Dün yazdığım konuyu bugün bağlayıp bitirmek istiyorum.

İP Niksar Belediye Meclis üyesi Ali Berke neden benim ismimi geçen ay yapılan Belediye Meclis toplantısında  ifade etme ihtiyacı duydu?, bunu bilmek isterim, kendisi ile karşılaştığımda bunu öğrenmek isteyeceğim.

Niksar Belediye Başkanı ve Meclisi üyesi seçimleri yapıldıktan sonra  zaman zaman Belediye Meclisi üyeleri ile bir araya gelme imkanımız oldu, hatta bazı meclis üyesi arkadaşlarla Meclisi üyesi olmadan önce sık sık bir araya gelip memleket meselelerini konuşurken, meclisi üyesi olduktan sonra aylarca bir araya gelememe durumunda kaldık!!!

Seçilen her insan bizler için kıymetlidir, tabi ki görevlerini layıkıyla yaptıkları sürede.

Halkımızın ortak düşüncesi şudur; “bizler Belediye Başkanını, Belediye Meclisi üyelerini, İl Genel Meclisi üyelerini, Muhtarları, Vakıfları, Siyasi parti başkanlarını, dernek başkanlarını seçiyoruz, artık Niksar’ın meselelerini onlar konuşsun çözüm üretsin” diyor.

Halkımız haklı tabiki.

 

Mademki insanlar memleket meselelerini çözecek kurumlarda seçilmek için mücadele diyor, seçildikten sonra halkın ihtiyaçlarını gidermek zorundadırlar!.

Seçilen insanlar, kendilerini seçen insanların dertlerine çözüm bulmak zorundadırlar.

Niksar Belediyesinin Meclis üyesi 15 kişiden oluşur. 9 kişi AK Parti, 3 kişi MHP, iki kişi İP, 1 kişide CHP üyesi olarak görev yapmaktadırlar.

Seçimlerin başlangıcında her parti adayları basın mensuplarını ziyaret ederler, seçimler yapıldıktan sonra basın mensuplarına nasıl bir seçim dönemi geçirdikleri hakkında bilgi vermezler!.

Bizler isteriz ki, kim nerede seçilirse seçilsin mutlaka  halka hizmet yapsın beklentisine gireriz, ancak zaman içinde seçimler unutulur, taki bir sonraki seçimler yaklaşana kadar.

Daha öncede ifade ettim, İP Niksar ilçe başkanı Abdullah Lülecinin Hükümet Konağı satışından sonra yaptığı basın toplantısını ve açıklamasını önemsiyorum, Abdullah beyin yaptığı basın toplantısı ve açıklaması bizler için kıymetlidir, ama onlar kendi doğrularını ortaya koyarken, biz basın mensupları da, gerçek haberleri ve bilgileri okuyucularımıza, halkımıza duyurmakla görevliyiz.

İP Niksar ilçe başkanlığında yapılan basın toplantısı sonrasında, sormamız gereken iki soruyu sorduk; “satışı yapılan Hükümet Konağı ile ilgili yanlış gördüğünüz konuda bir girişimde bulundunuz mu?” dedik, cevap; “hayır olmadı” dendi. Devamında ikinci sorumuzu sorduk; “peki satışta gördüğünüz yanlıştan dolayı bir çalışma, işlem yapacakmısınız?” dedik, cevap; “dilekçe vereceğiz, gelen cevaba göre hareket edeceğiz” dendi.

Saygıdeğer okuyucular, bizlerin hayatında; “cek ler, cık lar” olmadığı için, yetkili insanlardan; “süreç başladı, gerekli çalışmaları başlattık, bu işin yanlış olduğunu bildiğimiz için iş nereye varacaksa oraya kadar takipcisi olacağız ve takip edeceğiz, her kanuni süreci takip ediyoruz” demeleri gerekir.

Belediye Meclisi üyeleri neden ve niçin seçildiklerini bilmek zorundadır, bilmezler ise, “cek, cuk” lu sözlerle insanlara yanlış bilgiler verir, biz basın mensuplarıda gerçekleri ortaya koyduğumuzda, sanki bizler bir tarafız gibi, silahlar bize doğrultulur!!!

Bizlerin kimse ile sürtüşme isteği yoktur.

Niksar halkının doğru bilgi alması için haber yaparız, haberlerin doğruluğu bizi ilgilendirir, birilerinin hatasını kapatmak için haber yapmayız.

İP Belediye Meclis üyesi Ali Berke, CHP belediye meclisi üyesi Ali Çolak gibi kendilerine verilen meclisi gündemini ve kabul edilen belediye meclisi kararlarını ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyesi arkadaşları ile paylaşmadığı için yapılan basın toplantısında, İP ilçe başkanı Abdullah beyin yaptığı basın toplantısı sonrasında “cek,cuk” sözleri ile sonuca gidilmiş oldu!.

