NİKSAR HÜKÜMET KONAĞI İLE BAŞLAYAN TARTIŞMALAR DEVAM EDİYOR.

Bizler Niksar Hükümet Konağı satışına karşı olan insandık!.

Bizlerin düşüncesi şu şekilde idi; “Niksar Hükümet Konağı yeniden yapılacaksa, eski Devlet Hastanesinin yıkıldığı alana yapılsın, Adliye aynı bölgede, üst tarafta da KARTAL YUVASI gibi tarihi özellikle bir proje ile Hükümet Konağı yapılır, bir bütünlük içinde olurdu” dedik.

Yeni Hükümet Konağı ne bizim dediğimiz alana, nede STK temsilcilerinin düşüncesi doğrultusunda, mevcut bina yıkılsın yerine yenisi yapılsın” dendi, ama imam bildiğini okudu!. Niksar’ın geleceğine bir kazık daha atıldı!!!!

Yeni Hükümet Konağı Terminal’in bulunduğu bölgeye yapıldı, onlarca insanın işyeri kapatıldı, halen onlarca insanın ticareti tehlike altında bina yapıldı yakında yeni binaya taşınma başlar ve yeni bina mevcut Hükümet Konağı içindeki kurumları alamayacağı gibi, yeni bir hizmet kurumu Niksar’a getirilmek istense yeni yapılan Hükümet Konağında yer, yani oda yoktur!!!!

Bu kısa bilgiyi verdikten sonra gelelim son günlerin tartışma konusuna.

Niksar Belediyesinin MECLİS KARARINA bakarak notlarımızı yazalım.

  1. 07. 2021 tarih- 2652 sayılı yazısı ile Niksar belediyesine gelen Mevcut Hükümet Konağı İMAR değişikliği yazısı. Niksar Belediyesinin 03. 08.2021 tarih ve 21/94 karar nosu ile Niksar Belediye Meclisi toplantısına geliyor, toplantıya 3 belediye meclisi üyesi katılmıyor ve Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın meclisi başkanlığında 12 Belediye Meclis üyesi katılıyor.
  2. 08. 2021 tarihinde yapılan Belediye meclisi toplantısına; Ahmet Armağan, Emrak Korkmaz ve Ö. Faruk Özsayın katılmıyor, katılmadıkları için konudan haberleri varmıdır bilmem!.

Şimdi toplantıya katılmayanları yazdık, katılan belediye Meclisi üyelerini de yazalım.

Belediye Meclisi Başkanı Özdilek Özcan. Toplantıya katılan belediye meclisi üyeleri; Oğuz Selim Buyruk, Muhammed Altınoğlu, Bedrettin Berdibek, Salih Güler, Elif Kadayıfçı, Neslihan Küpçü, İsmet Öztürk, Selman Abatay, Mahir Akkaya, Ali Berke, Faruk kabakçı, Ali Çolak.

Hükümet Konağı alanı RESMİ KURUM bölgesi iken belediye meclisi kararı ile; “KONUT+TİCARİ ALAN” olarak değişiklik belediye meclisi üyelerinin OY BİRLİĞİ ile onaylanmıştır.

Yani bugün tartıştığımız, halkında tepkisini çeken konu; “NEDEN HÜKÜMET KONAĞININ ALT KISMI KAPALI OTOPARK, ÜST KISMIDA MEYDAN OLSUN” düşüncesi 03. 08. 2021 tarihinde yapılan Belediye meclisi toplantısına sona ermiştir.

Yani; Belediye başkanı Özdilek Özcan ve Belediye meclis üyelerinin oyları ile Hükümet Konağı “RESMİ KURUM”  özelliğinde iken KONUT+TİCARİ ALAN” olarak değiştirilmiştir.

Bu değişikliğin tek nedeni vardır, Hükümet Konağı bölgesinde artık dev bir BETON yığını yükselmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Geçtiğimiz günlerde Niksar İYİ parti ilçe başkanı Abdullah Lüleci, belediye meclisi üyesi Ali berke ve parti yönetimi ile birlikte yaptıkları basın toplantısını Facebook sayfamdan canlı yayın tapmıştım, daha sonrada konu hakkında detaylı haber yaptık.

İYİ Parti ile başkanının yaptığı basın toplantısını önemsiyoruz, yapılan toplantı doğrudur, ama içi boş olan bir toplantı olduğunu söylersek bunda hata yoktur!!!!

