İLANLAR YETİŞMİYOR TOKAT’TA KAPIŞ KAPIŞ GİDİYOR

İkinci el otomobil piyasasında

İkinci el otomobil piyasasında fiyatların düşüp düşmeyeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Yılbaşından itibaren artan fiyatlar, Mayıs ayında bir düşüş yaşasa da, piyasada nasıl bir seyir izleyeceği belirsizliğini koruyor.

Arabam.com Oto Ekspertiz Genel Müdür Yardımcısı Halil Ali Şenay’ın açıklamalarına göre, ikinci el araç fiyatlarındaki düşüş eğilimi, sıfır araçlarda Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan GSR II regülasyonu öncesinde markaların stoklarını eritmek için başlattıkları kampanyalarla bağlantılı. Bu durum, sıfır araçlara olan talebi artırırken, ikinci el araçlara olan ilgiyi sabitliyor ve fiyatların yatay seyretmesine neden oluyor. Sonuç olarak, enflasyondan arındırılmış reel fiyatlarda yaklaşık %3’lük bir gerileme gözlemleniyor. İlanlar üzerinden yapılan analizlere göre, Mayıs ayında en çok talep gören markalar sırasıyla Fiat, Renault, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda olmuş. Bu markaların modelleri arasında ise Clio, Astra, Megane, Corolla, Egea, Focus, Polo, Passat ve Civic dikkat çekiyor. İkinci el araçların ortalama fiyatı 684.042 TL olarak belirlenirken, 800 bin lira ve altındaki ilanlar piyasadaki en çok rağbet gören segment olarak öne çıkıyor.

GSR II regülasyonunun etkisiyle Haziran ayında da ikinci el fiyatlarının düşüş eğilimini sürdürmesi bekleniyor. Önümüzdeki dönemde piyasada sıfır kilometre araç kampanyaları ve ekonomik gelişmelerin ikinci el araç fiyatlarını belirleyici ana faktörler olacağı öngörülüyor. Eylül ayına kadar ikinci el piyasasında önemli bir hareketlenme beklenmezken, sektördeki gelişmelerin ve ekonomik koşulların fiyatları nasıl etkileyeceği yakından izleniyor.