İstanbul, ’da TOKAT GÜNLERİ muhteşem geçti.

23-26 Aralık 2021 tarihlerinde İstanbul’da Tokat rüzgarı esti.

Tokat ve ilçeleri adeta İstanbul’a çıkartma yaptılar, Tokat’ın bütün renklerini İstanbul’a taşıdılar.

İstanbul’da TOKAT buluşmasını sağlayan TOKKON başkanı değerli hemşerimiz Ahmet Yılmaz  ve yönetim kurluna teşekkür ediyorum

İstanbul Yeni Kapıda  yapılan TOKAT GÜNLERİ etkinliği büyük ilgi gördü.

İstanbul’da 3 büyük nüfusa sahip olan Tokat’ımızın tanıtımı gelecek için umut verici olmuştur.

Onlarca üretici ve sanatçı TOKAT GÜNLERİNDE  ilimizin yeniden tanıtılmasına vesile olduklarını izledik.

İstanbul’da yapılan etkinlik hem İstanbul’da yaşayan insanlarımızın buluşmasına vesile oldu, aynı zamanda da Tokat’ta yetişen her çeşit Gıda, Tekstil, El sanatları ürünlerinin hayat bulmasını ve satışlarının yapılmasına katkı sağladı.

TOKAT GÜNLERİNDE sanki Türkiye buluşması gibi oldu, binlerce gurbetteki Tokat’lı İstanbul’a gelerek yeni kapıda hasret giderdi.

Bu sene nasip değilmiş TOKAT GÜNLERİ buluşmasına gidemedik, inşallah ömrümüz olur ise gelecek yıl yapılacak buluşmaya mutlaka katılmak istiyorum.

Bizlerin mazereti biraz kaçınılmaz 12. ay itibari ile işlerin yoğunluğu yıl sonuna denk geldiği için kendimize 2-3 gün zaman ayrılma şansımız olmadı.

Aslında insan sene içinde kendisine birkaç gün zaman ayrılmalıdır, bizler bu zaman ayırma konusunda biraz ihmalkarız.

İş bitermi?  Bitmez, o zaman insan kendisine senede bir defada olsa zaman ayırması gerekir.

İstanbul TOKAT BULUŞMASI etkinliğini kısmen takip etme imkanım oldu, gerçektende etkinlik alkışlanacak şekilde hareketli idi, emeği geçenleri kutluyoruz.

Gurbetteki insanlarımız sanki felekten bir gün kazanmış gibi gönüllerinde eğlendiler, hasret giderdiler yöresel yemeklerden tattılar, yöresel ürünleri alarak adete Tokat’ta kendi evlerinde yaşamış gibi mutlu olduklarını gördük, duyduk.

Bu sene çok hareketli idi, inşallah gelecek sene daha hareketli ve aktif etkinlik olur.

İstanbul demek Türkiye demek olduğuna göre orada yapılacak her etkinlik bu şehre önemli ekonomik katkılar sağlayacaktır.

İstanbul TOKAT BULUŞMASI’NA bütün siyasi parti temsilcileri adeta çıkartma yaptıklarını gördük, bürokratların etkinliğe katılmaları, iş insanlarının etkinliği desteklemeleri yapılan çalışmaları daha anlamlı kılmıştır.

STK ların önemi işte burada belli oluyor, güçlü ve çalışkan STK lar şehrin ve bölgenin kalkınması için yaptıkları her çalışma anlam kazanıyor.

TOKKON federasyonunun öncülüğünde yapılan etkinlik Tokat’ın tanıtımına bir kez daha güçlü destek verdi.

İstanbul TOKAT BULUŞMASINDA unutulmaya yüz tutmuş pek çok ürünün sergilenmesi halkın bu ürünlere olan talepleri gelecek bakımından önemli olduğunu düşünüyoruz.

Tokat ve ilçeleri gerçekten her insanın ihtiyaç duyduğu ürünleri üretiyor.

