KAYSERİ ŞEKER ÇEVREYİ KİRLETİYOR YETKİLİLER SESSİZ KALIYOR

Kayseri Şeker fabrikası atıkları,

Kayseri Şeker fabrikası atıkları, Yeşilırmak havzasın da Çevreyi kirletirken görüntülendi.

Tokat’ın Turhal ilçesinde bulunan Kayseri şekere ait Şeker Üretimi yapan Turhal Şeker fabrikasında Üretim öncesi ve sonrası çıkan tehlikeli atıklar çimento fabrikası da yakmak yerine Yeşilırmak havzasındaki arazilere dolgu malzemesi olarak kullanırken görüntülendi.

1933 yılında kurulan Turhal Şeker Fabrikası, 84 yıl devlet tarafından işletildikten sonra 2018 yılında özelleştirilerek 569 milyon lira karşılığında Kayseri Şekere satıldı. Tokat’ta binlerce çiftçi tarafından üretilen şeker pancarını işleyerek ilçe ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunan dev tesis, çevreye verdiği zararlar nedeniyle de gündeme geldi. Özellikle de fabrikadan çıkan tehlikeli atık toprağın ve kimyasal maddelerin Kendilerine belirtilen döküm alanlarının dışında Yeşilırmak havzasındaki tarlalara dolgu malzemesi olarak kullanıldığı görüntülendi.

Konuyla ilgili gerek Tokat Valiliği, Tokat Çevre şehircilik ve iklim değişikliği il müdürlüğü ve Tarım il müdürünün konuyla ilgili sessiz kalması çevreciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Kayseri Şeker fabrikasının kendileri için belirlenen 90 kilometre uzaklıkta Atik döküm alanı olarak gösterilen Artova ilçesinde bulunan Çimento fabrikası yerine, Şeker fabrikasının yakınındaki Yeşilırmak havzasındaki tarlalara boşaltıldığı ve çevreye ve Yeşilırmak havzasına zarar verdiği gözlemlendi.

Çevreciler, Kayseri Şekerin, şeker Üretimi öncesi ve sonrası çıkan atıkları kendileri için belirtilen 90 kilometre uzaklıkta ki çimento fabrikası yerine fabrikanın yakınındaki Yeşilırmak havzasındaki arazilere dökmesi nakliyeden oluşacak maliyetleri azaltma adına mı yaptıklarını düşündüklerini ifade ettiler.