19 Eylül 2019 İzmir ilimiz Foça ilçemizde gaziler günü kutlanıyor, kutlama programı başlayıp sunuculuğa başı kapılı şık bir bayan sunuma başladığında, kendilerini gazi olarak gösteren bir avuç kişi, program alanından ayrılıyor ve kenara çekilerek bir TV muhabirine açıklamada bulunuyor.

19 Eylül 2019 tarihi gazilik günü anma günü, bu günün daha iyi anlamak için biraz daha dersimize çalışalım istedik.

Dün Niksar’da da kutlama yapıldı, başta kaymakam olmak üzere gaziler, protokol ve halk bir arada bu anlamlı günü kutladık, kutlamaya çok sayıda insanımız katıldı, kutlamaya katılanlar içinde başı açık ve kapalı bayanlarımız vardı, hiç kimsenin bir birinden farkı yoktu, kimisi uzun boylu, kimisi kısa, kimisin başı açık, kimisinin kaplı, kimisinin saçı siyah, kimisinin kahverengi, renkler bir biri ile iç içe geçmiş samimi bir şekilde program başlayıp son buldu.

Gazilik ve Şehitlik mertebesi ne anlama geliyor?, İslam da her iki mertebe de çok anlamlı, şehitlik mertebesi ahret de Peygamberlerle eş değer bir makamdır.

Gaziler gününde kendilerini gazi olarak gösterenler, kedileri için yapılan programda nasıl olurda protesto yapmayı düşünür?.

Kendilerini gazi olarak gören bir avuç insan, kendileri için yalpan programda sunuculuk yapan bayanın çok güzel bir kıyafetle kapalı bir şekilde sunuculuk yapması taktire şayan olması gerekirken, sunuculuk yapan bayanın kapalı oluşunu “Cumhuriyetin kazanımlarına aykırı kıyafet” diyerek tören alanından ayrılanlar acaba, sunucu mini etekli dekolte kıyafetli olsa idi “Cumhuriyetin kazanımlarına uygun bir sunucumu olacaktı?.

Kendilerini gazi olarak görenler sanırım gazi oldukları savaş alanında veya teröristlerle çatışırken mini etekli bayanlar vardı ki, törende sunum yapan bayanında dekolte kıyafetli mini etekli olmasını beklemiş olmalılar.

Gazilik ve şehitliğin her şeyden önce manevi değerleri vardır, manevi değerleri yüksek olan bir ünvana sahip olan kişiler, manevi iklim içinde yücelirler.

Kendilerini  gazi olarak görenler şayet gazi oldukları günü kutlamak için çiftte telli oyun ve içkili bir yerde kutlama istekleri olabilir, o zaman bu özel isteklerinin yerine gelmesi için devletin hazırladığı özel kutlama yerine değil, meyhane veya pavyonlara gidip içkili  alem yaparak kutlayabilirler, öyle ya bizim dini ve milli inanışlarımıza göre gazilik ve şehitliğin manevi değerlerinin hiç bir şeyle kıyaslanması mümkün değildir.

Bizlerde askerlik yaptık, ama gazilik mertebesine ulaşamadık, ulaşanlara hep saygı duyduk onların yaşadıklarını dinledikçe mutlu olduk, keşke bizlerde vatani görevimizi yaparken gazilik unvanına kavuşabilse idik, ne mutlu gerçek anlamda gazilik unvanına sahip olanlara.

Bunları yazarken aklımıza ülkemizde yaşanan süreçlere bakıyoruz.

Bu ülkede neden 40 yılı aşkın sürede terör belası bitmiyor?, bu sorunun cevabını başka yerde aramamak gerekir, vatani görevini yaparken veya mesleği gereği askerlik görevini yaparken gazi olan bazı insanlar dinimizin vermiş olduğu emirler gereği kapanan ve çok güzel bir sunum yaparak; “GAZİ ONURLANDIRILMIŞ ASKERDİR. GAZİ VATAN SEVGİSİNİN SEMBOLÜDÜR. ŞEHİT VE GAZİ TOPRAĞI VATAN İNSANI UMUT YAPAN DEĞERLERDİR”.