Tokat ve ilçelerinde üretilen ürünler her insanın ilgi duyduğu ve ihtiyacı olan ürünler olmasına rağmen ne yazık ki yeterince ürünler pazarlanamıyor, bu nedenle bu etkinlikler ürünlerin pazarlanması için çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Etkinlik ülke genelinde yayın yapan Basın kuruluşlarının dikkatini çekmiş ve her TV de mutlaka İstanbul TOKAT BULUŞMASI haberlerini izledik.

Bizler İstanbul  Yeni kapıda gerçekleşen TOKAT BULUŞMASINA katılmış olsa idik her gün mutlaka etkinliği uzun uzun canlı yayında sunma imkanımız olur idi, dolayısı ile yapılan her çalışma ve hizmetin duyurulmasına katkımız olur idi, artık gelecek seneye niyetlendik.

Artık dünya küçüldü, her ne kadar Dünya’daki nüfus yükselse de günümüz teknolojisi Dünyayı bir avucun içine sığdıracak kadar gelişti.

Teknik ve teknoloji ne kadar yükselirse yükselsin insanlar yine doğal yapıyı, doğal ürünleri kullanmaya devam ediyor.

Teknik ve teknolojik imkanlar, geleneksel Gıdaların tüketimini engelleyemedi, bilakis daha da çok kullanmasına vesile oldu.

Teknik ve teknolojiyi kullanmak çok güzel ancak insan sağlığına olan zararları karşısında insanlar Doğal beslenme yollarını arıyor ve her kullandığı gıdayı geleneksel yapılanlardan kullanmaya gayret ediyor.

Genleri bozulmuş, tadı ve tuzu olmayan ürünlerin renkli dünyasına insanlar mecbur kalmadıkça itibar etmiyor artık.

Tokat ve ilçelerinin kurduğu her Stant mükemmel ama bazı ilçelerin stantları daha çok ilgi gördüğünü anlıyoruz.

İnsanlar Doğdukları şehirlerde yaşamasa da, Doydukları şehirlerde yaşasa da, Doğdukları şehirleri asla unutmuyor.

Başçiftlik İlçesinin standı ilginç olanlardan, kayak merkezinin tanıtılması, geleneksel ve yöresel kıyafetlerin sergilenmesi,, Başçiftlik Beyazı Patates’in tanıtılması ve misafirlere sunulması görülmeye değer stantlar arasında idi.

Niksar Cevizi söylemeye gerek varmı?, maşallah her gelen insan Niksar cevizinden almak için adeta kuyruğa girdiğini görüyoruz.

Tadı Damağımızda kaldı, dercesine Niksar Cevizinin tadı ve aroması, her misafir için en tercih edilen ürünler arasında olduğunu gördük.

İstanbul TOKAT BULUŞMASI etkinliğinde ev yapımı ürünlerin büyük ilgi görmesi gelecek bakımından çok önemlidir.

Tokat’lı Kadınların kurduğu Kooperatifteki ürünlerin büyük ilgi görmesi kadınlarımızın gelecek etkinliklere daha çok destek vereceği ve daha çok ürün üreteceklerinin göstergesidir.

Aslında İstanbul TOKAT BULUŞMASI etkinliğinde satışı yapılan ürünler üreticiden direk tüketiciye ulaşması bakımından da önemli olduğunu düşünüyoruz.

Gelecek yıl yapılacak olan etkinlikteki ürünlerin satışları, ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE giden yol olması bakımından tüketicinin daha ucuz ürün almalarını aracısız ürün almaları kendileri bakımından da bir ayrıcalık olduğunu düşünüyoruz.

İstanbul Yeni kapıda TOKAT BULUŞMASI etkinliğini sağlayan ve büyük emekler veren başta TOKKON başkan ve yönetim kurulunu ve emeği geçen her kişi ve kuruluşu kutluyoruz.

Tokat halkı birlikte hareket edince her şeyi başaracak özelliktedir.

İkincisi yapılan bu etkinliğin Tokat ve ilçelerinin ekonomik kalkınmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Bu sene aksaklıklar yaşandımı? bilmiyoruz, yaşanmış olsa bile gelecek yıl her çalışma daha mükemmel olacaktır.

Tekrardan hayırlı olsun başarılar daim olsun.

Günün Sözü; Allah gönlümüzü nasibimizden başkasıyla yormasın.”