“ KAPIMIZ ESNAFA AÇIK” PLATFORMU KAPSAMINDA PROTOKOL İMZALANDI

Esnaf ve Sanatkârlar Odası

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cevdet Ufuk Turhan, Niksar Şekerbank Şube Müdürü Turgay Düzgün ve Banka yetkilisi Murat Göze, “Kapımız Esnafa Açık” platformu kapsamında protokol imzaladılar

Protokolün konusu; Esnafların finansman kaynaklarına ulaşmasını kolaylaştırmak suretiyle ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan Banka tarafından Niksar Esnaf ve Sanatkârlar Odası üyelerine aylık taksit ödemeli “ Taksitli Ticari Kredi ( TTK) niteliğinde kredi kullandırılmasına ilişkin genel esaslar düzenlemektir.

Protokolde birçok madde yer var, maddelerin bazıları şu şekilde;

  • Oda tarafından Banka’ya yönlendirilen firmalar ile ilgili nihai karar, kendi kredilendirme esasları dâhilinde Banka’ca verilecektir
  • Kredilendirme limitleri ve teminatlandırmalar Banka kredi limit ve teminat tahsis yetkileri kapsamında oluşturulacaktır
  • Bankaca kredisi uygun görülen firmalar Banka’ca belirlenen şartlar dâhilinde 36 aya varan vadelerde, aylık eşit taksit ödemeli, 3 ay ödemesiz veya 3 ayda bir taksit ödemeli taksitli ticari kredi kullanabilecektir
  • 6- 36 ay arası uygulanacak TTK aylık faiz oranı;  Bankamız liste faiz oranları üzerinden indirimli olacaktır, ancak piyasa şartlarına göre uygulanacak faiz oranı için Banka değişiklik yapabilecektir.
  • Her bir kredi işleminden 300 TL ‘ den az olamamak üzere yüzde bir oranında kullandırım komisyonu alınacaktır. Ancak, kampanya dönemleri ve işlem özelinde kredi kullandırım masrafı taraflar arasında mutabakatla alınmayabilecektir.

Niksar Şekerbank Şube Müdürü Turgay Düzgün; “ Merhaba Cevdet Bey,  buraya gelmemizin amacı bu protokolü imzalayarak güzel bir şey ortaya koymak, Niksar’ı seviyorum ve bir şeyler yapmak istiyorum, esnafa çalışana saygım sonsuz bu yüzden bu protokolü hazırladık. “ Kapımız Esnafa Açık”  sözü zaten esnafa olan güvenimizi anlatmaya yetiyor. Şükürler olsun Niksar’ da çalışıyoruz, Ben her geçen gün cebimden, kendi öz kaynaklarımdan bazı şeylere fedakârlık yapıyorum, yapmaya da devam ederim” dedi.

Niksar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cevdet Ufuk Turhan; “  Hoş geldiniz, tabi ki   bize böyle fayda sağlayan bir protokol olmuş sağ olun, bizler için hayırlısı olur inşallah, bizlere katkı sağlayacak bir şey bu, ileriki zamanlarda daha da güzel olur inşallah” dedi.

Bir süre daha sohbet ettikten sonra, Niksar Şekerbank Şube Müdürü Turgay Düzgün ve Banka yetkilisi Murat Göze, Niksar Esnaf ve Sanatkârlar Odasından ayrıldılar.