Dün şu oldu, bugün şu oldu diyerek zaman geçirmeye gerek yok.

Bir gerçeği daha gördük ki Niksar kötü bir seçim süreci geçirmiştir, Niksar’da seçim süreçleri hep kötü gidiyor, yine kötü bir sürecin karşılıklarını görmeye başladık.

Bizlerin mazeret üretmesine gerek yok, herkes işine bakacak, iş yapma özelliği olan insanlar işini yapmalı ve sonuçta Niksar artık geriye gitmeden, ileriye doğru hamleler yapması sağlanmalıdır.

Niksar güzel bir yaz süreci yaşadı, çok sayıda insanımız gurbetlerden geldi, doğduğu şehirde tatilini geçirdi ve yine doyduğu şehirlere gitmiş oldu.

Bugün sohbet ederken bazı dostlarımız; Cemalettin abi Niksar kalesine çıkılacak yön levhaları olmalı, önemli bölgelere bu levhalar sıkça konursa insanlar rahat Kaleye çıkar bu konuda yardımcı olurmusun?” dediler, bizde tarihe not düşüyoruz, olur ya yazdığımız notu okumayan olursa konuyu muhataplarına iletmeye çalışırız.

Hani konuşurken “Turizm den katkı alalım” deniyor ya, mademki Turizmden beklenti var, hiç değilse küçük hizmetler yapılmalı ki bu şehre bilerek veya bilmeyerek gelen insanlar hiç değilse tarih kokan Niksar Kalesini ziyaret etmiş olsun.

İnsanlar hizmete gelir, hizmetin olmadığı hiç bir şeyin hayat bulması mümkün değil, Niksar da hangi alana yatırım yapılıyor?, hangi iş alanı ele alınıp “hizmet yapalım da gelir elde edelim” denen bir iş alanı var?.

Niksar’da her şey çok konuşulur ama iş icraat gelince herkes bir köşeye çekilir, hizmet yapan az sayıda insan vardır, onarlında paçasından çekilerek iş yapma aşkı ortadan kalkar.

Eleştirmiyoruz, yol göstermeye çalışıyoruz, halkın beklentilerini yazmaya çalışıyoruz.

Bu şehir ilk önce Tarım ve Hayvancılıkta ileri hamleler yapmalıdır, bu konuda da yeterli değiliz, yatırım yapmak isteyen insanlar sahipsiz, yatırım yapmak isteyen insanlara ilgi yeterli değil ve daha vahimi elimizde olanlara da sahip çıkılmıyor.

Her gün yeni bir sıkıntı ile karşılaşıyoruz, karşılaşılan sıkıntılar asla çözümsüz değil ama, sıkıntılara çözüm bulacak kişi ve mekanizmalar gerekiyor.

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan yurt dışına çıkınca mutlaka ziyaret yaptığı ülkelerde iş adamlarını ülkemizde yatırı yapmaya davet ediyor, bu ziyaretleri iyi  izlemek gerekiyor, verilen mesajları iyi anlamak gerekiyor.

TV lerde haberleri izlediğimizde ülkemizin dışında dünyada en güçlü ekonomiye sahip ülkelerin liderleri bile yurt dışından yatırım yapılması için çalışma ve davetler yaparken, bizim şehrimize gelen insanlara sahip çıkılmamasını anlamak mümkün değil.

Yaz aylarında bazı yatırımların yapılması için istekli ve kararlı olan bazı insanların, yatırımdan vazgeçtiklerini görüyoruz, bunlar düşündürücüdür, bizler havada uçan bir yatırımcı görsek onu havadan indirerek yatırım yapmasını sağlamamız gerekirken, ayakları ile şehrimize gelenlere sahip çıkmamak bu şehre yapılacak en büyük kötülüktür.

Şehrimize önemli yatırımcılar gelip gidiyor, artık mazeret üretmeden yatırımcılara sahip çıkılması gerekiyor.

