KIŞ AYLARININ SİNSİ KATİLİ GÖREVE BAŞLADI; TOKATLILAR UYARILDI

Havaların soğumasıyla birlikte Tokat’ta birçok evde sobalar yakılmaya başlandı. Sobalardan kaynaklı ortaya çıkan zehirli gazlardan kaynaklı ölümlere karşı uzmanlar şimdiden uyarıyor.

Havaların soğumasıyla birlikte Tokat’ta

Soğuk kış aylarına sayılı günler kala uzmanlar odun, soba ve doğal gaz kullanımı kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşlara dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu.

Uzmanlar Havaların soğumasıyla birlikte odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin yanması ile ortaya çıkan karbonmonoksit gazının; renksiz kokusuz olması nedeniyle fark edilmediğini, karbonmonoksit zehirlenmesinin baş ağrısı, bulantı, nefes darlığı, yığılma ve baş dönmesi gibi belirtilerinin olduğunu ve soba zehirlenmesinden korunmak için eskimiş baca borularının değiştirilmesi, baca ve boruların temizliğinin düzenli yapılması, yatmadan önce kömür atılmaması, lodoslu havalarda bacalar uygun değilse sobanın yakılmaması, rüzgâr yönüne göre yön değiştiren baca kapaklarının kullanılması konularında vatandaşları uyarıyor.