Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat Albayrak il ziyaretlerinde İş adamları ile yaptığı toplantılarda İş adamlarının   karşılaştığı sıkıntıları dinledi ilk icraatını yaptı.

Siyasetçinin halkla buluşması, halkın içinde olup toplantılar yapması var olan sıkıntıların çözümü için çok önemli olduğunu her zaman ifade ediyoruz.

Geçen gün şu başlıkla yazı yazmış idim; “SİYASETÇİNİN PARASI PUL, KARISI DUL” demiştim, bu sözlerimde samimiyim, gerçek anlamda siyaset yapan insanlar halka hizmeti öne alır, halkın dertleri ile dertlenir, neden ve niçin seçildiğinin bilinci ile halka hizmet yapar.

Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat Albayrak;  “Gittiğimiz her yerde vatandaşlarımız ve iş dünyamız bankaların aldığı ücret ve komisyonlar ile ilgili şikayetlerde bulunuyordu. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitemizin (FİKKO) gündemine aldığımız konu ile ilgili Merkez Bankası ve BDDK, ücret ve komisyonlara standartlar getirdi” dedi ve artık Bankalar havale ücreti olarak 1 TL ile 2 TL arasında havale ücret alacak.

Geçtiğimiz günlerde bir vatandaş bankadan bir alacaklı olan kişiye ödeme yapması gerekiyordu, bankaya gidip elindeki havale belgesini götürdüğünde banka yetkilisi; “havale ücreti 50 TL den az olmaz” deyince vatandaş itiraz ediyor, çare bulamayınca bizlere geldi, vatandaş yaşadığı sıkıntıyı dile getirdiğinde bende şaştım, merak ettim ilgili bankaya gittim, banka müdüre konuyu anlattım, banka müdürü; evet doğru havale ücreti olarak 72 TL ye kadar alabiliyoruz, bu konuda bizim banka müdürü olarak yapacağımız bir iş yok, sistem böyle diyor” dedi.

Bir vatandaş borcunu ödemek için hesabının olduğu bankaya gidiyor, elindeki havale ödeme belgesi ile bir başka hesaba havale yapmasını istiyor, banka; 72 TL ödeme yapması gerektiğini veya havale ücretini havale yapacağı paradan kesileceğini söylüyor, bizlere gelen konuyu merak ettik bankaya gittik, banka müdürü; evet 72 TL havale ücreti vermesi gerekiyor” dedi, kızgınlıkla bankadan ayrıldık!, sonra bir başka bankaya gittim konuyu dile getirdim, banka müdürü; “yok öyle bir şey” dedi, sonra telefonla ilgili personele konuyu sordu, aldığı cevap; “evet müdür bey 72 TL bir başka bankaya havale masrafı alıyoruz” cevabını alınca banka müdürü de şaşkınlık yaşadı!.

Yukarıdaki yaşanan sıkıntıyı haber olarak yapmak istedim banka ismi vermem gerekirdi sonra vazgeçtim ilgililere konuyu yazma gereği duydum!, sanırım ülke genelinde şikayetler zirveye çıkmış olmalı ki hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat Albayrak gerekli çalışmaların yapılmasını istemiş ve Bankalar Birliği gerekli düzenlemeyi yaparak artık havale ücreti insanların canını yakmayacaktır.

BDDK’dan milyonlara müjde!; “Artık hesap işletim ücreti yok.” dedi. Ücretler geri alınabilecek mi?” diyerek vatandaş sorunun cevabını bekliyor.

1000 TL ye kadar havale 1 TL den.  1000-50000 arası 2 TL. 50000 üzerindeki 25 TL. havale ücreti alınacak. ATM den olursa 2-5-50 TL alınacak. Başka şubelere olursa; 5-10-100 Tl havale ücreti alınacak.

Bankalar özellikle Devlet Bankaları vatandaşın tepesine binmeyi çok seviyor, vatandaşın dertlerini çözmek yerine, sıkıntıların büyümesine katkı sağlıyor, özel bankalar vatandaşa daha yakın duruyor, müşterilerin sıkıntıları çözmek için her kolaylığı sağladıkları için vatandaşlar devlet bankaları yerine özel bankalara doğru kayıyor.

