların savunması gereken, şehrin aşağı bölgesi!..

Dün yazmış olduğum sözlerin ne kadar doğru olduğunu bu tespitlerle gerçek olduğunu sanırım birileri anlamış olur!!!!

Niksar gerçeklerini bilmeyenler bizi suçlayarak bir yer edinmeye çalışıyorlar.

Tokat – Ordu yolu mücadelesini veren yazan ve konuşan gazeteciyiz. Yolun yapılmaması için direnenler, aşağılık yukarılık yapan, yani Aşağı bölgede yaşayanlar!…

Niksar- Başçiftlik yolunu engelleyenlere karşı haber yapan toplantıda konuşan, biz Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazetesiyiz.

Sulugöl Göletinin sağlıklı hale gelmesini isteyen, sürekli yetkililerle mücadele yapan, Niksar’da arazilerin sulanarak üretim yapılmasını isteyen mücadele eden bizleriz. Sulugöl Göletinin suladığı arazi 20 bin dönüm civarındadır!…. Göletin atıl kalmasına suskun kalanlar KİMLER? NEDEN SULUGÖL GÖLETİ SAĞLIKLI HALE GELMİYOR? KİMİN NE ÇIKARI VAR?

Niksar Şakşak mezarlığının mevcut yerinin Uygun olmadığını, üst tarafta olan düz alana mezarlığın taşınması  gerektiğini, mevcut mezarlık alanına konutların yapılması gerektiğini, şehrin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını, yazan ve söyleyen mücadele eden gazeteciyiz.

Alparslan Türkeş Parkını YEŞİL  alan kalmasını, yapılan hizmet binaların yerlerinin  mevcut olduğunu, Niksar’ın 1. DERECE DEPREM BÖLGESİ olduğunu, DEPREM olması halinde Niksar Halkının sıkıntı yaşayacağını, şehir merkezinde atıl binaların olduğunu,  yazan konuşan biz gazeteciyiz.

Niksar Meslek Yüksek Okulunun yeni yapılan Binasının mevcut bölgede Irmak yatağı bölgesine değil, yolun üst tarafındaki Ormanlık alana yapılmasını ısrarla isteyen, mücadele yapan biz gazeteyiz, neden bu konuda bizlere destek vermediniz?

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı, Niksar Sevgi Evlerinin ilk ilahesi, zamanın belediye başkanı yerde düzenleme yapmadığı için iptal edildi, ikinci ihalede iptal edilecekken bizler gazete olarak konuya duyarlı olduk ve hizmetin yapılması için belediye başkanına baskı yaptık ve bugün bu önemli kurumda onlarca çocuk eğitim görürken, onlarca insanımız iş imkanı bularak hayatlarını sürdürüyor!. O gün bizler belediye başkanı ile kavga ederken bugün çocuklarını işe yerleştirenler neden suskun kalıyordu? SUSKUN KALANLAR ÇOCUKLARINI AKRABALARINA İŞ SAĞLADILAR, BİZLER YETKİLİLERLE KAVGALI (NİKSAR HALKININ FAYDASINA MÜCADELE YAPTIK) OLDUĞUMUZ İÇİN SIKINTILAR YAŞADIK!

YILLARDIR CAN ÇEKİŞEN NİKSAR OSB NEDEN SAHİPSİZ?

KİMLER SAHİP ÇIKIYOR?

KİMLER İLGİSİZ KALIYOR?

NİKSAR OSB (ORGANİZE SANAYİSİ) NİN SAĞLIKLI HALDE HİZMET VERMESİNE KİM VE  KİMLER MANİ OLUYOR?

NEDEN HALEN SU PROBLEMİ VE ALT YAPI SIKINTISI YAŞANIYOR?

NEDEN HALEN BİNA YAPILACAK PARSELLERİN SIKINTISI ÇÖZÜLMEDİ?

NİKSAR OSB NİN SIKINTILARININ VAR OLDUĞU BİZLERE SÖYLENDİ, BUGÜN OSB DE 6 İŞLETME BİNLERCE İNSANA İŞ İMKANI SAĞLADI İSE, BİZLERİN NİKSAR HEYETİNİ TOPLAYARAK YETKİLİLERLE TOPLANTI YAPTIK SIKINTILARIN ÇÖZÜLMESİNE KATKI SAĞLADIK!…. O GÜNDE SUSKUN KALANLAR, BUGÜNDE SUSKUN KALARAK 29 PARSELİN SIKINTILARININ ÇÖZÜMÜNE NEDEN KATKI SAĞLANMIYOR? BİR İŞ ADAMI GELSE, NİKSAR  OSB DE YATIRIM YAPACAĞIZ DESE VERİLECEK PARSEL YOK!. NEDEN ÇÖZÜM İÇİN MÜCADELE YAPILMIYOR?

PANDEMİ HASTALIĞINDAN DERS ALMAYANLAR.

DÜNYADAKİ EKONOMİK KRİZLERDEN VE GIDA TEDARİKİNDE HER GEÇEN GÜN YAŞANAN SIKINTILARDAN DERS ALMAYANLAR, YOK OLMAYA MAHKUMDURLAR!…

 

Cemalettin BİLGİN

YEŞİL NİKSAR GAZETESİ VE

YÖRENİN SESİ CANİK GAZETELERİ

SAHİBİ