Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın en büyük hayallerinden bir tanesi de “Köyümde Yaşamak İçin Büyük Bir Nedenim Var” projesinin hayat bulması idi.       Niksar ziyaretinde Yazıcık kasabası bölgesinde meydana gelen Yangın bölgesine giderken yol kenarında koyun otlayan Aydoğmuş köyü halkından Seyran Akıllı ile karşılaşınca Vali aracını durdurarak çobanlık yapan Seyran Akıllı ile bir süre sohbet yaptı.

Vali Balcı hemşerim kolay gelsin bereketli olsun sen ne yapıyorsun buralarda?” dediğinde.

Çoban Seyran; “burada koyun güderim, Devletim verdi bende aldım büyütüyorum Allah devletimden razı olsun” dedi.

Bu sözler üzerine Vali Balcı; “ ismin nedir?. İsmim Seyran Akıllı”

Vali Balcı; “nasıl aldın bu Koyunları, ödeme peşin mi yaptın?” diye sorduğunda.

Seyran Akıllı; yok Devletimiz verdi, uzun vadeli olarak aldım, çok şükür Koyunlar kuzuladı büyüyorlar bende hizmet yapıyorum” dedi.

Vali Balcı koyun çobanı Seyran Akıllı ile bir süre sohbet yaptı yaptığı sohbetten çok keyif aldığı için; helal olsun hemşerim sana tebrik ediyorum, var mı benden bir isteğin” diye sordu, bu arada Çoban Seyran Akıllı kendisi ile konuşanın Tokat valisi olduğunu öğrenince; “sağol valim Allah sizden razı olsun daha ne  yapacaksınız en güzel iyiliği bize yaptınız, Koyunları almamızı sağladınız, bizde  köyümüzde daha mutlu yaşıyoruz” dedi.

Vali Balcı yanındaki arkadaşlarına dönerek; bakınız buradaki güzelliğe tesadüfen karşılaştık,  “Köyümde Yaşamak İçin Büyük Bir Nedenim Var” projesinin nasıl hayat bulduğunu birlikte görüyoruz, çobanlık önemli bir meslekmiş bunu bir kez daha gördük, koyunlarına hakim olmak için cebindeki meşe Palamutları ile nasılda hayvanlara hakim oluyor, arkadaşlar bugün çok yoğunluk yaşıyoruz ama bu koyunları ve çoban kardeşimizi görünce yorgunluk falan kalmadı, doğru bir hizmeti başlatmışız hayırlı olsun” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı 500 bin baş Koyun projesinden sonra büyük baş hayvan çalışmasına başladığı ve çalışmaların hızla devam ettiği bildirildi.

Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında gerçekleşen toplantı  büyükbaş hayvancılığı geliştirmek için başlatılan “Köyümde Yaşamak İçin Büyük Bir Nedenim Var” Projesinin çalışmaları ele alındı.

Vali;  “Tokat tarım ve hayvancılık memleketi. Küçükbaş hayvancılıkta geliştirdiğimiz ve model olan projemiz hızla devam ediyor. Büyükbaş hayvancılıkta da benzer bir proje hayata geçirmek için çalışıyoruz. Amacımız; çiftçimizin zenginleşmesi, tarımın ve hayvancılığın gelişmesi.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projemizden yararlanarak 100 adet koyun alan Seyran Akıllı ile yaşadığı anı  toplantıda paylaştı, koyunların otlattığı merada ziyaret ettiği Aydoğmuş köyünden Seyran Akıllı ile yaşadığı anıyı dile getirdi.

Vali Ozan Balcı;  “Ziraat Bankasıyla imzaladığımız sözleşmeyle 2 yıl ödemesiz, 7 yıl vadeli, sıfır faizsiz olmak üzere çiftçilerimize koyun veriyoruz, 865 çiftçimize 77.185 koyun dağıtımı tamamlandı. Hedefimiz 5 yılda 500 bin, bu yıl 100 bin Koyun dağıtmaktı, hayırlı olsun arkadaşlar”  dedi.