Tokat valisi sayın Dr. Ozan Balcının başlattığı “Köyümde Yaşamak İçin Büyük Bir Nedenim Var” düşüncesinden hareketle başlattığı çalışmalar hayat vermeye devam ediyor.

Geçen gün Niksar’ı ziyaret ederek önemli çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali beyin her çalışması Tokat’a yeni bir hayat verirken, Tokat’a geldiği günden itibaren Tokat’ın kalkınması için başlattığı tarım ve hayvancılık projelerinin hayat bulduğunu her geçen gün yaşayarak görüyoruz.

“Köyümde Yaşamak İçin Büyük Bir Nedenim Var” projesi kapsamında yapılan çalışmaları yaz boyunca görme imkanımız oldu,  eskiden boş kalan Yaylalar artık öksüz kalmaktan kurtuldu.

Aklıma şu anlamlı söz geldi.

SAKIN BİR ÇİVİYİ KÜÇÜMSEME; BİR ÇİVİ BİR NALI, BİR NAL BİR ATI, BİR AT  KOMUTANI, BİR KOMUTAN ORDUYU, BİR ORDU KOCA ÜLKEYİ KURTARIR  “CENGİZ HAN”

Bunun çok büyük anlamı vardır, biz günümüze uyarlayarak devam edelim.

Yıllarca bu şehirde ve çevremizde binlerce yetişmiş Ceviz Ağaçları kesildi, hiç kimse DUR! demedi sonuç belli, geldiğimiz nokta vahimdir.

O zaman bugün dikimi yapılan hiçbir fidanı küçümsememek gerekir.

İslam dininin emirleri veya tavsiyeleri içinde ne vardır?, “yarın kıyamet kopacağını bilsen dahi elindeki çubuğu toprağa dik!…”

Bizler atalarımızın bırakmış olduğu emanetlerin kıymetini bilmiş olsak bugün yaşanan sıkıntıları yaşamayız.

Bizler İslam dininin bizlere sunduğu nimetlerin ve emirlerin değerini bilmiş olsa idik, bugün yaşanan sıkıntıları yaşamaz idik!.

Dün; yerde duran bir yaş çubuğa bir tekme atarak ve devamında en verimli Ceviz ağaçlarını keserek geçici küçük paralara insanların geleceğini yok sayanlar, en verimli toprakları ve ağaçları keserek katledenler, acaba bugün kestikleri ağaçların veya kestirdikleri ağaçların yerine, her canlının ihtiyacı olan bir meyve fidanı dikmişmidir?.

O zaman yapılacak iş kolay, gün konuşma, ağlama, şikayet ve dedikodu yapma günü değildir.

Gün bugündür Niksar’da gerçekleşen ve halen devam eden Ceviz fidanı dikim çalışmaları içinde her insanın bulduğu her boşluğa bir fidan dikmek veya yerde bulduğu Çubuğu toprakla buluşturmak olmalıdır.

Sahiden, yerde bulduğumuz bir çubuğu yanımızda olan bir toprağa diksek kaç dakikamızı alır?

Yanımızda duran bir kopmuş çubuğu toprakla buluştursak ne kaybederiz? veya ne kazanırız?

Bir çubuğu toprakla buluşturmak yürek ister, insanlık ister, adam olmayı gerektirir!.

Yazımızın başlığı; “KÖYDE YAŞAMAK İÇİN” dedik, sanırım çağımızın hastalıkları arasında KÖYDE YAŞAMAMAK” başlamış!.

Köylere bakıyoruz, ziyaretler yapıyoruz nerede ise GENÇ yok denecek kadar az!.

Ata topraklarını terk edip gurbet diyarlara gidenler, ana ve babaları dünyadan göç edince hemencecik ata topraklarındaki malları paramparça edercesine satarak yine gurbet ellerde yaşamaya devam ediyorlar.

Bugünkü ekonomik sıkıntılar içinde acaba, Köyden kente göçlerin etkisi varmıdır?

Köyden kente göç, bugün yaşadığımız ekonomik sıkıntıları tetiklediğini düşünüyorum!.

ÜRETMEDEN YAŞAMAK, YAŞARKEN HEP TÜKETİİCİ OLMAK BİR ÜLKENİN, BİR MİLLETİN VARLIĞINI NE KADAR DEVAM ETTİRİR?.

