HER ZEVKİN BİR BEDELİ VAR’sa bu bedel ödenmeden bir şeye sahip olmak mümkün değil!

Para almak, kazanmak ve hele de havadan para kazanmak farklı bir ZEVK olsa gerek!.

Dolar normal seyrinde giderken birileri düğmeye bastı, Dolar; 10-11-12-13 derken birde baktık ki, Dolar 19 ve 20 ye tırmanıyor.

Benim Dolarım yok, aldığım ürünleri özellikle Dijital makine ürünlerini döviz üzerinden alıyoruz, aldığımız firmalar TL ye çeviriyor bizde ödemesini yapıyoruz.

Aslında bizler gibi ticaretle uğraşan insanlar az veya çok Döviz alması normaldir çünkü ürünlerin çoğu döviz üzerinden alınıyor, buna rağmen bugüne kadar böyle bir düşüncem olmadı bundan sonrada olmayacaktır.

Neden mi?.

Kendi paramı koruyamaz isem, paramın kıymeti kalmayacak zaman içinde yabancılara mahkumiyeti kabul edeceğim, ayrıca alınıp kenara konan her Döviz piyasada dolaşmayacağı içinde ülkemizde var olan belli miktardaki Dövizin kenarda durarak arz talep dengesinin bozulmasına kısmen de olsa katkı sağlamış olacağım!…

Bizler bunu düşünürken, ticaretle alakası olmayan binlerce insan devletten aldığı aylığı bankadan çekerek hemen Döviz kuyruğuna giriyor, alırken yüksek fiyattan alıyor, bozdururken yine düşük rakamdan bozduruyor her iki işlemden dolayı kendisi değil, Döviz işi yapanlar kazanıyor!.

Peki Döviz aldılar koydular yastık kenarına, sonra kenarda duran Dövizler piyasede dolaşmadığı için genelde Döviz rezervi ülke genelinde azalmaya başlayınca ve Döviz almak isteyenlerin talepleri çoğaldıkça, elinde Döviz bulunduranlar, bir tık satışları yükseltiyor, zaman geçtikçe, talep çoğaldıkça bir tık daha yukarı çıkmaya başlıyor, sonra  Dövizler piyaseden çekildikçe satışlar bir tık yukarıya çıkıyor, sonrası malum!. Dövizler alış veriş yapmayan uyanık esnaflar bu kez sattıkları ürünleri satarken; ne yapalım Döviz yükseliyor bizde onun için fiyat artırıyoruz” diyerek halk kazıklamaya devam ediyor!….

Peki Döviz ile ticaret yapmayan insanlar, neden Dövizi alıp yastık altına koyuyorlar?.

Dövizi alırken para ödüyor, satarken para ödüyor, sonra?, satın aldığı her ürün fiyatları suni olara artınca da fazladan ödeme yapıyor.

Sonra?.

Sonrası malum gavurun parası ile fakirleşiyor, gavura kurşun parası ödüyor veya havadan Para  kazandırıyor!.

Adamlar dünyayı öyle sarmalamış ki, bu sarmaldan mutlaka kurtulmak gerekir.

Dolar ile dünyayı sanki kendilerine mahkum kılmışlar.

ABD nin veya ALMANYA nın dünyaya hiçbir ürün satmasına gerek yok, zaten dünyayı kendi para birimlerine mahkum kılmışlar, başka ülkeler büyümek için kalkınmak için ülkelerinin refahı için çırpınıp dursunlar!…

ABD kendi para birimi ile zaten dünyayı ele geçirmiş, bu baskıyı ve zulümü ortadan kaldırmak için ABD dışındaki ülkeler mutlaka yeni bir arayışın içinde olmalıdır.

Ekonomist değiliz ama, insan olarak artık ABD nin yaptığı hem hamle sonunda baskı altında olduğumuzu görüyoruz.

Ülke olarak çok uyumuşuz çokkkkkk!…..

