ABD İran’lı komutanı yaptığı hava operasyonu ile öldürmesinden sonra Orta Doğu bölgesi zaten sıcak gelişmeler içinde idi, sıcaklık daha da ısınması sağlandı.

ABD İran üzerindeki oyunlarına devam ediyor, son yapılan operasyonla 8 kişiyi öldüren ABD Orta Doğudaki hakimiyetinin devam etme isteğinin devam ettiğini ortaya koymuş oldu.

İran ABD nin operasyonu sonrasında sanki kıyamet kopartacak ve 3. Dünya savaşının başlayacağına adım atacak gibi yaygara vermesi , operasyondan sonraki geçen zamana bakıldığında ABD ve İran devletleri arasında “İT DALAŞI” nın gerçekleştiğini görüyoruz.

Hemen aklııza gelmişken İt Dalaşı nedir?, sorusunun cevabına sözlükten veya yaşanan olaylardan bakmak gerekir.

İT Dalaşı; karşıt ülkelerin deniz veya hava kuvvetlerinin çok zevk aldıkları savaş oyunları” olarak ifade edilirken, yine bir başka şekilde de ifade ediliyor.

İlk olarak; it dalaşı aynı ülkeye ait pilotların kendi aralarında yaptığı bir antrenmandır. İkinci olarak ise; düşman veya iki ayrı ülkeni hava kuvvetleri pilotlarının birbirlerine üstünlük sağlamak için yaptıkları manevra taarruzudur.İki ülkenin uçaklarının silah ateşlemeden birbirlerine kilitlenmelerini amaç edinir.

Yine bir başka açıklama şu şekildedir.

İt dalaşı terimi; 1.Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkmıştır.Bunun sebebi pilotların beklenmedik manevralar yapmak için zaman zaman uçağın motorlarını havada kapatmaları ve yeniden çalıştırdıkları zaman uçağın köpek havlamasına benzer bir ses çıkarmasıdır.” deniyor, yine bir başka açıklama ise daha çarpıcı ve günümüzde yaşanan ABD, İran devletler arasında yaşanan sürece ışık tutuyor.

İT DALAŞI NEDEN YAPILIR?

– Psikolojik üstünlük sağlamak

– Caydırıcılık

– Savaş şartları dışında, can ve mal kaybı olmadan etki oluşturmak

– Savaş şartları dışında, askeri teknoloji ve olanakların kabiliyetini ve kapasitesini test etmek

– Askeri gerginliklere neden olmak

– Gövde gösterisinde bulunmak”, sanırım bu açıklama günümüzdeki ABD ve İran arasında yaşananları ortaya koyuyor.

ABD,  öldürdükleri  İranlı komutanlarla;  Irak’ın, Suriye’nin ve başka ülkelerin kaos ortamına çekilmesi, işgal edilmesi dönemlerinde  birlikte masum halkları katledilmesine çalıştıkları asker rütbeli kişilere yapılan hava saldırısı sonrasında öldürülmüştü.

ABD; özellikle Irak ve Suriye işgallerini öldürülen İranlı komutanların desteği ile gerçekleştirdiklerini artık dünyada bilmeyen kalmadı.

Peki ABD Irak’ın, Suriye’nin işgalinde birlikte hareket etikleri İranlı komutanı neden infaz etti?, bu sorunun cevabı çok açık ve nettir; ABD kullanır, sonra peçete kağıdı gibi kullandıkları adamların miadı dolunca kaldırıp çöpe atma tekniğinin yeniden ortaya çıkmasıdır.

ABD nin Irak’ı ve Suriye’yi işgal nedeni ne idi?. Güya Irak’ta dünyayı tehdit eden silahlar varmış!.. Suriye de dünya insanlığını tehdit eden teröristler ve terör örgütleri varmış, onun için Irak’ı ve Suriye’yi işgal etmişler ve sözde Irak’a ve Suriye’ye  demokrasi ve özgürlük getireceklerdi!.

ABD işbirliği yaptıkları İranlı sözde komutanların sayesinde milyonlarca masum insanları katlettiler, sonra dünya milletlerine şirin gözükmek için; “bakınız İran bir terör devletidir, onlara pek çok yaptırım uyguluyoruz, yaptırımlar yanda terör faaliyetlerine karışan İranlı komutanları da saf dışı bıraktık, dünyanın gözü aydın” demek istediler!.

