Kangren olan yara iyileşir mi?, mesleğini iyi yapan, alın teri döken, bedenini ve ruhunu mesleğine veren Doktor tarafından tedavi edilirse iyileşir.

Ben Doktor değilim, ama hastalığını bilen, bilinçli bir hastayım!, tedavi edileceğimden hiç şüphem yok, yeter ki hastalığımı söylediğimde beni sağlıklı dinleyip mesleğini seven bir Doktorla karşılaşayım!.

Günümüzde hastalık çeşitleri çoktur,  her canlının çeşitli hastalıkları vardır, önemli olan kimin nasıl bir hastalığa yakalandığı ve nasıl bir tedavi şeklinin uygulanacağıdır.

Bizim hastalığımız memleket meselesi hastalığıdır, çok şükür bensel bir rahatsızlığımız yok onu peşinen  ifade edeyim.

Bizim hastalığımız bu şehrin hastalığı, yapılmayan hizmetler, yapılmasını arzu ettiğimiz işler!.

Şehrime yapılmayan her hizmetten dolayı rahatsızlık duyarız, yapıldığında teşekkür eder hizmeti yapanları taktirle karşılarız.

Uzun zamandır tedavi olmasını beklediğimiz memleket meselesi bir hastalığımız var, bu hastalığın adı, 15 bin dönüm araziyi Sulayan, binlerce Ceviz ağacına Su verilerek hayat bulması gereken Sulugöl Göleti hastalığı.

Sulugöl Göleti uzun yıllar ihmal edilmiş önemli Sulama Göletidir, aynı zamanda Niksar’a Sulugöl bölgesinden gelen İçme Suyu rezerv alanında olan bir Sulama kaynağıdır.

Niksar’da gelen her Kaymakama ve Tokat’a atanan her Valimize uzun “Sulugöl Göletine sahip çıkmanızı bekliyoruz, yeni Göletlerin bir kısmı yağmur suları veya kar Suları ile dolması hedeflenirken, Sulugöl Göletinin var olan suyu Gölete sağlıklı akmıyor, Gölet ile ilgili sıkıntı yaratmaya çalışanların olduğunu düşünüyoruz, bu önemli devlet yatırımına sahip çıkılmasını bekliyoruz” şeklinde sürekli sezlenişlerimiz ve düşüncelerimizi hem sözlü olarak, hem de yazılı olarak ifade ettim.

Sulugöl Göletinin derdini  Tokat Valimiz sayın Ozan Balcıya anlatma imkanımız oldu, çeşitli defalar yapılan her toplantıda “Sulugöl Göletine sahip çıkılmasını bekliyoruz” dedim, ilçemize yeni atanan Kaymakamımız sayın İlhami Doğan’a da tanışma imkanı bulduğum ilk zamanda ifade ettim, çeşitli zamanlarda karşılaştığımız her fırsatta “Kaymakam bey Sulugöl Göletine sahip çıkılmalı” dedim.

Sulugöl Göleti meselesi Kangren olmak üzere iken sayın Valimiz Ozan Balcı Kaymakam beye “bir çalışma yapılsın bakalım,  bir gün o tarafa gidelim nedir ne değildir bakalım” dedi, Kaymakam bey konuya duyarlılık gösterdi Niksar Özel İdaresine talimat vererek çalışma başlatıldı ve yörenin muhtarları da konuya duyarlılık göstererek  çalışmalara katkı sağlamaya başladı.

Çarşamba günü Kaymakam bey ile bazı köy ziyaretleri yaptık, köy ziyaretleri sonrasında Sulugöl Göleti bölgesinde yapılan çalışmaları yerinde görmek için  bölgeye gittik, Gölete Suyun gelmesini sağlayan Beton Su Kanalları içinde ve etrafında çalışma yoğun bir şekilde devam ederken 7 gündür devam eden çalışmanın sonlarına doğru bizler gittik, 1.5 metrelik derinlikteki Beton Su kanaları toprakla kapanmış, kanal betonların görülmemesi  üzerine çalışan Muhtar arkadaşlara  “arkadaşlar burada Beton kanal yokmu?” dediğimde Muhtar arkadaşlar; “abi sen temizlenmiş halini gördün şaşırdın, bu kanallar tamamen pislikle kapanmış, kanalların etrafına bazı vatandaşlar ağaçlar dikmişler, kaç gündür temizlik yapıyoruz bazı insanlar kanal temizlenmesine karşı çıkmaya çalıştılar veya kanalların etrafındaki ağaçların kesilmesine karşı çıkıyorlar, temizlik yapmakta zorlanıyoruz” deyince Kaymakam bey devreye girerek; “arkadaşlar bu kanalların temizlenmesine kimse karşı çıkamaz, yer devletin, alan devletin” diyerek ilçe Özel İdaresi müdürü Recep beye talimat vererek;  “bölgedeki muhtarlara hemen gerekli talimatları bildir, hangi vatandaş kanal üzerine ve çevresine müdahale etmişse kendileri ağaçları kessinler, zaten Kanal üzerine ağaç dikerek veya sahiplenerek suç işlemişler, birde yapılan çalışmalara engel olmasınlar engel olanlar hakkında kanunu işlem yapılacağını bildir” dedi.