Sen ne kadar çalışırsan çalış, her açılan kapı, her kapanan kapı ABD nin kontrolünde.

Neyden başlayalım?, nelerden bahsedelim?, hangi kuruluş ismini söyleyelim?, hepsi ABD nin kontrolünde!.

Her zevkin bedeli var dedik, biz küçük bir dünya için bu düşüncemizi paylaştık.

Peki büyük zevkler ve ihtiyaçlar için ortaya çıktığımızda bu kez ihtiyaçların ve zevklerin bedelini ABD ye sormadan karşılamak mümkün değil.

Dolar biz değil ki, elin adamı öyle bir kağıt ortaya koymuş ki, dünyada yapılan her alış veriş karşılığında ABD ye mahkum kalıyorsunuz.

Dünyadaki her hangi bir ülkeden alış veriş yapmak mı istiyorsun, zevkine göre malmı almak istiyorsun, ödemeyi ABD nin kontrolü altında yapacaksın!.

Ülkenin para birimine güvenmeyip Hür ve Bağımsız olmak istemiyorsun, ABD nin parasına mahkumsun.

Hem bedavadan para kazanacaksın, hemde hür ve Bağımsız yaşayacaksın! Yok öyle bir dünya!.

Elin oğlu öyle bir kumpas kurmuş ki, ne yapsan her kapı ona açılıyor, nereye baksan elin oğlunu görüyorsun!.

Hayatını Türkiye’de yaşarken, Türk parasının değerini düşürmek için ABD dolarına koşanlar, kendilerini uyanık sansalarda, Türkiye Cumhuriyeti devletine ödemedikleri para kazanma zevkini ne yazıkki ABD ye fazlası ile ödemek durumunda kaldıklarını unutmamaları gerekir.

Adamlar öyle bir düzen kurmuşlar ki.

Savaşı da onlar çıkartıyor, sattıklar her silahtan ve ya teknolojiden para kazanıyor, her sattığı ürünü kendi parası ile sattığı içinde ayrıca yine yüksek karlar elde ediyor.

Barış yapmak için yapılan her hamleden ve çalışmadan yine onlar para kazanıyor, yani barışta da savaşta da her hamlede, her zevk isteğinde bedel mutlaka ödüyorsunuz.

Ülkemize son aylarda ABD doları alarak para kazanma zevkinin bedeli bu kez ağır oldu!.

Bazı insanların gözünü para kazanma hırsı öyle bürümüştiki, kısa dönemde almak istedikleri zevki bedelini çok ağır ödeyenler oldu.

Kısa zamanda, çok para kazanma hırsı bazen ağır bedel ödemeyi gerektiriyor, ülkemizde de aynen öyle oldu. Bazı insanlar kısa zamanda çok para kazanmak isterken, kısa süreli zevkin bedeli çok ağır oldu.

Kısa sürede para kazanma zevkini elde etmek isteyenler her zaman bedelini ağır öderler, bugünde böyle oldu.

Sanırım en güzeli helalinden para kazanmak ve mutlu yaşamaktır.

Zevklerini esiri olmak istemez isen, dünyada sağlıklı, mutlu, huzurlu yaşamak istersen, ödeyeceğin bedel vardır ama insanları sıkıntıya sokmaz ve rahatsız etmez.

Kısa zamanda çok farklı zevkler almak istersen kısa süreli zevkin bedeli her zaman ağır olur.

İnsanlar yaşamak için bir bedel öder, ama bazı insanlar hırsları için farklı zevkler tatmak ister.

Normal hayat için verilen her karşılık kıymetlidir, anlamlıdır, ama anormal ve renkli ışıkların parıltısına kapılarak zevk almak isteyenler her zaman bedelini ağır öder!…

Günün Sözü; Dervişe biri Sordu; “Neden hayat bu kadar zorlaştı?  Derviş dedi ki; “Çünkü güne Besmeleyle başlayanlar azaldı..”