Niksar Kaymakamı İlhami Doğan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

İlhami Doğan ”

Milletimizin bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen yedi düvele meydan okuduğu, sarsılmaz azminden ve imanından aldığı güçle bütün dünyaya “Çanakkale Geçilmez!” diye haykırdığı Çanakkale Zaferi, tarihimizin altın yapraklarındaki en müstesna yerini almış, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bir milletin tek vücut olup üstlendiği bir büyük kahramanlık mücadelesinin adı ve Türk milletinin yeniden diriliş ve varoluş destanı olmuştur.

Öyle ki Çanakkale; ismini Mehmetçiğimizin; iman, millet ve bayrak sevgisiyle coşan sinelerinin vatan ve bağımsızlık aşkıyla şahlandığı, vatan ve millet sevgisinin zirvelere ulaştığı, tertemiz alnından vurulup toprağa düştüğü, bir hilal uğruna serden geçerek dünyada eşine az rastlanan kahramanlık destanını tarihe nakşettiği yerdir.

Çanakkale’de değerleri ve mukaddesatı uğruna türlü zorluklara göğüs geren ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ecdadımız, ne pahasına olursa olsun namusunu payimal etmemiş ve canından aziz bildiği yurduna düşmanları uğratmamış ve “Ölürsem Şehit, kalırsam Gazi” şuuruyla vatanın her karış toprağına aynı ehemmiyetle sahip çıkmıştır.

Nitekim Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale Şehitlerine ithafen milletimiz adına kahramanlığın, cesaretin, imanın, azmin ve vatan sevgisinin en güzel örneği olan bu mücadeleyi tebcil ederek;

“Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer,

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi,

Bedrin arslanları ancak bu kadar şanlı idi”

diyerek minnet ve şükran duygularını tarihe nakşetmiştir.

İşte bu eşsiz şiirde dile getirildiği üzere; Çanakkale’de şahlanan o muazzam ruh ve şuuru iyi idrak ederek, birlik ve beraberliğimizi diri tuttuğumuz ve değerlerimize sahip çıktığımız müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk, kazanamayacağımız hiçbir mücadele, elde edemeyeceğimiz hiçbir başarı yoktur.

Çanakkale Zaferi gibi nice şanlı mücadeleler kazanmış ecdadımızın bize emanet bıraktığı bu aziz vatan, üzerinde mukim bulunan insanlarımızın aziz kıldığı, şerefine izzet kattığı ve hür olmanın şanını taşıdığı, insanımızın müreffeh bir şekilde huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir toprak parçasıdır. Bu vatan bizler için her metrekaresi Şehit kanıyla sulanmış, ecdadımızın şanlı destanlarıyla binlerce mefahire mazhar olmuş ve bağrında büyütüp kök saldığı insanlık değerleriyle zirveleşmiş dünyanın en kıymetli mekânıdır. Aynı hedef ve ideallerle geleceği inşa edenleri bağrında barındıran şanlı Anadolumuz, sinesi aynı atanların, aynı istikamete bakanların, aynı duygu, düşünce ve değerler uğruna baş koyanların yurdudur.

Aynı zamanda bu yurt Ulu Önder’in savaş için gelen askerler için söylediği; “Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.” İfadesiyle tarihe en büyük insanlık dersini vermiştir.

Bu aziz yurdun değerini iyi bilip, Çanakkale’de yan yana, omuz omuza yatan kahraman Şehitlerimizden aldığımız güç ve inançla, birliğimizi ve kardeşliğimizi muhafaza ederek birbirimize dört elle sarılmalı, ülkemize yönelik her türlü hasmane tutum ve saldırı girişimlerine karşı millet olarak tek yürek halinde vatanımıza sahip çıkmalıyız. Bizi biz yapan, bizleri başarıdan başarıya koşturan, bizi yeryüzünde milletlerin en azizi kılan değerlerimizin etrafında kenetlenmek, onları koruyarak yeni nesillere aktarmak, Şehit ve Gazilerimizin emaneti olan aziz vatanımıza aynı bilinç ve idealle sahip çıkıp, çok çalışıp onu yeni başarı ve ufuklara taşımak, en büyük idealimiz olmalıdır.

Türk Milleti olarak bizler; hayatını bu vatan ve bayrak uğruna feda etmiş aziz Şehitlerimizi ve kahraman Gazilerimizi geçmişte olduğu gibi bugün de asla unutmadan onları hayatımızın her anında ve her yerde minnet ve rahmetle yad ediyor ve aziz hatıralarını her daim yaşatmaya söz veriyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle istiklalimizin dönüm noktası olan Çanakkale’de tarih yazarak bu vatanı bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; şanlı tarihimizin ilk gününden bugüne canlarını feda eden tüm aziz Şehitlerimizi ve kahraman Gazilerimizi sonsuz rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.” ifadelerini kullandı.