Belediye Meclis üyesi Ali Berke, CHP ilçe başkanı Zafer Başar’ın yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi, 2021 yılı belediye meclis toplantısında, HÜKÜMET KONAĞI RESMİ KURUM ÖZELLİĞİNDE İKEN, BELEDİYE MECLİSİNE GELEN TEKLİF; “İŞ YERİ VE KONUT YAPILMASI” teklifine Ali Berke “EVET” demesi, bu EVET oyunun ilçe başkanı ve yönetim kurulu tarafından bilinmemesi, daha sonrada HÜKÜMET KONAĞI ALANININ SATIŞININ YAPILMASI İÇİN YİNE MECLİSİ ÜYELERİNİN “EVET” demeleri, satışın yapılmasını sağlamıştır.

İP Belediye Meclis üyesi Ali Berke 2021 yılında Belediye Meclisine Hükümet Konağı yeri için gelen  RESMİ KURUM ALANI, KONUT VE İŞYERİ OLMASINI İSTİYORUZ”  teklifine “HAYIR” demiş olsa idi ve tek başına HAYIR demiş olsa ve teklif çoğunlukla kabul edilse bile, Ali Berke ve İP ilçe başkanlığı iki satır dilekçe ile konuyu yargıya taşır; Niksar 1. Derece Deprem bölgesidir, bölgede araç parkı ve insanların deprem sonrasında kalabileceği bir boş alana ihtiyaç vardır vs bu  nedenlerden dolayı Hükümet konağının yerinin KONUT ve İŞYERİ olmasını Niksar’a yaşayan insanlar olarak karşıyız” diyerek verecekleri dilekçe ile bugün satışı yapılan ve halkın çok tepkisini çeken Hükümet Konağı satışı yapılmamış olurdu!!!!

2021 yılında Hükümet Konağının yerinin RESMİ KURUM olma özelliğinin kalkması ve “Konut ve İşyeri olması” için oy verenler, sonrada satışın olması için EVET diyenler, Niksar halkına yaptıkları kötülüğü görmeyip, sonra halkın tepkisi karşısında buradan siyasi rant sağlamak için; “BİLGİLERİ CEMALETTİN BİLGİN VERİYOR VEYA VERMİŞTİR” diyeceksiniz, sonra yapılan konuşmaları, “biz böyle demedik, C.B sözleri çarpıtıyor” diyerek yine bizleri suçlayacaksınız!!!!

Şu gerçeği herkes bilir, bilmeyenlerde bilsin.

Bizler gazete olarak ve Cemalettin Bilgin olarak, Hükümet Konağının eski Devlet Hastanesinin bulunduğu bölgeye yapılmasını istedik veya aynı yerine yapılsın dedik, toplantılardaki, konuşmalarımızı dinlemeyenler yaptığımız konuşmayı tekrardan dinlemelerini isterim.

Bizler kapalı kapılar arkasında iş çevirmeyiz, Niksar konusundaki düşüncelerimiz çok açık ve nettir asla taviz vermeyiz.

Niksar’da nefes alacak alan kalmadı, Niksar’da hatalı yapılaşma var ise, yanlış işler yapılıyorsa bunun sorumluları BELEDİYE MECLİSİ ÜYELERİDİR.

Kişiler; nereye, neden seçildiklerini, halkın kendilerine neden oy verdiklerini bilmezler ise, tepkiler sonunda şaşkınlık yaşarlar, yaptıkları hataları kapatmak için, hiç ilgisi olmayan bizleri suçlayarak işin içinden sıyrılmak isterler!.

İP Belediye meclisi üyesi Ali Berke partisine ve seçmenlerine karşı sorumludur, “EVET” dediği bir konudan, sanki haberi yokmuş gibi basın toplantısında noksan bilgiler vermeleri, yanlıştır, ayrıca “bizim oyumuz  az itiraz etmiş olsak da bir anlamı yok” diyerek topu taca atması da yanlıştır, yapılan toplantılarda, “hayır” dedikleri gündem maddelerine neden “hayır” dediklerini meclisi tutanaklarına yazdırmış olsalar, her şeyden önce sorumluluktan kurtulmuş olacaklardır!

CHP Belediye Meclis üyesi Ali Çolak CHP ilçe başkanı ve yönetimi ile meclisi görüşmelerini paylaşmadığı için istifa ettirilmiştir, benzeri hataları yapan İP Belediye Meclis üyesi Ali Berke benzeri hataları yaptığı için istifa edecekmidir?, bilmiyoruz.

Ayrıca, bizlerle ilgili olarak bilgi sahibi olmak ister ise, kendisine bilgi vermeye her zaman açığız, basın aracılığı ile gereksiz polemiklere girmek istemem.

Basın organları polemikler için değil, halkın doğru haberleri, gerçekleri öğrenmesi için var olmalıdır.

Günün Sözü; Senin olmadığın yerde seni savunanlar gerçek dostlarındır.