Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay  Hidayet Arıkan,  İl Trafik Şube müdürü  Yüksel Bozkurt  Niksar Bölge Trafik istasyonuna gelerek D100 karayolundan geçen araç sürücüleri ile sohbet edip, sağlıklı yolculuklar temenni ettiler.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay  Hidayet Arıkan Niksar Bölge Trafik şubesi ve Niksar ilçe Jandarma Komutanlığı Trafik denetleme birimlerinin çalıştığı bölgeye gelerek Kurban Bayramında bölgede Trafik kazalarının önünü almak için bir dizi çalışma başlattılar.

Tokat valisi Dr. Ozan Balcı D100 Karayolu üzerinde bulunan Trafik denetleme istasyonuna gelerek Emniyet personeli ile selamlaştı,  daha sonra D100 Karayolunda seyir eden araç sürücülerinin denetlenmesini takip ederek bir süre araç sürücüleri ile sohbet ederek hayırlı yolculuklar diledi.

İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı nedeniyle Niksar ilçesi D-100 yolunda uygulama yapıp sürücülere çay, su, kolonya ve şeker ikramında bulundu. Araçtan indirilen sürücüler uygulama noktasına yerleştirilen spor aletlerine yönlendirildi. Burada bir süre spor yaptırılan sürücülerin kaslarını açmaları ve dikkatlerini toplamaları sağlandı. Spor yapan sürücülere daha sonra ‘Yaşam için kısa bir mola’ sloganıyla başlatılan proje kapsamında polis kontrol noktasına kurulan yaşam tüneli çadırında uymaları gereken trafik kuralları izlettirildi. İl genelindeki uygulama noktalarını gezen  Vali Dr.  Ozan Balcı, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu ve İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan ise sürücülerle sohbet ederek, yanlarındaki çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Vali Dr. Ozan Balcı, bayram tatili boyunca uygulamaların il genelinde devam edeceğini söyledi.  Türkiye genelinde olduğu gibi Tokat’ta da yüzde 30 civarında ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında azalma olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Bunun sebebi sıkı denetimlerin yapılması.  Vatandaşlarımızın birinin bile parmağının kanamasını istemiyoruz. Ölümlü ve trafik kazalarını azaltmaya kararlıyız. ‘Yaşam için kısa bir mola’ sloganıyla başlatılan proje ile yaşam tüneli çadırında sürücülere polis ekiplerimiz 2 dakikalık video izletiyor. Ayrıca bölge trafik ekiplerimiz uygulama noktasında spor aletleri kurdu. Burada 3-4 dakikalık spor egzersizleri yaptırıp, vücudun kendisine gelmesini sağlıyoruz. Burada bayram dolayısıyla arkadaşlarımızın sürücülerimize ikramları da var” diye konuştu.

Trafikte güvenliğin sağlanması için İçişleri Bakanlığınca, “Bu Bayramın Hediyesi Kemerin Sesi sloganıyla’  ‘Kemerin Ses Getirsin’ kampanyasından da bahseden Vali Dr. Ozan Balcı, ödüllü video yarışması kapsamında aileleri ile seyahat eden çocukların, sürücü ve araçtaki diğer yolcuları emniyet kemerlerini takmaları konusunda bilinçlendirdiği ve uyardığı görülen videolarını “kemerin ses getirsini etiketleyerek “TrafikEgm” twitter adresine göndererek yarışmaya katılmalarını istedi. Vali Dr. Ozan Balcı, gönderilen videolardan en çok beğeniyi alan ilk 100 çocuğa scooter, kask ve koruma ekipmanı hediye edileceğini ifade etti.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, seyahat eden çocuklara kırmızı düdük ve trafik kuralarının anlatıldığı broşür hediye etti, yolculuk yapan ailelere “arkadaşlar hayırlı bayramlar, hayırlı yolculuklar, lütfen Trafik kurallarına uyalım sevdiklerimizi göz yaşlarına boğmayalım” diyerek sürücülerle bir süre sohbet yaptı daha sonra Tokat’a hareket etti.