İYİ Parti ilçe başkanı Abdullah beyin yaptığı toplantı doğru ve anlamlı olduğu kadar, Belediye Meclisi üyeleri ile parti yönetimi arasında bilgi kopukluğu olduğunu, hatalar zincirinin sonucu yapılan basın toplantısının amacına ve hatta hedefine ulaşmadığını düşünüyoruz!!!!

Basın toplantısındaki amaç ve hedef; Mevcut Hükümet Konağının satışının durdurulması için çalışma yapmak, satış durdurulur ise yerine KAPALI OTO PARK VE ÜSTÜ MEYDAN YAPILMASI VEYA KİŞİLERİN DEĞİLDE KONUT VE İŞYERİNİ NİKSAR BELEDİYESİNİN YAPMASIDIR!!!!!

SİYASET ÇOK ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA ALANIDIR.

Gerçek anlamda bulunduğumuz şehre hizmet yapmak esas amaç ise, bu hizmetlerin nasıl yapılacağı bellidir.

Siyasette mazeretlerin arkasına sığınarak, halkın uyutulması sağlanmamalıdır.

Doğru tektir.

Niksar Belediye meclisi üyeleri toplantıya katılarak  ve verdikleri onay ile zaten HÜKÜMET KONAĞININ YIKILIP YERİNE KONUT VE İŞYERİ YAPILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR.

O zaman akla gelen soru şudur!.

2021 yılında Hükümet Konağının yeri Meclisi kararı ile İŞYERİ VE KONUT  alanı olarak değiştirildiğinde bugün bu değişiklik sonucu Niksar Belediyesinin eline geçen bu alanın KONUT VE İŞYERİ YAPILMASINA neden belediye meclis üyesi ve İYİ Parti ilçe başkanlığı karşı çıkıyor?

Mesleğimiz gazetecilik, gazeteci olarak bir konuyu enine boyuna konuşur, tartışır doğruların ortaya çıkmasını sağlarız ve isteriz.

Bugünde bunu yaptık, yapıyoruz.

Bizlerin yaptığı haberleri ve köşe yazımızı okumayan Belediye meclis üyeleri, şayet bizleri takip etselerdi, bugün düştükleri sıkıntıya düşmeden, biz Basın mensuplarını devreye sokarak HÜKÜMET KONAĞI YERİNE ALTI KAPALI OTO PARK, ÜSTÜ MEYDAN OLAN BİR ALAN ORTAYA ÇIKMIŞ OLURDU!!!!.

2021 yılında İmar değişikliğine imza atan belediye meclisi üyeleri ve mensubu İYİ Parti Basın toplantısında; biz belediyenin Hükümet Konağı alanının satılmasına karşıyız” diyemezdi.

2021 yılındaki Belediye Meclisi kararına İmza atan belediye Meclisi üyeleri o tarihte İmar değişikliğine imza atmayıp, buna itiraz etmiş olsalardı ve meclisi toplantısında imza sayıları yetmediğinden, bu değişikliğin yapılmaması için YARGI YOLUNA baş vurmuş olsalardı, halkın gözünde gerçek anlamda samimi bir muhalefet payan konumda olurlardı!.

2021 yılı Meclisi toplantısında  imza atan meclisi üyeleri, bugün ihalenin iptal edilmesi için; “yapacağız, yapmayı düşünüyoruz”  demek yerine, “yürütmenin durması için, gerekli dilekçeleri ilgili mahkemeye verdik veya yarın veriyoruz” demeleri gerekirdi, TEMİZ VE MANTIKLI SİYASET VE GERÇEK ANLAMDA MUHALEFET böyle yapılırdı!!!!

CHP Belediye meclisi üyesi Ali Çolak yaptığı hatayı görmüş ve Belediye Meclis üyeliğinden “İstifa” etmiştir, onurlu bir davranış sergilemiştir.

Siyaset uzun soluklu bir çalışma alanıdır, İSTİFALLARDA ONURLU BİR DAVRANIŞTIR. BİR GRUPTAN AYRIŞ OLUNSADA, HALKIN HER ZAMAN TAKTİNİN KAZANAN KONUMA GELİR!!!

Günün Sözü; Nice âdil (gözüken) insanlar vardır ki, zâlimdirler.” Hz. Ali