Serenli beldemiz Niksar için önemli bir yerleşim alanıdır.

Ata topraklarını terk etmeden hayatlarına devam eden Serenli halkını bir kez daha kutlamak isteriz.

Yamaç arazilerdeki ata topraklarını koruyarak ve her geçen gün daha çok işleyerek hayatlarına devam etme mücadelesini yürekten kutluyoruz.

Serenli halkı kendilerine emanet edilen her karış toprağı bir nakış gibi işleyerek toprağa hayat veriyor, kendileri de mutlu ve huzurlu bir bölgede yaşamanın keyfini çıkartıyor.

Bir gün doğduk, bir gün mutlaka öleceğiz.

İnsanlar doğarken de çıplak geldi, ölürken de ahrete çıplak olarak gidiyor, tek fark!.

Dünyada yaşarken Allah’ın insanlığa verdiği görevi yapıp yapmamaktır.

Bugün Toprağına sahip çıkanlar, yarın öldüklerinde ahretlerine zengin insan olarak göç edeceklerdir.

Bugün topraklarına sahip çıkmayıp, geçici dünya nimetlerine kapılıp ata topraklarını terk ederek rastgele harcamalarının bedelini kefen içine girdiklerinde kefenin cebinin olmadığını, ahret yolculuğunda daha yalnız kalacaklarını göreceklerdir.

KÖYDE YAŞAMAK İÇİN ÇOK NEDENİMİZ VAR sözlerine sahip çıkmak insanlık için çok kıymetlidir.

Her hafta Pazartesi ve Cumartesi günleri sosyal medya üzerinden canlı yayın yaparak şehrimize, insanlarımıza katkı yapmaya çalışıyorum.

Bu hafta Cumartesi günü yaptığım canlı yayında izleyicilerden yorum geldi ve benim ekonomik konular hakkında yorum yapmam istendi.

Yaptığımız canlı yayında bizlere ne kadar soru gelirse o kadar memnun oluyoruz, bizlerde sorulan sorulara çok açık ve net cevap veriyoruz.

Bu haftada öyle yaptım, sorular her soruya açık ve net cevap verdim, ülke insanı olarak yaşanan ekonomik sıkıntılardan kısmen bahsettim.

Bizler ekonomist değiliz, sıradan hayat yaşayan insanlardanız!.

Bu ülkede ve bu şehirde yaşayan insan olarak yaşanan sıkıntıların nedenlerini bilecek kadar fikir ve düşünce sahibiyiz.

Bu ülkenin ekonomik kalkınması isteniyorsa 1. Önceliğimiz, çalışmak, çalışmak çalışmak ve ÜRETMEKTİR.

Üretmeden yaşamak, üretmeden HÜR VE BAĞIMSIZ OLMAK mümkün değildir.

Bizler Türk milleti olarak her geçen gün daha çok azimle çalışmamız gerekirken, her geçen gün çalışmadan yaşama isteklerin çokluğunu görüyoruz.

Şehirlerde yaşamanın karşılığı Köylerin hayat bulması ile mümkündür.

Herkes şehirde yaşamamalı.

Her insanın şehirlere inerek yaşamasının önü açılmamalı ve hatta kesilmelidir.

Zorla güzellik olmaz düşüncesinden hareketle, Tokat valimiz sayın Ozan Balcı; şehirlere inmeyin orada yaşamayın” demiyor.

Diyor ki; ŞEHİRDE YAŞAMAK İÇİN, KÖYDE YAŞAMANIN NEDENLERİ VAR, BU NEDENLERDEN BİR TANESİ SANA DEVLET OLARAK KOYUN VERİYORUM, BÜYÜK BAŞ HAYVAN VERİYORUM, CEVİZ FİDANI VE MEYVE FİDANLARI VERİYORUM VE HAYATIN DEVAMI İÇİN SUSUZ ARAZİLERE SU GETİRİYORUM, YETMEDİ YOLLARI YAPARAK İNSANLARIN HER ZAMAN UAŞIMLARININ DAHA SAĞLIKLI OLMASINI SAĞLIYORUZ” diyor.

Köylerde hayat olduğu sürece, şehirlerde hayat güzel olacak, köyde yaşanmayan hayat, şehirlerdeki yaşamayı karanlık kılar!…

Günün Sözü; KÖYDE YAŞAMAK İÇİN ÇOK NEDENİM VAR!.