Aşağıda güzel bir alıntıyı sunmak istiyorum.

Devlet adamlarının halkın içinde olduğunda  yukarıdaki önemli konulara çözüm buluyor, siyasetçi veya devlet adamı halkın içinde olmadığında bakınız neler yaşanıyor!..

SIKI TAKİP VE DENETİM YAPILMADIĞI ZAMANLAR BÜROKRATLAR ELİYLE ZAMANLA YIKILAN İKTİDARLAR!..

Kralın biri Sarayında otururken, pencereden sesler gelmiş.”Güzel elmalarım vaaaaaar!”

Bakmış, yaşlı birisi, at arabasında elma satıyor. Etrafında müşteriler. Kralın canı çekmiş ve baş vezirini çağırmış;  “Al sana 5 altın, koş bana elma al” demiş.
Baş vezir, vezirlerden birisini çağırmış; “Al sana 4 altın, koş elma al” demiş..
Vezir saray görevlilerinden birisini çağırmış;  “Al sana 3 altın, koş elma al” demiş.
Saray görevlisi muhafız komutanını çağırmış; “Al sana 2 altın, koş elma al” demiş.
Komutan nöbetçiyi çağırmış;  “Al sana 1 altın, koş elma al” demiş.
Nöbetçi çıkmış yaşlı ihtiyarı yakasından tutmuş ve;  “Hey sen, ne bağırıyorsun? burası han mı, yoksa Saray mı? defol buradan, arabana da elmalara da el koyuyorum” demiş.

Nöbetçi, muhafız komutanına dönmüş ve iyi dalavere çevirdim; “İşte, 1 altına yarım araba elma” demiş.
Komutan saray görevlisine dönmüş;  “İşte, 2 altına bir çuval elma” demiş.
Saray görevlisi vezire dönmüş;  “İşte, 3 altına bir torba elma” demiş.
Vezir, baş vezire dönmüş;  “İşte, 4 altına yarım torba elma” demiş.
Baş vezir kralın huzuruna çıkmış;  “İşte, 5 altına beş elma aldım kralım,  aynen emrettiğiniz gibi” demiş.

Kral oturmuş ve şöyle bir düşünmüş ”Beş elma – 5 altın.  Bir elma- 1 altın ve halk elmalara hücum ediyor,  demek ki vatandaşın durumu çok iyi. Vergileri hemen artırmak lazım…!!!” demiş ve vergiler sicim gibi yağmaya başlamış.

Yukarıda anlatılan alıntı  çok kıymetlidir, halktan kopan siyasetçiler ve devlet adamları devletin yönetimini elinde tutabilir ama halktan kopuk kaldıklarında  yönetimlerini ellerinde uzun süre tutamazlar, halkla iç içe olan yöneticiler uzun süre yönetimleri ellerinde tutarlar.

AK Parti Hükümeti 18 yıldır devlet yönetimini elinde tutmayı başarmıştır bu başarı Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan halkın içinde oluşundan kaynaklanmıştır, halktan uzaklaştığında sıkıntılar başlıyor, ne zamanki halk siyasetçiyi ve devlet adamını yanında gördüğünde tekrardan siyasetçiye destek veriyor, sandıktan başarılı bir şekilde çıkartıyor.

Bu ülkede iyiki siyaset var, iyiki Demokrasi kuralları içinde seçimler yapılıyor!, ülkemizde siyasetçi olmasa, siyaset yapılmasa bürokratik olugarşi vatandaşın canına OT tıkar!.

Tabi ki denetimsiz siyasetçide halktan kopuk olur ise, halkın derdine çare olmaz!

Ey gaybı bilen

Ey günahları bağışlayan

Ey ayıpları örten

Ey sıkıntıları gideren

Ey kalbleri çeviren

Ey gönülleri güzelleştiren

Ey kalbleri nurlandıran

Ey kalblerin tabibi

Ey kalblerin sevgilisi

Ey gönüllerin dostu

Bizi affet, rızkımızı çoğalt AMİN AMİN AMİN

Günün Sözü: ALLAHIM SEN TÜRK MİLLETİNİ VE DEVLETİNİ KORU, MAZLUMLARA GÜÇ VE KUVVET VERMESİNİ SAĞLA. AMİN.