Mahalli seçimler yapılalı 4 oldu, artık çalışma zamanı olmalı.

Belediye seçimleri yapıldı, doğrusu ile eğrisi ile artık kimsenin mazeret üretmesine gerek yoktur.

Her belediye başkanı seçilmeden önce nereye seçileceğini bilerek iş başına gelmiştir, ayrıca bir önceki dönem belediye başkanı olup da seçilenlerin hizmet yapma konusunda asla mazeretleri olamaz, çünkü belediyenin borcu var ise, o borcu yapan kendisi, “borç çok hizmet yapamıyorum” diye başkanlara söylenecek çok şeyler vardır, bu sözleri halkın söylememesine dikkat etmek gerekir.

Eleştiri hakkımızı kullanmıyoruz, öyle karar verdik ama, bazen küçük sıkıntıları hatırlatmak vijdani bir meseledir.

Niksar belediyesinden mucize beklenmiyor, çok fazla işte beklenmiyor, bekleyenler hayal kırıklığına uğracağını da biliyor.

Saat Kulesi ve Jandarma karşısında bulunan Şehir Naci Yıldırım caddesi olarak bilinen, bir tarafından Çanakçı deresinin geçtiği yolun kaldırımları acilen yapılması gerekir.

Niksar’a kaldırımların çoğunda sıkıntı sağla insanların bile yürüyemeyeceği kaldırımlar vardır, bunlardan bir tanesi  yukarıda yazdığımız gibi Şehit Asb. Naci Yıldırım caddesinin yan kaldırımlarıdır.

Söz konusu yolun yanlarında bulunan kaldırım üzerinde Niksar’a hayat veren Çınar ağaçları vardır, bu bölgeye hayat veren, güzellik katan bu ağaçlar asla kesilmemelidir, ama ağaçların gövdelerindeki büyümeden dolayı kaldırımların çoğu bölgesinde tahribatlar olmuştur, bu kaldırımlardan sağlam insanlar geçerken zorlanıyor, insanlar  yoldan geçseler araçların altında ezilecekler, zaten insanların yoldan geçmesi asla doğru değildir.

Niksar belediyesi için çok basit olan bu alandaki kaldırımların neden düzeltilmediği bir türlü anlaşılamadı, bu bölgedeki kaldırım taşlarının hepsinin yenilenmesine gerek yoktur, olur ya bizlerin bilmediği şekilde, belediyenin parası kasada var ise, tüm kaldırım taşlarını tamamen yenilemesi onların taktirine kalmıştır, ama belediyenin kasasında para olduğunu sanmıyoruz, parası olsa “koskoca Niksar belediyesi küçük paraları ödeyemedi” dedirtmez!.

Niksar belediyesinin ekonomik kısmına karışmıyoruz, işin başında karar verdik, “belediye hakkında hiçbir olumsuzluk yazmayacağız” diye.

Niksar’ın en hareketli caddelerinden bir tanesi olan söz konusu yolun özellikle dere tarafındaki kaldırımların en kısa zamanda elden geçirilmesi gerekiyor, o bölgede sağlam insanlar bile yürürken bir kazanın olma ihtimali çoktur, engelli insanların o bölgede yürümesi zaten mümkün değildir mutlaka kaza ile karşılaşırlar.

Küçük ayrıntılar önemlidir, küçük ayrıntılar birde bakmışsınız ki , büyümüş dalga dalga etrafa yayılmaya başlamış olursa hoş olmayan sözler meydana gelir.

Belediyelerin görevi zaten insanların sağlıklı bir şekilde yollarda yürümelerini sağlamaktır.

Niksar’da her bölgedeki kaldırımların sağlıklı hale gelmesini isteriz, lakin belediyenin bugün bu basit kaldırım işini çözecek ekonomik imkanlarının olmadığını biliyoruz.

