Karar veriyorum, daha siyasi bir konuya değinmeyeyim, kimin ne işi varsa yapsın! diyorken.

Siyasetten uzak bir şeyler yazalım, “siyasetten kimler nemalanıyorsa onlar doğru ve yanlışları ortaya koysunlar”, diyoruz, tam kendimizi geriye çekecekken, karşımıza beceriksiz, niteliksiz muhalefet yetkilileri çıkıyor.

Sonrası malum!.

HAKİKAT KARŞISINDA HAKKI SAVUNMAYAN, DİLSİZ ŞEYTANDIR, sözünü hatırlıyoruz.

Zaten bir sürü günahımız vardır, birde doğruları inkar ederek “şeytanlaşmak” gibi bir sıkıntıya düşmek istemeyiz.

Siyasetin “rantını yiyenler” suspus, bizlere ne oluyor?

Dedik ya; HAKİKAT KARŞISINDA HAKKI SAVUNMAYAN, DİLSİZ ŞEYTANDIR, sözleri bizleri gerçekleri yazmak ve savunmaya mecbur bırakıyor, bizlerde yanlışlar karşısında susamıyoruz.

Dün bir kez daha kendime söz vermeye çalıştım; artık siyasi yazılar yazmayayım, kimin ne işi varsa görsün, kim ne götürürse götürsün, susma hakkımı kullanacağım, siyasi taraflarda yer almayacağım” derken, sabah oldu, yine ipe sapa gelmeyen sözleri sarf eden muhalefet partileri ve yetkililerini görünce, susma hakkım ortadan kalktı.

Okullar tatil olunca eğitim öğretimi unutmadık, öğrenciler tatile çıkmış olsalar da bizlerin bağlantıları devam ediyor.

Hafta başında bir dostum beni arayarak; “Cemalettin bey Cuma günü Niksar ziyaretimiz olacak, sizleri ziyaret etek isteriz” dedi.

Bizlere gelen telefon karşısında bizlerde gerekli duyarlılığı göstererek 30 kişilik ziyaretçi grubunu Niksar’da ağırlama güzelliğini yaşamak istedik.

Gelen telefona ilgi göstererek; “müdürüm buyurun beklerim, şu saatte şu yerde sizlere ikramda bulunalım” dedik

Ve misafirlerimiz Niksar’ı gezdiler, dolaştılar ve bizlerin verdiği adrese gelerek orada kısa hoş beş sohbet yaptıktan sonra, kendilerine Dondurma-Tatlı ve Ceviz ikramında bulunduk, kısa sürelide olsa güzel sohbet ve tanışmadan sonra misafirlerimizi yolcu ettik.

Bir gün sonra karar vermişken, daha siyasi konulara girmemeye, lakin bizim meslek öyle bir mesleki, haberleri dinlememek, okumamak, medya kuruluşlarını takip etmemek mümkün değil tabiki.

Sabah sağı solu gezinirken Zafer Partisi genel başkanı sayın Ümir Özdağ’ın şu mesajını okudum; “Siz delimisiniz?Gerçekten ne yapmak istiyorsunuz?KYK yurt ücretlerine neden anne/babalar eve aldıkları gıdayı azaltıp çocuklarına okusun diye para yollamaya çalışırken %80 zam yapıyorsunuz?Öğrenciler yarı aç yarı tok.Erdoğan’ın vicdanımı kaybettim ilanı vermesinin zamanı gelmiş.” diyor, bunu okuyunca bizde şunu yazdık. “sayın başkan KYK yurtlarına gidin görün kaç çeşit kahvaltı ve yemek çeşidi var?. 24 çeşit tezgahta kahvaltı çeşidi var hatırlatmak isterim, siz böyle algılarla bir şey elde edemezsiniz, gerçekleri anlatında inanalım”  dedik.

Bizlerin sözleri üzerine gelen cevap; “24 cesit kahvalti secenegi ne demek nasil hemen kelime oyunu yapiyonuz. Domatesi peyniri zeytini herbirini ayri kahvalti sayiyorsuniz herhalde” diye cevap gelince, bizde tekrardan şunu yazdık; “evet; Domates, Biber, Zeytin, Yumurta vs hepsi bir kahvaltı yapılacak gıdalardır, insanlar okumak için ekmeği Suya batırarak karnını doyuran öğrencilerden 5 yıldız konforunda mekanlarda okuyan öğrenciler ve 24 çeşit sabah önlerinde gördükleri gıda ile yetinemez oluyor!.. dedik!…

Yine siyasetin içine dalmak zorunda kalıyoruz.