Niksar Organize Sanayi bölgesinde yatırım yapmak isteyen yatırımcılara aylardan beri bir türlü arsa temini yapılmaması çok düşündürücüdür, gelen yatırıcıya acilen yer temini yapılması için mazeret üretmeden çözümler bulunmalıdır.

Niksar Organize sanayi bölgesinde var olan sıkıntıyı buradan yazmak istemiyoruz, yazmaya başladığımız da geri dönüşü olmayan süreçlere gireriz geri asla adım atmayız, sıkıntı var ama çözümsüz değil.

Güzel bir mevsimi yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz.

Niksar’da üretilen her ürünün ciddi alıcıları var, üretilen hiçbir ürün ne çürüdü, nede elde kaldı her şey yüksek fiyatlarla satıldı ve satılıyor, biraz gayret biraz çalışmak ve herkesin mutlu olacağı şartlar ve günler gelebilir.

Niksar kısır çekişmelerden çok çekti, artık kısır çekişmelere gerek yok, birileri kendilerince gruplaşarak, biz iyiyiz, sizler kötüsünüz havasında görülüyor, Niksar’da bir iş yapılacaksa herkes elini taşın altına koymalıdır, “senin adamın, benim adamım” diyerek kimse kimseyi dışlamamalıdır.

Dedik ya mazeret üretmeye gerek yok, bir sıkıntı varsa el birliği ile çözülmeli, bir değer varsa bu değere hep birlikte sahip çıkmalıyız.

Niksar mutlaka “Kentsel Dönüşümünü” başlatmalı dedik yıllardan beri yazıyoruz, ama bir türlü bu konuda adım atılmadı, sağımız sallanıyor, solumuz sallanıyor, yani depremler oluyor, Niksar bu konuda bir arpa boyu yo almıyor, günü birlik yaşamak bu şehre zarar veriyor.

Kentsel Dönüşüm demek, Niksar’ın yeniden hayat bulması demektir. Niksar Kentsel dönüşüme mutlaka doğru bölgeden başlamalı, bağ ve bahçe katliamları son bulmalıdır.

Niksar’daki çarpık yapılaşma ve çarpık kentleşme başka hiçbir şehirde yoktur.

2019 yılını tamamlamak üzereyiz, şehirde yapılan o kadar rezalet yapılar ortaya çıkıyorki, yapılan çarpık kentleşme şehrin bütün düzenini bozuyor, ne estetik güzellik, ne hava sirkilasyonu imkanı vermiyor.

Niksar’da araç trafiği her geçen gün sıkıştıkça sıkışıyor, yeni yapılan konutlar, yoldan çekme mesafesi yine konmuyor, bu şehir nasıl gelişecek?, nasıl büyüyecek?.

Turizm beklentisi var, hiçbir hizmet ve yatırım yok, Tarım ve Hayvancılık deniyor, bu konuda da yeterli girişimler yok, sanayi zaten yerle bir olmuş gidiyor, konuşan çok, icraat yapan yok.

Tarih 2005, Niksar’a Ülker şirketler gurubu sayın Murat Ülker beyi davet etmiştik ve Murat beyi Niksar Vakfında ev sahibi olarak ağırlamıştık, Murat beye Niksar’da üretilen gıdalardan birer örnek Sepette hediye vermiştim, Murat bey kendisine sunduğumuz ürünleri gördüğünde;  Cemalettin bey bunlar çok güzel ürünler nerede üretiliyor” dediğinde; “bu ürünlerin hepsi Niksar’da üretiliyor” dediğimde Murat bey; Cemalettin bey bu kadar değerli gıda üreten bir şehrin dert yanması gerek yok, bu ürünler Niksar’ı ihya edecek zenginleştirecek özellikle üretin kardeşim” demişti, 2005 tarihinden 2019 tarihine kadarki zaman içinde Niksar aynı ürünleri elinde tutuyor, yeter ki sağlıklı yönetilsin.

Günün Sözü: Konuşmak Gümüş ise, Susmak Altındır.