ÜLKEMİZİN 10 İL VE İLÇELERİNDE MEYDANA GELEN 7.7 ŞİDETİNDEKİ DEPREM ÇOK SAYIDA İNSANIMIZIN ÖLMESİNE VE BİNLERCE İNSANIMIZIN YARALANMASINA NEDEN OLMUŞTUR.

Yaşanan Deprem bölgesini görünce insanın vicdanı sarsılmaması mümkün değil.

Sabah saatlerinde Depremi duyunca  hemen televizyonu açtık ve sağlıklı haber veren kanalları izlerken üzülmemek elde değil değildi.

10 il ve ilçelerinde yaşanan Deprem sarsıntısı, ülkemizde pek çok ilde hissedilmiş, uzu illerde bile tedirginlikler yaşandığını öğreniyoruz.

Cenabı Allah daha büyük felaketlerden milletimizi korusun.

Televizyonları erken saatte açıp izlediğimizde devletimle ve milletimizle bir kez daha gurur duyduk.

Gecenin geç saatlerinde meydana gelen Deprem, 7.4 şiddetinde büyük bir Depremle karşılaşan bölge halkı, tüm olumsuzluklara rağmen, kedisine yardıma giden insanlara ve devletin yetkililerine isyan etmeden vakur bir şekilde yardımlaşmayı yapıyor, enkaz altında kalan insanların bir an önce kurtulmaları için canla başla çalışıyorlardı.

Ülkemiz son yılların en büyük Deprem sarsıntısını yaşıyordu.

İlk deprem 7.4 şiddetinde başlamış çok sayıda 6 ve üzerindeki şiddetle yıkımların sayısı yükseldiğini görüyoruz.

Pazartesi sabah ışıkları ile birlikte yaşanan felaket daha net görülmeye başladı, Hükümet yetkilileri Bakanlar olay bölgesine devletin tüm imkanları  seferber etmişler, AFAD ve KIZILAY teşkilatları tüm imkanları ile olay bölgesine kısa zamanda intikal ettiğini görüyoruz.

Her yaşanan olayda olduğu gibi ne yazık ki 10 ilimizde meydana gelen Deprem  ile birlikte bazı han tipler ve ahlaksızlar, insanlar enkaz altında kurtulmayı beklerken yine algı operasyonlarına başladıklarını görüyoruz.

Ey gafiller, ey hainler, insanların acıları üzerinden ne kazancınız olacaktır?

Siyaset yapmak istiyorsanız, hiç merak etmeyin siyasetin en alasının yapılacağı günler başladı, lakin bugün hainliklerini hiç değilse kısa zamanda olsa bırakınız, devlet işinin başında hiçbir insanımızın burnunun dahi kanamasını istemeyecek şekilde çalışmalar yapıyor.

Gün “BİRLİK VE BERABERLİK günü olması gerekirken, halkımızı tahrik edecek paylaşımlar yapıldığında elinize hiçbir şey geçmeyecektir.

Sabahın ışıkları ile birlikte, devletin kurumlarının nasıl can hıraç şekilde çalıştıklarını gördük.

Niksar’da Kaymakam bey başkanlığında gerçekleşen çok sayıda toplantı, 10 ilimizde meydana gelen Depremde daha az insanımızın mağdur olması için adete seferberlik ilan edildi.

Her kurum, her yetkili, her insan adeta deprem bölgesinde yaşanan acıları yaşıyormuşcasına; “elimizden ne gelirse yapaya hazırız” diyor ve kendilerine verilen görevleri canı gönülden yapmak için koşturuyordu.

Gece başlayan Deprem sarsıntıları halen devam ederken, öğlen saat 13.26 sıralarında masamızda haber yapmaya devam ederken birden “başım döndüğünü düşündüm”, ne kadar zaman oldu bilmiyorum, oturduğu yerde başımın dönmesi sırasında aklıma takılan soru; Allah Allah neden başım dönüyor?” derken birden baş dönmesi hissiyatım kalktı, karşımda duran lambaya  baktım o sabit duruyordu, yan tarafına bakma ihtiyacı duyduğumda, duvarda asılı olan Anahtarlığın sallandığını gördüm, o anlık refleks ile kapıyı açtım ama sarsıntı geçmiş idi!!!

Yaşadığımız kısa sarsıntı sonrasında hemen arkadaşlarla beraber Kandilli rasathanesi verilerine bakmak istedik, sistem kilitlenmişti!.

Kısa bir uğraştan sonra Kandilli Rasathanesi verileri içinde, Niksar ve bölgesinde herhangi bir Depremin olmadığını, Depremin kahraman Maraş bölgesinde 7.5 şiddetinde olduğunu görmüş olduk.

Saat 13.26 sırasında gerçekleşen Deprem 7.5 şiddetinde Kahramanmaraş bölgesinde olmuş, bizler Niksar’da ve Ova köylerinde ciddi bir şekilde yaşamış olduk.

Yaşanan kısa süreli sarsıntı sonrasında hemen ova köylerinde bazı muhtar arkadaşları aradım, bir sıkıntı olup olmadığını sordum; çok şiddetli sarsıntı oldu ama yıkılan bir şey yok çok şükür” dediler rahatladık ama şehir merkezinde insanlar evlerinin dışına çıktıklarını öğrendik!.

7.5 şiddetinde Kahramanmaraş bölgesinde yaşanan Deprem sarsıntısından başımızın döndüğünü o an; tansiyonumu çıktı?, düştü” düşüncesine kapıldık ve sonra anladık ki,  Deprem bizleri nasıl etkiledi ise başımızın döndüğünü anladık!.

Allah Deprem bölgesinde yaşayan insanlarımızın yardımcısı olsun.

Bizler yüzlerce kilometre ötede bir Deprem oluyor, çok ciddi şekilde bizler etkilendik!.

Cenabı Allah bölgemizi afetlerden, felaketlerden korusun.

Değerli dostlar, arkadaşlar.

Gün birlik ve beraber olma günüdür.

Bugün bu felakette birlik olamaz isek, yarın bu ayrışmanın bedelini çok daha ağır öderiz.

Yalan haberleri yayanlara fırsat vermemek gerekir.

Devletimiz yani hükümetimiz olay bölgesinde, her tedbiri devletin kurumları almış durumda.

Hükümet Depremin yaşandığı andan itibaren olay bölgesinde tüm kurumların imkanlarını seferber etmiş ve çalışmalar tüm hızı ile devam ederken, Sosyal medyada yalan haberleri yayanlara fırsat vermeyelim.

2023 yılı seçimleri yaklaşıyor, bu yaşanan felaketi hep birlikte atlatalım, siyasi hesaplaşma gerekirse, yapılsın ama, şu felaketi el birliği ile atlatalım, enkaz altında kurtulmayı bekleyenlere yardımcı olalım, Karınca kararınca elimizden gelen ne imkan var ise yardımcı olalım.

Sakın ha, küçük hesaplar peşinde koşanları fırsat vermeyelim, onları

Uyaralım, insanlar arasına fitne sokmak isteyenlere fırsat vermeyelim.

Gün birlik ve beraberlik günüdür.

Bugün yaşanan felaketlerde bizler birlikte olmayıp ne zaman olacağız?

Bizler Doğarken siyaset yapmak için doğmadık.

İnsanca yaşamak, insanlara insan gibi değer vermek ve hayatımız süresince ebedi yolculuğa çıkacağımızı unutmadan yaşamayı bilmek gerekir.

Günün Sözü; GÜN BİRLİK VE BAREBERLİK GÜNÜDÜR