Jandarma Teşkilatının 180. Kuruluş yılı kutlandı, kuruluş yılı kutlaması Tokat İl Jandarma Komutanlığında gerçekleşti.

Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş  yılını kutlarken Niksar ilçe Jandarma Komutanlığının binasının temelinin atılmasını çok isterdim.

Ülkemizde Jandarma Teşkilatı ne kadar çok güçlü olur ise, Kırsaldaki insanlarımız o kadar rahat, huzurlu mutlu olur, Jandarma Teşkilatı zafiyete düşerse şer ve hainler mutlu olur, her türlü hanin emellerini gerçekleştirmeye çalışırlar.

Jandarma Teşkilatının 180. Kuruluş yılının kutlandığı bir zamanda Niksar ilçe Jandarma Komutanlığının hizmet binasının temelinin atılması çok şık olurdu,  ama bu işin takipçisi olduğumuzu buradan ifade etmek isterim.

Niksar ilçe Jandarma Komutanlığı binasının bir an önce yapılması elzemdir, mevcut binanın fiziki şartlarının uygun olmadığını herkes bilir, ama işin bir başka tarafı Niksar’ın 1. derece  DEPREM  bölgesi olduğu ve halen hizmet veren binanın bölgesinin DEPREM nokrasında en zayıf bölgelerden bir tanesidir.

Niksar’da bir DEPREM olması halinde ayakta kalması gereken önemli kurumlardan bir tanesi Jandarma teşkilatının bulunduğu binalardır, güvenlik hizmeti veren bir kurumun binasının sağlam ve emin bir bina olması gerekir, mevcut bina yıllar önce hizmet binası ve lojman şeklinde yapılmış, binanın yan kısmında iki lojman varken, binanın normal hizmetleri karşılayamadığı için iki lojman binadan çıkartılmış, hizmet binasına dönüşmüştür, hizmet binasına dönüşürken de bina ekleme ulama şeklinde yapılmış, bina “yığma Tuğla” şeklinde yapımı gerçekleşmiştir

Niksar İlçe Jandarma hizmet binası için bölgenin en sağlam zemine sahip alanında yer tahsisi birkaç yıl önce gerçekleşmesine rağmen yeni hizmet binasının yapımı bir türlü gerçekleşememiştir, inşallah bu sene veya en geç 2020 yılında Niksar İlçe Jandarma Hizmet binasının yapımı gerçekleşir, hizmetler daha sağlıklı olur, hizmeti yapan personelin can güvenliği sağlanmış olur.

Yeri ve zamanı geldiğinde bu yazımızı yazıyoruz, Niksar’da güvenlik kuvvetlerine at binalar ne yazık ki delme çatmadır.

Jandarmanın 180. Kuruluş yılını kutladığımız için böyle bir not yazma ihtiyacı duyduk, Niksar Polis Karakoluna ait binada çürük olduğu  için yıkıldı yıllardır arsası boş yapılmayı bekliyor, Niksar Emniyet Müdürlüğüne ait birimler eski Niksar belediyesine ait bir binada geçici olarak hizmet vermeye çalışıyor her iki hizmet binası da Niksar tarihine yakışmıyor!…

Bu yazıyı okuyup bize tepki veren bir insan olur mu?, sanmıyoruz, bugüne kadar çok defa bu hizmet binaların haber yapmamız gerekirdi bugüne kadar yapmadık, adına ne koyarsanız koyunuz ama, bugüne kadar haber yapmadığımız için kendimizi suçlu sayıyoruz.

Niksar’ın güvenliğinden sorumlu iki güzide kuruluşumuz var, bir tanesin binası yıkıldı yenisi yapılmadı, derme çatma binada Niksar halkına hizmet vermeye çalışıyor yani Polis karakolu binası da yapılmayı bekliyor, Jandarma hizmet binası da yıkılmayı bekliyor, kısa zamanda gerekli tedbirler alınmaz ise, Niksar’da 5-6 şiddetinde DEPREM olması halinde binadan sağ kurtulmak mümkün olamayacaktır, bu gerçeği yazmak, tarihe not düşmek zorundayız.

Bizler gerçekleri yazmak zorundayız, bölgede bugün için herhangi bir terör eylemi yoktur, ilerleyen zamanda olacağında pek sanmıyoruz lakin devlet bir zafiyete düşer de, “Niksar Köklüce Komando (Tokat Komando Taburu)Tabur Komutanlığı kaldırılsın” diyerek bir hata yapılırsa, o zaman sıkıntıların yeniden ortaya çıktığını görürüz.

Yıllardır yaptığımız doğru mücadele sonucunda Köklüce Tabur Komutanlığı bölgede konuçlandırıldı.

Köklüce Komando Tabur Komutanlığı, Niksar Köklüce bölgesine konuçlanmadan önce bölgede teröristler cirit atıyordu, Doğuda beslenen teröristler Batıya açılmak için Tunceli üzerinden, Almus ve Niksar bölgesine gelerek Karadeniz ve Batıya giderek terör eylemleri gerçekleştiriyorlardı, yan Köklüce Tabur Komutanlığı, Amasya- Erzincan-Tunceli bölgeleri arasında Güvenlik boşluğunu dolduran önemli bir Güvenlik kuruluşudur, bu taburumuz bölgeye gelmeden bölgemiz sürekli terör hareketlerinden canı yanan konumda idi.

Köklüce Komando taburu uzun yıllar geçici binalarda çok üstün başarılar elde eden, terör örgütlerine kan kusturan birlik olarak tarihe damgasını vurmuştur, Köklüce Tabur Komutanlı bölgesinde bulunan eski Köklüce Hes’e ait olan Lojmanlar ve sosyal tesisler, yanlış yönlendirme ile bir başka resmi kuruma devredilmiştir, yeri ve zamanı gelmişken yazıyoruz. Köklüce tabur Komutanlığı bitişiğin de olan Sosyal tesisler ve Lojmanlar en kısa zamanda Köklüce Komando Tabur Komutanlığı emrine verilmeli operasyon yapan güvenlik kuvvetleri personeli aileleri ile birlikte huzurlu şartların oluşması sağlanmalıdır.

Niksar’da bir hizmetin yapılması için mücadele yapılmadığında, ne yazık ki siyasilerimizin kılı kıpırdamıyor.

Güvenlik zafiyetleri bu ülkeye çok şeyler kaybettirdi, bundan sonra kaybettirmemek için devletimizi yönetenler geleceğin emin olması için bizler gibi insanların söylediklerine dikkat etmeleri gerekir.

Bizler var olan gerçekleri zaman zaman yazmakla yükümlüyüz, Niksar bölgesi hiçbir zaman güllük, gülistanlık olmadı, bir zafiyet sonrasında yine ateş çemberine dönüşmesi kaçınılmazdır.

Niksar bölgesinde yaşanan terör eylemleri bugün için unutulmuş olabilir, ama bölgenin gerçeklerini asla unutturamaz.

Niksar gerçeği şudur; Kızıldere olayları bir ders niteliği taşır, sıradan bir olay değildir, Niksar’daki Ecevit olayı sıradan bir olay değildir, ders niteliği taşır, terör olaylarının boyutlarını anlatır.

Yani Niksar’da iki güvenlik kurumunun hizmet binası konusunda sıkıntıları vardır, bu sıkıntıları yeri ve zamanı geldiğinde yazmış olduk.

Jandarma teşkilatının 180. Kuruluş yılını kutluyoruz, kurumun kime bağlı olduğu önemli değil, önemli olan hizmetin yapılmasıdır.

Günün Sözü: GÜN OLA HARMAN OLA.