image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider

Haziran ayı Niksar’da Yağışlı geçiyor.

Mayıs ayında Yağmurla birlikte Kar yağışı bazı olumsuzlukları meydana getirmiş olsa da, Kar yağışı yüksek kesimlerde vatandaşın mağdur olmasına neden olmuştu.

Haziran ayı Niksar ve bölgesinde Yağmur yağışının fazlalığı ile dikkat çekerken geçtiğimiz günlerde bazı köylerde Yağmur ve fırtınadan sonra Dolu yağışı ile bazı arazilerde ekili alanlar zarar görmüştü.

18 Haziran 2020 Perşembe akşamı akşam saat 18 civarında başlayan Yağmurla birlikte fırtına sonrasında, Yolkonak kasabası, Niksar Dönekse mahallesi ve Haydarbey  ve Kum Çiftlik mahalleleri bölgelerine yağan Dolu ekili alanlarda büyük zararlara neden oldu.

Söz konusu bölgelere yağan Dolu ekili arazideki Sebze ve meyvelere zarar verdi, bölgede incelemeler yapan Niksar Kaymakamı İlhami Doğan ve zarar tespit ekipleri arazide ve yerleşim bölgelerinde incelemelerde bulundu, yapılan incelemeler sonrasında mağdur olan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için çeşitli girişimlerde bulunacağı  dile getirildi.

Niksar Yolkonak kasabasında 4 mahalle bulunmaktadır, Merkez mahallesindeki evler dolu yağışı ve Yağmurdan etkilenmiş, diğer 3 mahallenin tarım alanlarında büyük zararlar olduğu tespit edildi.

Niksar Ovasında zarar gören bütün sebze grubu, Soğan, Patates, Buğday, Mısır zarar gören ürünler içinde.

Akşam saatlerinde meydana gelen Yağmur ve Dolu yağışı sonrasında bölgede incelemeler yapan Niksar Kaymakamı, Niksar ilçe Jandarma Komutanı ve Köklüce Komando Taburu Komutanı Jandarma Binbaşı Halil Keskin bölgede incelemeler yaparak zarar görev vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundular.

Bölgede maddi zarar görev vatandaşların zararlarının devletin ilgili kurumları tarafından karşılanacağı yetkililer tarafından dile getirilmiştir.

Niksar Ovasında ve bölgede bundan sonraki aşırı Yağmur yağışlarında vatandaşların zarar görmemesi için, yerleşim bölgelerine dikkat etmeleri, Dere  yatakları bölgelerine bina yapmamaları, verimli arazilere konut yapmaktan vazgeçmeleri, Niksar  Ovasındaki Kurutma kanallarının mutlaka temizlenerek aşırı yağışların arazilere daha fazla zarar vermemesi çalışmalarının en kısa zamanda yapılması gerekiyor.

Dünyada ve bölgemizde Yağışların ve iklim şartlarının Küresel ısınmaya dayalı ve Doğanın aşırı tahrip olması dolayısı ile değiştiğini, Niksar şehir merkezi  ve mahalleleri bölgelerinde yerleşim yapılan yerlerde geçmişte Dere olan bölgelere konut yapımına izin verilmemesi, Çanakçı deresinin daha sağlıklı kullanılması için yağan yağmurların halka zarar vermemesi için çalışmaların gözden geçirilmesi bekleniyor.