FIRSATÇILAR KOL GEZİYOR!.

Ramazan ayının başlamasını fırsat bilen aç gözlüler, insanların cebine göz koymaya devam ediyor!.

Fırsatçılara fırsat vermemek için ciddi kontroller gerekiyor.

Hani derler ya; “KONTROLSÜZ GÜÇ, HER ZAMAN TEHLİKELİDİR” diye.

Piyasalerde kontrol olmayınca, her önüne gelen bir fiyat artışı sağlıyor, insanların mutlu ve huzurlu olacağı bir zamanda, insanlar mutsuz hale getiriliyor.

Pazarlarda ciddi kontroller gerekiyor.

Kimin kaç TL ye aldığı, kaça satacağı mutlaka belli olmalıdır ki, insanlarımız mutlu olsun.

Pazar günü kurulan Pazartesi Pazarında her ürün bulunmaktadır ama halen el yakıyor.

11 Nisan Pazartesi pazarında fiyatlar geçmiş günlere oranla fiyatların düşeceğini düşünüyoruz, ama aç gözlüler satışlarda baskı yapmazlar ise!.

Sebze pahalı bu nedenle pazarcı elindeki Domates ve Biberi kısa zamanda satmak zorunda, satamaz bir sonraki haftaya kalır ise, onu satamaya bilir o nedenle elindeki ürünü satmak zorundadır.

Pazar günü Pazar satış bölgesinde kısa bir tur atma imkanım oldu, Marul 14 TL, satış yapan insanlara sorduğumda; “12.5 TL ye biz aldık ne yapalım” diyenler çoğunlukta, ama pazarı biraz tur yaptığımızda 5 TL ye biraz daha küçük Marul satanlar var.

Pazar kontrolleri kesinlikle yapılmalıdır, özellikle köylü pazarı ayrı tutulmalıdır, köylü pazarı alanına normal pazarcı girdiğinde fiyatlarda dengesizlik yaşanmaktadır.

Marul fiyatlarını artışsındaki keyfilik mutlaka önlenmelidir.

Nisan ayında yaşarken Marul ürününün 14-20 TL ye satılmasını asla kabul edemiyoruz.

Sabah pazarı dolaşırken bir üreticinin tezgahındaki ürünleri görünce; marul ne kadar?” diye sorduğumda “20 TL” dedi, şaşkınlık içinde ayrıldım, bu insan üretici idi, köyünde yetiştirdiği ürünleri getirmiş satış yapıyor ve onlarda fırsatçılar kervanına kapılmışlar!..

Yine diyoruz; Marul fidesi 0.75 kuruş, bunu tarlasına, bahçesine diken insanın fazla bir masrafı yok, bizler çiftçilikle meşgul olmayan insanlardan birisi olarak elimize beli alıp Toprağı belledik, Tırmıkladık 200 tane Marul fidesini toprakla buluşturduk, inşallah 15-20 gün içinde soframızda yemeye hazır hale gelecektir.

Yine Nur Doğan hanım kendi yetiştirdikleri Domates, Biber ve Salatalık fidelerini halkın hizmetine sundular ve insanlar hobi olarak bir kaç fiden alarak evinin her köşesinde bu ürünleri yetiştirmeleri mümkündür.

Bu düşüncelerimizi, meydanı boş bulan ve gözleri doymaz kişilere tepki olması bakımından önemli olduğu için yazıyoruz.

Kışın ortasında Marul 4-5 TL bahar günleri geldiğinde ve de insanların Ramazan günlerinden dolayı canı çekmesini bildiklerinden ürünlerin fiyatlarının fahiş hale getirmelerine tepki başka şekilde olmuyor.

Halk kendi üzerine düşeni yapmaz ise, gözleri duymak bilmeyenler insanların cebine göz koyarlar.

Her sıkıntının çözümünü hükümetten beklemek gerekir.

Yerel ve genel iktidarlar tabi ki halkın huzur ve mutluluğu için çalışma yapmalıdır, gerekli tedbirleri almalıdır ama, önemli olan halkın yaşanan sıkıntılar karşısında kendi tedbirlerini alması en kolay ve kısa zamanda çözüm bulunacak yöntemdir.

Pazarda Patates artık yeni ürününü beklerken, kötü olmaya yüz tutmuş Patates’i pazara getirerek daha önceden sattığı 2 TL lik Patates’i bugün 7-8 TL ye satarken, insafsızlığın boyutları zirve yapmaya devam ediyor.

Artık pek çok insan vicdanları çuvala atmış, ellerini insanların cebine daldırmaya başlamıştır!….

Vicdanlar kalpte çıkmış, eller insanların cüzdanlarına doğru hızla yol aldığı günlerde halk olarak tepki vermek gerektiğinde yememek gerekir.

Haklı olabilirsiniz!.

Yememek, almamak sözlerini söylemek kolay olabilir, bunu diyebilirsiniz ama, tepkiyi bizler böyle vermek istiyoruz, halkımız farklı tepkiler verebilir, belli süre hiç salatalık malzemesi almaya bilir veya daha ucuz salatalık ürünlerini tercih edebilir.

Pazarda Ispanak bir yerde 7 TL diğer yerde 8 ve başka yerde 10 TL den satılıyor, bu satışlardaki dengesizlik pazarda ürünlerin azaldığını  bilen vicdansızlar hemen fiyat yükseltiyor, akşama kadar satamayınca yere atıp pazardan ayrılıyor!…

Yine diyoruz, kontrolsüz güç güç değildir.

Piyaseler asla boşluk götürmüyor özellikle böyle dönemler.

İlginç bir süreçten geçiyor.

İlk önce Pandemi sıkıntıları başladı, Pandemi döneminde bile tedarik zincirinde bir kırılma olmadığı halde, neden Ramazan günlerinin başlaması ile birlikte bu fiyatlar anormal artışlar gösterdi?.

Kontrol ve denetleme kesinlikle taviz verilmeden uygulanmalıdır.

Kontrol mekanizmaları sağlıklı çalışmadı zaman, halkın cebi yanar, cebi yanan insanlar tepkisini siyasetçiden çıkarttır!. İr kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini paylaşmak istiyorum

ÜRETMEYE MECBURUZ;

ÇALIŞMADAN, YORULMADAN, VE  ÜRETMEDEN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI, ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER;

EVVELA HAYSİYETLERİNİ,

SONRA HÜRRİYETLERİNİ,

DAHA SONRADA İSTİKBALLERİNİ KAYBETMEYE

MAHKUMDUR.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Üretmek mecburiyetimiz vardır.

Bizler Karınca misali üretmeye çalışıyoruz, her şatr karşısında direncin sağlanmasını istiyoruz.

Halkın tepkisi karşısında kimse ayakta kalamaz, duramaz.

Halk olarak bilinçli olmalıyız, yılmadan, yorulmadan, kararlı bir şekilde bu ülkenin mutlu geleceği için çalışmak zorundayız.

Günün Sözü; “Ey insan, Kadere az bahane bul. Buğday ektin de, arpa mı biçtin”. Fuzuli