MANYETİK FIRTINA TOKAT’I VURACAK KIYAMETLER KOPACAK

Güneş’te 100 yılda 1

Güneş’te 100 yılda 1 olacak büyük patlamanın ayak sesleri duyulmaya başlandı. Bilim insanları son ve önemli uyarıları verdi. Bir patladı, 2 gün boyunca sinyaller gitti. Telefon, tablet ve bilgisayarları şarjda tutun. Korkunç fırtınaya karşı bütün önlemlerinizi alın.

Bu, geçen ay güçlü güneş patlamaları ve koronal kütle püskürmeleri yayan güneş lekesi bölgesinin ta kendisidir ; buna 10 Mayıs’ta tüm ABD eyaletlerinden görülebilecek şekilde auroraları ateşleyen yoğun güneş plazması bulutları da dahildir.
YÜKSEK ENERJİLERİ HIZLANDIRIYOR

PCA olayları tipik olarak güneşten gelen ani, yoğun radyasyon patlamaları olan güneş patlamaları tarafından tetiklenir. Bu patlamalar protonları ve diğer yüklü parçacıkları yüksek enerjilere hızlandırır, bunlar daha sonra gezegenin manyetik alan çizgilerini takip ederek güneş radyasyonu fırtınasında kutuplarda birleşir.
RADYO DALGALARININ EMİLİMİ

Bu parçacıklar iyonosferin alt kısmında iyonizasyonun artmasına neden olur, bu da yüksek frekanslı (HF) radyo dalgalarının emiliminin artmasına ve ardından kutup bölgelerinde HF radyo iletişiminin bozulmasına veya tamamen kaybolmasına yol açar.
YÜKSEK FREKANS

Mississippi Eyalet Üniversitesi elektrik mühendisliği yardımcı doçenti David Wallace, Newsweek’e “Radyo dalgaları iyonosferden atlanarak dünya çapında yayınlanmalarına olanak tanıyor” dedi . “Yüksek frekanslı radyo dalgaları serbest elektronların yüksek yoğunluklu alanlarıyla temas ettiğinde, dalgalar yansıtılmak yerine emiliyor. Bu da radyo kesintilerine neden oluyor.
GÜNEŞ PATLAMASI
PCA olayları , güneş patlamasının yoğunluğuna ve süresine ve ardından gelen radyasyon fırtınasına bağlı olarak birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir . PCA olaylarına ek olarak, radyasyon fırtınaları GPS gibi uydu tabanlı navigasyon sistemlerinde bozulmalara neden olabilir ve muhtemelen yüksek irtifalı kutup uçuşlarında yolcular ve mürettebat için radyasyona maruz kalmanın artmasına neden olabilir. Bu PCA olayını ateşleyen güneş patlaması güneşin uzak tarafında meydana geldi, ancak Parker spirali olarak bilinen bir olay sayesinde protonlar hâlâ Dünya’ya doğru akıyordu.

GÜNEŞİN DÖNÜŞÜ

Parker spirali, güneşin dönüşünden ve güneş rüzgarından etkilenen, güneş sistemi boyunca yayılan güneşin manyetik alanının şeklini ifade eder. Güneşe yakın manyetik alan çizgileri çoğunlukla düzdür ancak güneşten uzaklaştıkça, güneş rüzgarının dışarı doğru akışı ve güneşin dönüşünün birleşimi, manyetik alan çizgilerinin bir yerden püskürtülen su gibi spiral bir şekle dönüşmesine neden olur. dönen bahçe yağmurlama sistemi