Cemalettin Bilgin

HÜKÜMET NE YAPSIN?

AHLAKSIZLIĞIN, ŞEREFSİZLĞİN DİZ BOYU OLDUĞU YERDE, VURGUNCULARIN DOYUMSUZ İSTEKLERİ KARŞISINDA HÜKÜMET NE YAPSIN?

TABİKİ BİZ BUNLARI SÖYLEYİNCE BİRİLERİDE ŞUNU SÖYLEYECEK; HÜKÜMET HER DİSİPLİNİ VURGUNA DUR DİYECEK  GÜÇTEDİR, GEREKLİ TEDBİRLERİ HKÜMET ALIR” diyeceklerdir.

Evet; normal şartlarda ülkede yaşanan her sıkıntıyı Hükümet çözmelidir, en yetkili kurum devlettir, dolayısı ile Devleti Hükümet temsil ettiğine göre gerekli tedbirleri almalıdır!

Şunu anlamakta zorluk çekiyoruz.

Satışı yapılan her ürünün belli bir KAR oranı vardı, acaba bu Kar oranları  son Döviz vurgunundan sonra değişti mi?.

Toptancı Sebze hallerinden alınan her ürün, üreticiden kaç TL ye aldı ise o belli olurdu, sonrasında da Komisyoncudan ürünü alan perakendeci esnaflar ellerinde ki faturalarla satışlarını düzenlerler, alış fiyatları ile satış fiyatı etiketlere yazılırdı, vatandaşta ne alacağını, kaç TL den alacağını bilir idi.

Sahi aklımıza gelen şu soruya da cevap bulmak isteriz.

Serbest Piyasa demek, VURGUN düzenimi demektir?

Serbest Piyasa, Ticaret yapanlara VURGUN vurma hakkını mı veriyor?

Şu çarpıcı noktayı hatırlatmak isteriz.

Otomobil piyasesi zaman zaman durgunluk yaşadığı iddiaları karşısında Hükümet sektörün sıkıntı yaşamaması için devletin aldığı verdilerden sarfınazar ederek piyasenin canlanmasına katkı yapması ile birlikte , otomobil fiyatları düşmesi beklenirken, birde bakıyoruz ki, fiyatlar yine yükselmiş vatandaş ucuz araba alacağım derken kazık yemeye devam ediyor!.

Peki son ekonomik sıkıntıların ortadan kalkması için Hükümet önemli destekler sağlamaya çalışıyor, bu destekler Hükümet tarafından açıklandıktan sonra, bazı devlet bankaları FİRENE Basmaya başlıyor, esnaflar sıkıntı yaşamaya devam ediyor, sonra Hükümet GIDA ürünlerinden aldığı %8 KDV yi  %1 e indiriyor, yine bazı esnaf gurupları veya esnaflar Hükümetin yaptığı bu indirimleri öğrenir  öğrenmez, fiyatları yükseltiyor, sonra resmi uygulamalardan dolayı KDV % 1 e göre satışlar devam ediyor!.

Peki Hükümetin yaptığı bu fedakarlıklar sayesinde köşe dönen halka karşı şerefsizlik  yapan esnaflara ne demek gerekir?. “ALLAH GÖZÜNÜZÜ TOPRAKLA DOYURSUN”.

Dünya ekonomik krizlerle boğuşurken, ürünlerde TEDARİK ZİNCİRLERİ koparken, vampir ruhlu satıcılar yüksek karlara doymamaya karar vermişler!.

Hükümet alması gereken vergilerden fedakarlık yaparken, vampir ruhlu bazı esnaflar, Karları Pandemi sürecinde zirvelere çıkarttı, halen vampir gibi insanların cebine göz dikmekten geri kalmıyorlar!….

Hükümetin halka yaptığı fedakarlık ne kadar fazla olursa olsun, bu fedakarlığın karşılığını ne yazık ki alamıyor.