Niksar belediyesi ekonomik kriz içinde olduğunu biliyoruz ama, belediye başkanı Özdilek Özcan ne yazık ki şehrin çeşitli bölgelerine panolara “yapacağımız yatırımlar” diyerek reklamlardan kaçmadan ciddi paralar harcadığını düşünüyoruz, keşke reklam panolarına ödediği paralar ile insanların sağlıklı bir şekilde kaldırımlarda yürümeleri için küçük paralar harcayabilse.

Yeni belediye meclisi üyeleri seçildi, yeni seçilen arkadaşlar Allah rızası için acil yapılması gereken işleri izleseler, araştırıp görseler ve belediye meclisi toplantısında konuşup memleket meselelerine sahip çıksalar.

Belediye meclisi üyelikleri önemlidir, belediye başkanına vekalet edip orada resim çektirmek dışında halkın ihtiyaçlarını tespit edip, hizmetlerin aciliyet durumuna göre yapılmalarını sağlamaktır.

Hayat hızla ilerliyor, zaman su gibi akıp gidiyor, gün dediğiniz nedir ki?.  EŞŞEK ÖLÜR KALIR SEMERİ, İNSAN ÖLÜR KALIR ESERİ. Makamlara gelen insanlar eser bırakmakla sorumludur, yukarıdaki söz çok anlamlıdır, bu sözü ele alarak ayrı bir yazı yazmış olsak sayfalar dolusu yazarız.

EŞŞEK ÖLÜR KALIR SEMERİ, Eşşek bile öldüğünde geriye bir eşya bırakıyor, bizler Eşşekten daha hayırlıyız, insanız o zaman yaşarken eserler yapalım, öldükten sonra eserlerimizle yaşamayı bilelim.

İNSAN ÖLÜR KALIR ESERİ, çok anlamı ve güzel söz. İnsan olan yaşadığı dünyaya bir eser bırakmalıdır, hele de devletin imkanlarını kullananlar güzel eser bırakmalıdır.

Çok şey istemiyoruz, dedik ya kaldırımlarda sağlıklı insanlar bile yürüyemiyor, engelli insanların kaldırımlarda yürüme haklarını gasp etmek gerekir.

Bizler bu düşüncelerimizi yazarken bir arkadaşımız geldi; Cemalettin bey Allah’ını seversen şu Çamiçi yaylasındaki doğa felaketini haber yap” dedi anlatmaya başladı.

Niksar Çamiçi yaylasını yayla olarak görenler ve kullananlar, kullandıkları malzemelerin pisliklerini Doğaya bırakmamaları gerekir.

Çamiçi yaylası belediye mücavir alanında tabi ki, temizliğinden belediye sorulu ama, her bölgeye, her çamın dibine belediye personeli gidip temizlik yapamaz, bu doğa harikası yerden bugün faydalananlar, lütfen yedikleri yiyeceklerin atıklarını poşete koysunlar şehir merkezindeki çöp kutularına bıraksınlar, hiç değilse yaylada merkezi yerde bulunan bir alan çöplerini bıraksınlar ki, Doğa kendilerine bir sonraki zamanda daha güzel şartlar sunsun.

Kim ki; Çamiçi yaylasının doğal güzelliğini kullanıp kullandığı bölgeye pislik bırakıyorsa Allah onun yediğini boğazında bıraksın, sakın ha; “yedik bitti, geçti gitti” demeyin Allah her şeye kadirdir, saatler öncesi veya günler öncesi yediğinizi mideden çıkartıp burnunuzdan getirmeyeceğini asla düşünmeyin, Doğanın intikamı geç olur  ama sert olur, bedeli ağır olur. Burnunuzdan fitil fitil gelmemesi için bir neden yoktur.

Herkes kapısının önünü temizlerse temiz bir şehirde yaşarız.

Herkes kullandığı doğal ortamı temiz bırakırsa, bir sonraki ziyarette pırıl pırıl bir doğada rahat nefes alırız.

Günün Sözü: DOĞAYI KİRLETMEYELİM, DOĞA İNSANLIĞA SUNULAN EN MÜKEMMEL NİMETTİR.