İzmir Foça ilçesinde yapılan tören sunucusu Edebiyat Öğretmeni Ayşe Pınar Bayraktar hanımefendinin muhteşem sunumu ve her konuşma arasındaki bir birinden değerli sözlerle sunum yapması taktire şayan iken ve sunuculuğunu protesto eden kişiler bu sözlere layık olmadıklarını ortaya koymuş oldular.

İzmir ilimiz ve ilçeleri milli ve manevi değerlere layık olan bir şehirdir, gazilik zaten manevi değerlerin en üste çıktığı makamlardan bir tanesidir, milli ve manevi değerlerin yoğun olduğu bir şehirde gaziler gününü mükemmel sunan bir kapalı bayanı protesto etme küçüklüğüne düşen kişiler, gazilik Unvanına asla layık olamamışlardır.

Tören sunucusu Edebiyat Öğretmeni Ayşe Pınar Bayraktar hanımefendinin sunumda yaptığı şu sözler;  “GAZİ ONURLANDIRILMIŞ ASKERDİR. GAZİ VATAN SEVGİSİNİN SEMBOLÜDÜR. ŞEHİT VE GAZİ TOPRAĞI VATAN İNSANI UMUT YAPAN DEĞERLERDİR” ayakta alkışlanacak sözlerdir, kendilerini gazi olarak görenler bu kıymetli sözlerin ne anlama geldiğini bilmedikleri anlaşılıyor, onlar için kapalı ve güzel sözler sarf eden bir bayan değil, dekolte kıyafet giyen dansöz kıyafeti ile sunum yapacak bir bayan; “canımmmm, cicim insancıklar, törene hoş geldiniz, ne kadar iyi etinizde geldiniz, hoş geldiniz canlarım” demesi gerekirmiş herhalde!…..

Gaziler gününü mükemmel  sunan kapalı ama şık bir bayana, yaptığı programın özünü benimsemiş, günün anlam ve önemini belirten mükemmel sunum ve sözleri ile gazilere hak ettiği şekilde yüceleştiren sözler sarf eden bir bayan protesto ediliyorsa, 40 yılı aşkın süreden beri bu ülkedeki çocukları dağa kaçıran bir terör örgütünü protesto eden anaları görmezden gelip, terör örgütünü ve ona destek veren  siyasi partiyi görmezden gelen CHP genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu’nun, hükümeti eleştirmesi aynı değerlerdedir.

Gaziler gününün anlam ve önemini belirten güzel bir sunum yapan bir bayan, bu ülkede kendilerini gazi olarak gören bir avuç kişi tarafından kapalı kıyafet giyerek sunum yaptığı için  protesto ediliyorsa, bu ülkede 40 yılı aşkın zamanda pkk terör örgütünün siyasi ayağını protesto etmesi gerekirken, terörle mücadeleyi kesintisiz yapan bir hükümeti bu ülkenin en güçlü ana muhalefet partisinin genel başkanı sürekli eleştirip terör örgütü sevici’si partiye bir çift söz söylenmiyorsa, bu ülkenin ayakta kalması bile mucizedir!.

Şu sözler çok önemlidir. “Kendi içinde kavgaya düşersen, gerçek tehlikenin nereden geldiğini göremezsin”.

Evet bizim ülkemizde ne yazık ki bu  şartların oluşması için birileri gayret ediyor. Kendi içinde kavgaya düşürenler, gerçek tehlikenin nerden geldiğini göremiyorlar veya görmek istemiyorlar.

19 Eylül 2019 gaziler gününde mükemmel sunum yapan Foça Spor Lisesi Edebiyat öğretmeni Ayşe Pınar Bayraktar hanımefendiyi kutluyoruz, her sunucunun böyle duygu dolu sözlerle sunu yapmasını gönülden diliyoruz.

Ülkemizde atalarımız çok anlamlı ve güzel sözler sarf etmişler, tarihe altın harflerle yazdırmışlar, bizlere hatıra olarak bırakmışlar.

Günün Sözü: Bacımın örtüsü batmakta YOBAZ’ın gözüne…
Acırım tükrüğe billahi tükürsem yüzüne.