EDİTÖR

MERHAMET ACITMAMAKTIR!.

10-16 Mayıs tarihleri Dünya Engelliler günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Engelliler günü Niksar’da çeşitli etkinliklerle kutlandı, kutlama hafta boyunca devam etti, son kutlama belediye düğüm salonunda gerçekleşti.

Dünya Engelliler haftası dolayısı ile gerçekleşen kutlamaya çok sayıda Engelli kardeşimiz ve ailesi katıldı, kutlamaya resmi kurum yetkilileri de katılarak engellilere manevi destek vermiş oldular.

Her insan bir “engelli” adayıdır, bu sözü çok sıkça söylüyoruz, doğru olduğuna da inanıyoruz.

Şu an için çok sağlıklı iken, birden farklı şekillerde vücutta oluşacak bir olumsuzluk, insanı ömür boyun engelli yapabilir, (Allah korusun) diyelim yine de.

Yaşam boyunca engelli olan insanlarımızın ortak düşüncesi “Merhamet Acımak Değil, Acıtmamaktır” sloganı olarak görüyoruz.

Gerçekten de “Merhamet Acımak Değil, Acıtmamaktır” engelli insanlarımız karşımıza geldiğinde ona acıyarak, karşılık vermek değil de, onları “acıtmadan, üzmeden” dertlerine ortak olmak gerekir.

16 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen program dolu dolu geçti, salonda gerçekleşen programı dikkatli bir şekilde izlemeye çalıştım, kimisi bedensel engelli, kimisi zihinsel engelli ama hepsi hayata sarılmış, engelsiz gibi yaşamaya çalışıyor, istek ve arzuları en üst seviyede.

Çok anlamlı bir söz var; “Ölüsü olan bir dün, Delisi olan her gün ağlarmış” diye, bu söz çok önemli söz, ders almak, bunun anlamlı hale gelmesini sağlamak gerekir.

Deli halk tabiridir, bu sözün karşılığı “engelli ailenin her gün çile çektiğini anlatır, “Delisi olmayanın Velisi olmaz” sözü ise,, toplum tarafından “deli” gibi gözüken insanların arasında Allah’a daha yakın insanların olduğunun  karşılıdır.

Şunu ifade etmeden geçemeyeceğim, 10-16 Mayıs tarihleri Dünya engelliler günü olarak yıllardır kutlama veya anma programı yapılıyor, yapılan programlarda engelli kardeşlerimizin isteklerine kulak vermek, onların var  olan dertlerine çare bulmak gerekir, dertlere çözüm konusunda AK Parti İktidarının çalışmalarını, katkılarını mutlaka bilmek, yapılan çalışmalardan dolayı sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmek, ona dualar yapmak gerektiğine inanıyorum.

AK Parti iktidarın Engelli insanlarımıza karşı yapılan hizmetlerin tümünü saymak mümkün değil belki ama, yapılan hizmetleri saygı ile anmak ve noksanlar var ise onların da yapılması için gayret sarf etmek gerekir.

Geçtiğimiz günlerde Tokat Valimiz sayın Ozan balcı beyi ziyaret etme imkanımız olmuş idi, sayın Valimizle sohbet yaparken “Tokat Eğitim” projesi kapsamında yapılan çalışmaları ifade ederken şu düşüncesini paylaştı; “Cemalettin bey bizler devletin bütün imkanlarını halkımızın emrine sunduk, çalışma yapan ekipler içinde yaşlı, bakıma muhtaç insanlarımıza özel önem veriyoruz, kimsesiz, bakıma muhtaç olan insanlarımızı tespit ettik, bu insanlarımızın evleri rutin olarak ziyaret ediliyor, evleri temizleniyor, kendisine bakamayan insanlarımızın saçı sakalı, tırnakları uzadığında onların bakımları yapılıyor, hayata küsmeden, mutlu bir hayat sürmeleri için çalışmaları bizzat yakından takip ediyorum” dedi.

