NİKSAR’DA; KURT ÜZÜMÜ  (GOCİBERİ) YETİŞTİRİLMEYE BAŞLAN.

Niksar Günebakan köyün halkından İsa Özyurt kalitesi yüksek verimli, halk arasında “Ölümsüzlük Meyvesi” olarak da bilinen Kurt Üzümü (GOJY BERRY) yetiştirmek için çalışmalara başladığı bildirildi.

Günebakan köyü halkından İsa Özyurt  yaptığı çalışmaları dile getirmek için kendi ürettiği Kurt Üzümü (GOJY BERRY) fidanını yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri işyerine getirerek fidan hakkında düşüncelerini dile getirdi.

Özyurt; Cemalettin bey halk arasında Kurt Üzümü (GOJY BERRY)ismi ile anılan bu ürün hakkında çok güzel düşünceler anlatılıyor, bir arkadaşımın sayesinde bu ürüne ilgi gösterdim, kendim fidan yetiştirdim inşallah Günebakan köyümüzde bu ürünün ilk aşamada 16 dönüm kapama bahçede üreterek bölgemizde farklılık meydana getirmek ve üretilen üründen hem sağlık açısından faydalı hizmet, aynı zamanda alternatif ürün olarak halkımızın ekonomisine faydalı olmasını istiyorum. Kendi fidanımı üretti çok verimli çalışma yapmaya başladım, ancak buradan şunu ifade etmek isterim, hem kendi aile ekonomimize ve aynı zamanda bölge ve hatta ülke ekonomisine katkı sağlamak için desteğe ihtiyacım var, bu çalışmayı İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri veya Özel İdare desteği ile bölgeye yayılmasını talep ediyorum, yetkililer bu konuda bizlere destek verirler ise halkımız adına memnun olacağız” dedi.

Günebakan Köyünde yapılacak olan Kurt Üzümü (GOJY BERRY) üretiminin bölge iklim şartlarına uygun olduğu ve Mayıs ayında başlayan ürün meyvesinin Kasım ayı sonuna kadar meyve verdiği, ürün meyvesi pek çok hastalığa iyi geldiği hatta; “Ölümsüzlük” meyvesi olarak ifade edilmesinin nedeni  meyvesini yiyenlerin sağlıklı ve uzun ömürlü olduğu dile getirilmektedir.

Kurt Üzümü (GOJY BERRY) meyvesinin faydaları bir hayli fazla olurken, ürünün dalları senede iki defa budandığı ve dallarından ürün yağı çıkartıldığı, yine yapraklarından Çay yapılarak içildiği dile getirilmektedir.

“ ÖLÜMSÜZLÜK MEYVESİ” olarak ifade edilen Kurt Üzümü (GOJY BERRY) ürününün Niksar bölgesinde ve ilk uygulamanın Günebakan köyünde yapılması için yetkililer ile görüşmelerin devam ettiği, ilgili kurumların konuya duyarlı yaklaşacağı ifade edilmektedir.