Hükümet ürün tedarikinde sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirleri almalı, ürün alışı ile satış arasındaki özellikle GIDA ürünlerinde kesin tedbir alınmalıdır.

Asgari ücrete % 50 zam yapıldı.

Ertesi gün tüm marketler ürünlere % 50 zam yaptı.

Devlet vergiden feragat etti KDV oranını % 8’den % 1’e düşürdü.

Marketler ertesi gün tüm ürünlere aynı oranlarda zam yaptı.

Marketlerin bu pervasızlığına kim “DUR” diyecek?

Hükümetin yaptığı fedakarlık halka yansımıyorsa, halkın kazancı olmayacaksa fedakarlık yapmanın bir anlamı yoktur.

Peki ne olması gerekir?

Bunun tedbirleri Hükümet alacaktır ancak biz vatandaşlara da önemli görevler düşüyor daha da önemlisi Belediyelere çok önemli görevler düşüyor!..

Serbest Piyase ekonomisi, VURGUN ekonomisine dönüşmemelidir.

Vurgunculara DUR diyecek olan Hükümettir, ancak yerel yönetimlere yani Belediyelere önemli görevler düşmektedir.

VURGUNLARA DUR!; diyecek kurumların başında Belediyeler gelmektedir.

Birileri bütün sıkıntıların sorumlusu olarak Hükümeti gösteriyor, dolayısı ile Cumhurbaşkanımıza en ağır  ifadeleri kullanıyor!.

Hükümeti eleştirenler, haklı olabilirler, ancak eleştirenler vatandaşlık görevlerini ne kadar yapıyorlar?

Cumhurbaşkanımız ülkemiz insanlarının rahat yaşaması için, Hasta yatağında bile doğru dürüst istirahat edemeden yurt dışı programlarına katılıp ülkemizin ekonomik büyümesi için, halkımızın refah seviyesinin yükselmesi için gayret ederken, halen birilerinin  iftiralar atarak halkın kafasını bulandırma çabaları ülkemiz insanına yapılan en büyük kötülüktür.

Evet; Hükümetin yapması gereken hizmetleri yapmaktadır, yapmalıdır ama, halk olarak da ve Hükümetin dışında kalan muhalefet partileri de  ülkenin sıkıntılı süreçlerinde el birliği yapmalıdır.

Ülkemizde ne yazık ki “yıkım” üzerine muhalefet yapılmaktadır, dolayısı ile kısa zamanda çözülmesi gereken sıkıntılı süreçler uzamaktadır.

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların sebebi olarak tabiki muhalefet partilerini göstermek gibi bir düşüncemiz yoktur, lakin ülkemin birlik ve beraberliği konusunda hem Hükümet hemde muhalefet partileri güç birliği yapmalıdır.

Dünya ekonomik ve hastalıklar bakımından ateş içinde yanmaya başlarken, yangından ülkemizin etkilenmemesi mümkün değildir.

Ülkemizde ekonomik sıkıntılar devam ederken belediyelerin fiyat kontrollerini en sağlıklı bir şekilde yapması ve hatta, muhalefet partileri Belediyeleri daha çok fiyat kontrolleri yaparak halkın taktirini kazanacak çalışmalar yapmalıdır!.

Halkımız neyin doğru neyin yanlış olduğunu gayet iyi biliyor, gelişmeleri yakından takip ediyor.

Hangi siyasi parti halkın yararına hizmet yapıyorsa halkımız bunu çok iyi takip ettiğinden kimsenin şüphesi olmasın.

Hizmet yapanla, hizmeti engelleyen ve halkı sıkıntıya sokmaya çalışanları halkımız yakından izlemektedir.

Evet; ülke yönetiminden Hükümet sorumludur ama, Hükümet üzerine düşeni yapıyorsa, yanlışları gören halkımız Hükümete katkı yapmaktan geri durmamalıdır.

Günün Sözü; Dinlemekten bilgelik, konuşmaktan pişmanlık doğar.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.