Dün günlerden Cuma idi, gün içinde hem güzel, hem de acı anları yaşamak mümkün oldu.

Gün, zaman, aylar ve yıllar gelip geçiyor.

Aslında geçen günler değil, ömürdür.

Dün DK Hukuk Bürosu açılışı gerçekleşti. Avukat Emircan Duyum ile Avukat Alperen Kesici kardeşlerimiz yen Hukuk Bürolarını açtılar, açılışa çok sayıda misafir katıldı.

Cuma günü açılışı yapılan DK Hukuk Bürosu açılışı öncesinde, hizmet verecek binaya daha önce gittik, açılış için bir hayli insanın geldiğini gördük.

Bugüne kadar çok sayıda Hukuk Bürosu açılışı yapıldı, her davet edilen açılışa da mutlaka iştirak ettik, dün yapılan açılışa da katıldık, orada gördüğümüz manzara karşısında da mutlu olduk.

Son zamanlarda ülkemizde siyasetçilerin sıkça söylediği; HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ düşüncesi var ya, bu üstünlüğün Niksar’da hayat bulduğunu gördük.

Hukukun Üstünlüğü nedir? diye sorulduğunda acaba siyasetçiler nasıl bir cevap verecek?, bunu anlamak için çok çaba harcamak gerekir!

Hukukun üstünlüğü düşünceleri içinde halkın bir birine olan saygısı, sevgisi, birlikte olması gereken konularda birlikte olmaları, hakça, dostça paylaşım yapabilmektir.

Bizler bu dostça sözleri sarf ederken, tabi ki “Hukuk karşısında”  her insanın eşit şartlarda Hukuktan  faydalanmak gerektiğini anlatmaya gerek yoktur.

Hukukun üstünlüğünün olması için, bizlerin yukarda ki düşünceleri hayat bulmalıdır.

Şu düşüncemizi tekrardan yazıyoruz. “Hukukun üstünlüğü düşünceleri içinde halkın bir birine olan saygısı, sevgisi, birlikte olması gereken konularda birlikte olmaları, hakça, dostça paylaşım yapabilmektir”. Bu düşünceler hayat bulur ise, Hukukun üstün olacağına inanıyoruz.

Dün Niksar’da gerçekleşen DK Hukuk Bürosu açılışın öncesinde ve sonrasında nu güzel düşüncenin hayat bulduğunu gördük.

Açılışa çok sayıda insan katılmış idi, her düşünceden insanlar vardı, farklı düşüncede olan insanların bir biri ile yaptığı sohbeti görünce Hukukun üstünlüğünün Niksar’da var olduğuna şahit olduk.

Peki Hukukun üstünlüğü  bir büro açılışı ile mümkün mü oldu?.

Tabi ki hayır.

Ama açılış öncesinde ve sonrasında insanların bir biri ile yaptıkları sohbetler ve açılış sonrasında insanların bir birine olan saygısı ve sevgisi, bence HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN HAYAT BULMASI İÇİN KIYMETLİ İDİ.

Bir kez daha ifade etmek isterim; “Hukukun üstünlüğü düşünceleri içinde halkın bir birine olan saygısı, sevgisi, birlikte olması gereken konularda birlikte olmaları, hakça, dostça paylaşım yapabilmektir” diyoruz, bu düşünceler hayat bulur ise ülkemizde Hukuk üstünlüğünü her zaman sağlayacaktır.

Bugün Hukukun üstün olup olmaması tartışılıyorsa, sanırım yukarıda bir iki defa ifade etmeye çalıştığımız düşüncelerin tam hayat bulmamasından kaynaklıdır.

Bu ülkede “Hukukun Üstün” olmasını isteyenler, ilk önce etrafına nasıl davrandığına bakmalıdır.

Kendi etrafı ile barışık olmayanlar, asla “Hukukun üstünlüğünü” sağlayamazlar!…

Hukukun Üstün olabilmesi için de ülkemizde “Çalışma Barışının” da olması gerekir!.

Hukukun üstünlüğü, ülkemizde çalışma barışının sağlanması ile de mümkün olacaktır!.

Ülkemizde çalışma barışının olmadığını artık bizler değil, her kes ifade etmeli ve siyasetçiler  artık çalışma barışının sağlanmasını sağlamalıdır!…

Evet; HUKUKUN ÜSTÜN  olmasını ,isteyen, seslendirenler ve her fırsatta “Hukuk” sözlerini kullanan siyasetçiler sözlerinin ne anlama geldiğini bilerek konuşmalıdır.

Zaman zaman yazıyor ve söylüyorum.

Kameralar karşısında veya Klavye başında “Hukukun üstün olmasını istiyoruz” demek yetmiyor, bu düşüncenin sahada hayat bulması için çalışmak gayret etmek gerekir.

Pek çok siyasetçi “Hukukun üstün olmasını istiyoruz” derken bu sözlerin hayat bulması için sahada çalışmalı, onu bizler görmeliyiz, aksi taktirde sözlerin hayat bulmadığı yerde Hukuk asla üstün olmayacaktır.

Bizler halk olarak Hukukun Üstünlüğünü görmemiz için sahada yaşananlara bakarız.

Sahada Hukuk üstün değildir, bazı kişiler ve özellikle bazı siyasetçiler kendileri için Hukukun üstün olmasını istiyor!.

Hukuk herkese lazım ise, o zaman siyasetçiler kendi üzerlerine düşen görevleri yapmalıdır.

Cuma günü açılışı yapılan DK Hukuk Bürosunun hayırlı olmasını diliyoruz.

Niksar’da çok sayıda Hukuk Bürosu bulunmaktadır, sayı olarak tam bilmediğim için yazma gereği duymadık, gençlerin Hukuka olan ilgisini görmekten mutlu oluyoruz, gerçekten Hukukun üstün olması önemli, özellikle gençlerin Hukukun üstün olması için gayret etmeleri en güzel olan yaşam tarzı olsa gerek.

Her zaman söylüyoruz.

Sözlerin söylenmesi, dillendirilmesi tabi ki çok güzel ama, sözlerin söylenmesi yeterli değil, sözlerin hayat bulması gerekir.

Bizler her konuda olduğu gibi “Hukukun Üstün olması gerekir” sözlerini sarf edenler ilk önce kendi kapılarının önlerini temiz tutmalı ve temizlemeli ki, bu ülkede gerçek anlamda Hukukun Üstünlüğü hakim olsun.

Yinede tüm olumsuzluklara rağmen, Ülkemizde Hukuk sağlıklı yürümesi için çalışanların varlığı bizleri mutlu ediyor.

Günün Sözü: SÖZDE DEĞİL, ÖZDEDE HUKUK HAYAT BULMALDIR.