Dün günlerden 10 Ocak 2022 Pazartesi idi, yani her hafta yaptığımız iki günlük canlı yayınlardan bir tanesini gerçekleştirdik.

Bu haftaki canlı yayın konuğumuz ZAFER AKOR inşaat sahibi değerli kardeşim Zafer Cıkla idi, Niksar’da yapılan konutları ve Niksar’ı konuştuk.

Keyifli bir sohbet idi, güzel oldu pek çok konuyu ele aldık, Niksar’ın gelişmesine katkı sağlayan bir müteşebbisin duygu ve düşüncelerini hep birlikte dinledik.

Zafer kardeşimle yaptığımız sohbette pek çok çarpıcı konuları ele aldık, bence en dikkat çekici ve çarpıcı nokta; İsmet Paşa mahallesi olarak resmi kayıtlarda geçen, Kireç Köprü- Karayolları arasında bulunan adandın koruma altına alındığı ve yapılan konutlardaki araç parkının çarpıcı durumu!.

İsmetpaşa mahallesi Bağlar Mahallesi olarak da bilinen bölgede yapılaşmanın özel izinlere tabi olduğunu orada yapılan bir inşaatın zemininde çıkan tarihi kalıntılardan kaynaklı olduğunu öğendik, ama bir şey daha öğrendik, o bölgede bir Okul yerinin olduğunu da.

Belediyeler 18 uygulamasını yaptığı bölgelerde mutlaka bir okul yeri ve sosyal ve kültürel tesislerin yapılması için yer tahsisi çalışmalarının yapılıyor olmasıdır.

Söz konusu bölge bahçe ve tarlalardan ibaret idi, belediye söz konusu bölgeyi imara açarak yapılaşmanın yapılmasını sağladı, çok sayıda yere bina yapılırken aslında o bölgenin mutlaka “KENTSEL DÖNÜŞÜM içinde olması gerektiğini her zaman söyleyen  ve savunan insan olarak o bölgenin mutlaka sağlıklı yapıya kavuşmasını arzu ediyorum.

Sevgili Zafer Cıkla kardeşimle konuşurken, Niksar’ın KENTSEL DÖNÜŞÜM çalışmaları içine alınması gerektiğini bu konudaki düşüncelerini sorduğumda İsmetpaşa mahallesi bölgesindeki sıkıntıları dile getirdi ve o bölgede bir OKUL yerinin olduğunu da dile getirdi.

Şimdi söz konusu bölgede bir okul yeri var ise o bölgeye yıkılıp yerine yeni okulun yapılması beklenen TİCARET MESLEK LİSESİNİN yapılmasını isteriz.

Zaten beton yığını haline gelen bölgenin sağlıklı hale gelmesi gerekir, söz konusu bölgede ikinci bir alternatif yol bulunmaktadır, sanırım genişliği bir hayli büyük olan bu bölgedeki yolun bir an önce açılması bölgenin sağlıklı hale gelmesinde rol oynayacak aynı zamanda, Kireç Köprü mevkii ile Hükümet Konağı bölgesini bağlayan yolun Trafik bakından rahatlamasını sağlayacaktır.

Bundan sonra; “bu bölgede yapılaşma yapılmasın!” demek ne kadar doğru olur?, bilmeyiz amma lakin bir bölgeye beton yığınları dökülmeye başlayınca o bölgenin hiç değilse sağlıklı olması gerekir.

Yeni konutların en çok yapıldığı bölgelerden bir tanesi Kireç Köprü ve Karayolları arasındaki Bağlar mahallesi bölgesindedir.

Ama en sıkıntılı yapılaşma seneler önce bu bölgede yapılmıştır.

Niksar Kuzey Anadolu Fay hattında olması dolayısı ile, Niksar mutlaka KENTSEL DÖNÜŞÜME başlamalıdır.

bugün yapılan Konutlar her ne kadar KENTSEL DÖNÜŞÜME katkı sağlıyor dense de, bizlerin KENTSEL DÖNÜŞÜM  anlayışı, şehrimize rastgele yapılan beton binaların yapılması değildir.