ABD, İranlı komutanlara bu operasyonu 15-20 sene önce yapmış olsa idi, biziler ve dünyadaki milletler bu operasyon karşısında ABD’yi alkışlardık, çünkü 20 sene önce bugünkü haberleşme ağları yoktu, ABD nin yaptığı her kirli oyunu insanlar bilmeyecekti, ama bugünkü teknoloji içinde ABD nin dünya milletlerine ne kadar zalimce davrandıklarını artık kapatması, örtmesi söz konusu olamaz, çünkü ABD öldürdükleri İranlı Komutanlarla birlikte Irak ve Suriye’yi işgal ettikleri, çekilen video kayıtlarında ve resim karelerinde  görülüyor.

ABD  birlikte katliam yaptıkları bir kaç İran’lı komutanı saf dışı bırakmıştır, bu saf dışı bırakmak insanlık adına bir kurtuluştur, bir umut olmasını dileriz, ancak ABD İranlı  komutanları saf dışı bırakırken, kendisi masum insanların yakasından elini çekmeye niyetli değil.

ABD neden İranlı komutanları Irak topraklarında öldürdü?, bunun nedeni çok açık ve net, son günlerde Irak’ta ABD ye karşı başlayan sokak eylemleri bölgede ABD yi sıkıntıya sokacağı içindir, yani İran her zaman olduğu gibi Irak topraklarını kendi topraklarına kata girişimi ABD nin işine yarıyor ve temsilde hata olmasın; “İTİ İte boğdurma” sözü burada hayat buluyor.

Öyle ya ABD için Irak haklıda ölse kar, İran haklıda ölse kar, onun için ülkelerin nasıl ele geçirilmesi önemlidir. İran pusuda bekliyor Irak’ı topraklarına katmak için, bunu başarabilir mi?, kendisinin başarma gücü olsa dahi ABD ve diğer ülkeler buna izin vermez, ama iki ülkenin bir biri ile yıllarca savaşmasını ister, daha önce bu savaşlar yaşandı, daha dün gibi hatırlıyoruz.

Orta Doğudaki ABD oyunları bitmedi bundan sonrada bitmez, bitmesi için Rusya’nın samimi olması gerekir, buda mümkün değil, Rusya samimi olsa Orta Doğudan ABD kısa zamanda silinir!

Yazımızın başlığında dedik. “İT DALAŞI OLUR!.” Diye aynen bugün yaşanan öyle oldu.

İranlı komutanları belikli İran halkı seviyor, yüz binlerce insanın sokaklara dökülmesi ve ABD ye yönelik “intikam intikam” sözleri İranlı yöneticileri tedirgin etmesi sonucu İran yönetimi halkın tepkisini azaltmak için 20-30 tane çeşitli füzeleri ABD nin Irak bölgesindeki üstlerine atmış, ABD yetkililerinin açıkladığı gibi bir ABD askeri ölmemiştir, bunun manası İran ABD ile İt Dalaşına başlamış, sonunda kesesinden Füzeleri atarak para harcamıştır.

İran İT DALAŞI NEDEN YAPMIŞTIR?.

– Psikolojik üstünlük sağlamak

– Caydırıcılık

– Savaş şartları dışında, can ve mal kaybı olmadan etki oluşturmak

– Savaş şartları dışında, askeri teknoloji ve olanakların kabiliyetini ve kapasitesini test etmek

– Askeri gerginliklere neden olmak

– Gövde gösterisinde bulunmak”, sanırım bu açıklama günümüzdeki ABD ve İran arasında yaşananları ortaya koyuyor.

Orta Doğudaki sular durmayacaktır, silahlar kısa zamanda susmayacaktır, bu karmaşada Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bizim ülkemizin bölgede güçlü olması ve asla içerde ve dışarıda taviz vermeden yoluna devam etmesidir.

Ülkemiz Suriye de akan kanın durması için, Libya’da daha fazla kan akmaması için yaptığı çalışmalar hız kesmeden devam etmeli, Ay Yıldızlı Bayrak insanlığın Huzuru ve barışı için bölgede dalgalanmalıdır.

Günün Sözü: İT İZİ, AT İZİNE KARIŞINCA, İTLER HIRLAYAMA BAŞLAR.