Sulugöl Göletine yakın bölgeden Suyun geldiği Boyluce köyü ve Işıklı Köyü Karabayır mahallesi bölgesine gittiğimizde vahim bir sonuçla karşılaştık, devletimiz bölge halkına Sulugöl Göletini yaparak çok büyük hizmet yapmış ama, ne garipse bazı kişiler devletin yaptığı Sulama kanalını tahrip etmek ve suyun Gölete gitmemesi için olağan üstü çalışma yapmışlar, Işıklı köyü  Karabayır mahallesine gittiğimizde , Su kanalının üzerine koskoca bir evin yapıldığını ve kanal üstüne yapılan evin kanalın üstünü kapatması dolayısı ile yıllardır temizlenmeyen sulama kanalının tamamen kaybolduğunu gördük, Kaymakam bey de şaşkınlığını gizleyemeden; “arkadaşlar burada koskoca Kanal var, geçen gün geldiğimde burada kanalı görmedik” dedi, gerçekten içler acısı bir durumdu.

Devletimiz milyonlarca TL harcayarak bölgede bulunan binlerce dönüm arazinin sulanması için harcama yapmış, binlerce dönüm arazi de binlerce Ceviz ağacı dikilmiş ve Sebze ve Meyvenin en verimli olacağı topraklar tam Suya ihtiyaç duyulduğunda Sulugöl Göletine güvenerek arazi sahibi olan insanlar çaresizlik içinde arazilerinde Susuzluktan dolayı üretim yapamıyorlar!.

Işıklı Köyü Karabayır mahallesinde  çalışmaları takip eden Kaymakamımıza şunu ifade ettim; “Kaymakam bey sizler bu çalışma ile bölgedeki arazilerin sulanmasına katkı sağladınız siz cennetliksiniz” dedim, bu sözlerim üzerine Kaymakam bey; “Cemalettin bey cennetlik olmak öyle kolay mı, biz üzerimize düşen görevi yapıyoruz göreve geldiğim günden itibaren sürekli Sulugöl Göleti meselesini gündeme getirdiniz, ben bu kadar vahim sonuçla karşılaşacağımı tahmin etmiyordum, devletin yaptığı hizmet bu kadar kötüye kullanılmamalıdır, bu çalışma en kısa zamanda tamamlanacak halkımıza hizmete başlayacak” dedi.

Karabayır bölgesinde vatandaşın haksız olarak ev yapıp kanalın içinin tamamen pislikle dolması sağlanmıştır,  kanal üzerine  ev yapıldığı için kapalı olan kanal içinde çalışan işçilerin çalışma şartları o kadar ağır ki, anlatmak bile bizleri tedirgin ediyor, kanal temizliği yapan insanlar dizlerinin üzerine eğilip 30-40 metrelik kapalı alanı temizlerken çektikleri sıkıntıları görmek gerekir.

Evet; Kangren olmaya yüz tutmuş bir çıbanın iyileşmesi için yetkililerimiz sıkıntıya el koydular ve artık Kangren  olmaya yüz tutmuş sıkıntı inşallah tedavi edilecek ve bölge üreticisi sağlıklı bir sulama Suyuna kavuşacaktır, bunun dışında Niksar İçme suyunun rezerv alanı olan bölgedeki Su kaynağı Niksar İçme Suyuna takviye olacak, şehrin içme suyunda da sıkıntı yaşanmayacaktır.

Bizim hastalığımız memleket hastalığıdır, hastalığın teşhisi konmuş tedavisi başlamıştır. Başta sayın Valimiz Ozan Balcı beye, Kaymakamımız sayın İlhami Doğan’a, emeği geçen herkese ve bizleri sürekli ziyaret ederek konuyu gündemde tutmamıza vesile olan herkese teşekkür ediyoruz.

Sulugöl Göletinin ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu anlamak için, Sulama yaptığı bölgedeki arazilere bakmak, bölgede bulunan tüm canlılara nasıl bir hayat verdiğini görmek gerekir.

Bu memlekette Göletleri dolduracak Su olmadığı halde devletimiz yağacak Yağmur ve Kar Suyundan faydalanmak üzere insanlara hizmet verecek  Göletler yapılırken, ortalama 3-4 metre3 sürekli Suyu bulunan bir Göletin göz ardı edilmesine göz yumamayız.

Kangren iyileşecek, bölge çiftçisi uzun yıllar kendisine kapanan kapıların açılması ve dertlerine çare bulunmasından dolayı yapacakları her ürün de emek verenlere dua edeceklerdir.

En büyük ödül Allah için çalışanlara yapılan Duadır.

Günün Sözü: ÜRETMEK İÇİN ÇALIŞANLARA DESTEK VERMEK, EN BÜYÜK İBADETLER İÇİNDEDİR.