Hani Cumhurbaşkanımız; “neredennnn  nereyeee” uzatmalarla söylediği sözün ne kadar önemli ve doğru olduğunu anlıyoruz.

Değerli büyüğümüz emekli öğretmen Muharrem Tuncel’den bu satırlarda çok yazık.

Emekli eğitimci sayın Muharrem Tuncel Köyden gelip Niksar’da okurken bir anısını anlattı; “arkadaşlar Cuma günü köye gittim, Pazartesi köyden gelirken annem bir somun ekmek çıkıya (beze) sardı verdi, bende Niksar’da kaldığım pansiyonun odasındaki çiviye asıp sabah okula gittim, akşam okuldan döndüm odama girdim karnımı doyurmak için çıkıyı açtığımda ekmeğin içinin olmadığını, ekmeğin içinde fare pisliği olduğunu gördüm, aç idim başka yiyecek ekmeğim yok idi, ekmeği aldım bıçakla içini temizledim, bir bardak suya batırarak karnımı doyurdum, bugün bu yurdu yapmamın nedeni benim gibi köyden gelen çocuklar daha sağlıklı mekanlarda okusun isteğimdendir” dedi ve hikayesini ayrıntısına kadar anlattı.

Yukarıdaki örnekler çoğaltmak mümkün, son 10-15 yıl öncesinde okulda okuyan her öğrencinin, özelikle köy ev kasabalardan gelen öğrencilerin bir hayat hikayesi vardır.

Dün çıkısındaki ekmeği fare yiyen ve farenin yediği ekmeğin içini temizleyerek dış kısmı ile karnını doyuran öğrenci okuyup öğretmen oluyor, bugün 5 yılız konforunda olan KYK yurtlarında okuyan öğrenciler iki yıl dört yıl okuyup, zorunlu olarak diploma sahibi oluyor!…

Ve her gün sabah kahvaltısında 20 den fazla çeşitli gıdalar önlerine geliyor, olur ya 24 çeşit gıdadan bir tanesi noksan görüldüğünde hemen ilgili kurumun yetkililerine anında şikayet ediliyor ve bu öğrencilerin bir kısmı okumak için değil, aileden uzak kalmak, zorunlu olarak diploma alarak kendilerine sunulan nimetlerin kıymetini bilmeden, yetkililere veryansın ediyor!….

Yazımızın başlığı; “NEDEN İKTİDAR DEĞİŞMEZ?” diye başladık.

İktidarın değişmeme nedeni; iktidarın başında iki güçlü siyasetçi ve devlet adamı var. AK Parti lideri sayın Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri sayın Devlet Bahçeli olduğu müddetçe Cumhur İttifakı devam edecektir.

Cumhur İttifakını iki lideri Türk Milletinin talepleri dinliyor, araştırıp hataları görüyor ve çözüm üretiyorlar, yanlıştan da dönmesini biliyorlar.

Ama ülkemizdeki muhalefet doğru ve yanlışları araştırmadan, soruşturmadan kendilerine gelen her bilgiyi “doğru” gibi kabul edip hemen açıklamada bulunuyorlar sonrası malum, yalanları, hataları kısa zamanda ortaya çıkıyor, halkın gönlünde güvenirlikleri kalmıyor, güven duyulmayan siyasetçiye de Türk halkı oy vermiyor!…

Niksar’da 500 öğrenci kapasiteli KYK Yurdu vardır, bunlara ek olarak 2022 eğiti yılında yurtta yer bulamayan öğrencilere devletin kurumlarına bağlı misafirhaneler açıldı, burada öğrenciler adeta saltanat sürdü ve eğitim dönemlerini tamamladılar!.

Halkımız siyasetçide dürüstlük ve düven duygusunu verecek sözler bekliyor.

Güven duygusu vermeyen siyasetçiler asla Hükümet olamaz.

Günün Sözü: Allâh her imtihanın sonuna bir mükâfat gizlemiştir.