Tokat valimizin Tokat’a gelmesinden sonra Tokat farklı özel ve güzel çalışmalar başladı, AK Parti Hükümetinin engelli insanlarımıza sunduğu imkanların hedefine ulaşması için yapılan sıkı takip çalışmalarına ek olarak Vali beyin, yaşlı ve bakıma muhtaç, sahipsiz kalan insanlarımıza sahip çıkıp onların saç ve sakallarının kesilmesi, tırnak temizliklerinin yapılması taktire şayan bir hizmettir, bu çalışmaların yapılması sağlayan ve takip eden Valimiz sayın ozan Balcıya halkımız adına teşekkür ediyoruz, insanlarımıza hizmet yapan insanlarımıza da başarılar diliyoruz, Allah onlardan razı olsun.

Gerçekler bazen acıdır ama, hayat gerçeklerle yüz yüze kalma yeridir.

Bir anne ve baba, çocuk sahibi olur, onların hayatta başarılı olması için yemez, yedirir, giymez giydirir, çocuklarım oldu diye mutlu olur, Allah’a teşekkür eder, dua yapar, zaman hızla ilerler, evlatlar büyür, evlenir, ayrı evlerde durma istekleri ortaya çıkar, hayat hızla ilerler, evlatlar olgunlaşır, büyürler, anne ve babalar yaşlanır, bazı uzuvları aksamaya başlar, öksürür, aksırır, yürümekte  zorluk çeker, hele birde evin direklerinden bir tanesi ahirete yolculuk yaptıktan sonra sıkıntılar devam eder, evlatlarda evden uzak kalmaya özen gösterirler, baba evlatlarının eve gelip hizmet yapmasını bekler, amma lakin ne gelen evlat, ne gelen evladın hanımı, hatta çocukları da kapıyı çalmaz olur, hal hatır soranda yok, babaya, anneye destek amaçlı selam veren de yok!. İşte böyle bir zaman diliminde,  Devlet insanına el atar, kucak açar, çocuklarının uğramadığı eve, devletin gücü girer, imkanları kapıyı çalar, evde garip hayat yaşayan insanlara; “benim saygıdeğer insanım, sen tasalanma, üzülme, Türkiye Cumhuriyeti devleti senin yanındadır, öksürsen de, aksırsan da, tırnaklarını kesemesen de devlet baba senin yanındadır” der.

Yani Cumhurbaşkanımızın dediği gibi; “ben yaratılanı, yaratandan dolayı severim” sözü ülkemde hakim olur, yaşı insanlara çoluk çocuğu sahip çıkmasa da, Türkiye Cumhuriyeti devleti, Hükümeti, Tokat valisi sahip çıkmaktadır.

Siyaset yapmıyoruz ama gerçeği ifade etmek gerekir, bazı insanlar; “AK Parti 17 yılda  ne yaptı?” diyor ya, AK Partinin 17 yıllık iktidarı döneminde, çok şeyler yaptı bu yapılanları görmeyenler, hiç değilse etrafında bulunan yaşlı, bakıma muhtaç olan insanlara baksınlar, devletin verdiği hizmetleri bir kez olsun görsünler,  o zaman devletin ne kadar önemli ve anlamlı hizmet yaptığını anlayacaklardır!…

İnsan değer vermeyen bir toplum haline gelince, ne iş yaparsanız yapınız, karşı taraf onu anlamsız hale getirmeye çalışıyor.

Bir örnek, her gün yanıma gelen onlarca gariban Allah dostu insan gelir, onlar bizim insanımızdır, hepsine saygı duyarım.

Bir gün işyerime bir insan geldi, derdini dile getirdi; sahipsiz yaşlı bir insan var, çoluk çocuğu var, akrabaları var, ama sahip çıkanı yok, eskiden imkanları vardı, şimdi yok, buna sahip çıkarmışınız” dediğinde, konuyu ilgililere ilettiğimde, devletin kurum yetkilileri dağın başında olan o yaşlı insanımızı Karlı, soğuk bir havada aldılar, devletin kurumuna getirdiler, devletin kurumunda hayatına devam etmesini sağladılar, isim yazmak doğru değil, yer ve alan yazmakta doğru değil, hem isimleri, hem de ne zaman kimlere sahip çıkıldığını merak edenler devletin kurumlarına bakabilirler!.

Günün Sözü: EY OĞUL, HIRSIZ İÇERDE OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZ!..

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.