KENTNSEL DÖNÜŞÜM bir bütünlük içinde yapılırsa anlam kazanır özellikle Niksar gibi KUZEY ANADOLU FAY HATTINDA OLAN BİR ŞEHİR EN KISA ZAMANDA KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLAMALIDIR.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN NİKSAR’DA BAŞLAMASI DEMEK Niksar’ın her alanda gelişmesi ekonomisinin büyümesi demektir.

İnsan sağlığı para ile ölçmek mümkün değildir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DEMEK NİKSAR’DA YAŞAYAN HER İNSANIN SAĞLIKLI MUTLU YAŞAMASINA KAPI AÇMAK DEMEKTİR.

Maalesef Niksar hakkına düşen hizmetleri halen almakta zorlanıyor.

Niksar’ın kurtuluşu, göçün önlenmesi KENTSEL DÖNÜŞÜMLE MÜMKÜNDÜR.

Niksar’da halen yapılan konutların pek çoğunda araç parkı yeri yoktur, yapılan her yeni konut ana caddeler üzerinde bir tane bile araç parkının olmadığı konutlar olarak şehrin daralmasını sağlamaya devam ediyor.

İlginç ve çarpıcı taraf şudur; yeni yapılan konutlar içinde OTOPARK yapıldığında belediyeye çok ekstradan bir para ödenmez iken, yeni yapılan konutlarda OTOPARK YAPMAYIP, onun yerine belediyeye ceza olarak ciddi paralar ödenmesine şaşırdık!…

Bunları yazarken DELİ DUMRUL hikayesi aklıma geldi!

Parayı ver de nereye gidersen git misali Niksar’da yeni konut yapabilirsin, “yanına veya etrafına OTOPARK YAPMANA GEREK YOK, ver parayı yap konutunu”.

Bizlerde yeni yapılan konutların etrafına veya içine neden OTO PARK YAPILMIYOR?, YENİ KONUTLARIN ETRAFINDA YOLLARDA OTOLARIN ÇOK KONMASINDAN DOLAYI İNSANLARIN YOLLARI KESİLİYOR!, diye düşünüyorduk.

Anlaşılan o ki bundan sonrada yeni yapılan konutlarda daire sayısı artacak ama asla bir OTOMOBİLİN konacağı otopark yapılmayacak!.

Yeni yapılan konutların OTO Park yapmak için bir gayretlerinin olmadığını, olmayacağını anlamış olduk.

Niksar’da eskiden evler 3+1 veya 2+1 olarak yapılırdı, son aylarda 1+1 olarak çok sayıda konut yapıldığını öğrendik.

1+1 konutlarda daha çok öğrencilerin ve memur olarak tayini gelen insanların durduğunu bilirdik, artık Niksar’da 1+1 konutlarda yaşlı olan insanların rağbet gösterdiğini öğrendik.

Köyünde yazın yaşarken, kış aylarında şehir merkezinde Kaloriferli  evlerde yaşamak isteyen, Doğdukları şehirlerde hayatlarını yaşamak isteyen insanların çokluğunu, yeni yapılan konutları aldıkları için öğrendik.

Niksar’da ciddi konutlaşmanın devam ettiğini, halen yapılmaya devam ettiğini, özellikle Niksar dışında yaşayan insanların yapılan konutlara çok rağbet ettiklerini görüyoruz.

Büyük şehirlerde yaşamanın zorluklarını çeken ve gören belli yaştaki insanlar artık ata yurduna dönüş yapmaları Niksar için önemlidir.

Niksar Konutlaşma konusunda önemli hamleler yapmıştır, yapmaya da devam ediyor ve bu konuşmaları yaparken Niksar OSB ye yeni yatırımcıların geleceğini öğrenmekten de mutlu oldum.

Niksar OSB de yeni yapılacak 2-3 bin kişilik iş alanlarının açılacak oluşu, yapılan konutların hedefine daha kısa yoldan ulaşacağını gösteriyor.

Her hafta Pazartesi ve Cumartesi günleri yaptığımız Sosyal Medya sayfamızdaki canlı yayınların bu şehrin geleceğine ışık tutmaya devam ettiğini görmekten mutlu olduğumu ifade etmek isterim.

Güzel bir sohbet idi, ZAFER AKOR inşaat sahibi Zafer Cıkla kardeşime güzel fikirlerinden dolayı teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum.

Günün Sözü; Sana, Allah’tan başka yardım edecek kimse yokmuş gibi yaşa…