Cemalettin Bilgin

ESKİ TÜRKİYEMİ?

Eski Türkiye’mi, yeni Türkiye’mi? sorusuna bazen takılı veriyoruz.

Bizler eski Türkiye özlemi çeken tarafta değiliz.

Eski Türkiye de yaşanan pek çok olumsuzluğu yazmak mümkündür.

Eski Türkiye’nin en net tarafı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti MANDA YÖNETİMİNE ATABİ İDİ, şöylede diyebiliriz; “TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ, ABD NİN ORTA DOĞUDAKİ İLERİ KARAKALU” konumunda idi!.

Yeni Türkiye; HÜR VE BAĞIMSIZ bir ülke olarak emin adımlarla ilerliyor.

Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşamanın kolay olmadığını bilmek zorundayız,  kolay olmadığı içinde sürekli ülkemizin karışmasını sağlayan ülkelerin sürekli baskıları altında uzun yıllar ayakta kalma mücadelesi verilmiştir.

100 yıllık Cumhuriyet Hükümetleri döneminde, son yirmi yıl içinde yapılanlar daha önce yapılan hizmetlerin çok üzerinde hizmet gerçekleşmiştir.

Eski tür

İyede yapılan hizmetleri kimse inkar edemez, ama yeni Türkiye de yapılan hizmetleri de “kirli siyaset” uğruna kimse yok sayamaz.

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan Şanhay İşbirliği Teşkilatı 22.  Devlet Başkanları zirvesi nedeniyle toplantıya davet edildi ve Cumhurbaşkanımız toplantıya katılarak önemli görüşmelerin yapıldığını öğrenmiş oluyoruz.

Gazetemizde ve www.yesilniksar.com adlı İnternet sitemizde paylaştığımız iki resim sanırım Türkiye Cumhuriyeti Devletinin geldiği noktayı göstermesi bakımından çok önemlidir.

Yazılan yazılar tarihe not düşer ama, pek çok resimde tarihe ışık tutacak önemli konuların aydınlığa çıkmasına vesile olur.

Özbekistan’ın Semerkant kentinde bir araya gelen ŞANHAY BEŞLİSİ olarak da adlandırılan toplantıya; Rusya Devlet Başkanı, Çin Devlet Başkanı, Azarbaycan Devlet başkanı, çok sayıda Türk Cumhuriyetleri Devlet Başkanları ve Pakistan Başbakanının katılımları ile gerçekleşti.

Çok sayıda devlet başkanın katıldığı toplantının sonuç bildirisi yayınlandığında toplantıda alınan bazı kararlardan haberimiz olacak.

Devlet Başkanlarının Özbekistan’ın Semerkant kentinde bir araya gelip ikili görüşmelerde nasıl kararlar alındığını yine Cumhurbaşkanlığı İletişim başkanlığının vereceği bilgiler doğrultusunda haberimiz olacak, çoklu görüşmelerde pek fazla gizlilik olaya bilir ama, ikili görüşmelerdeki gizlilik asla dışa çıkmaz.

Özbekistan’ın Semerkant kentinde bir araya gelen Devlet başkanlarının görüşmeleri sonunda inşallah Dünya barışına katkı sağlayıcı düşünceler ortaya çıkmıştır, temennimiz Rusya-Ukrayna ülkeleri arasındaki savaşın sona ermesi veya hiç değilse kan dökülmesinin önüne geçilmesidir.

Özbekistan’ın Semerkant kentinde bir araya gelen devlet başkanları ile görüşen Cumhurbaşkanımız, “YENİ TÜRKİYENİN” gerçek yüzünün ortaya çıkmasını da ortaya koymuştur.

Cumhurbaşkanımızın bütün devlet başkanlarının bir arada olduğu çay ikramlı sohbette sergilediği, “kendisine güvenen güçlü bir devlet adamı” görüntüsü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bizleri çok mutlu etmiştir.

Ülkemizi temsil eden devlet adamları, ezik, büzük olmamalıdır.

Hani diyoruz ya; “BİR TÜRK DÜNYAYA BEDELDİR” diye, bu sözler sıradan söylenen sözler değildir.

Bu düşüncelerimizi ortaya koyup yazdığımızda yine bizlere farklı tepkiler koyacak insanlar vardır.

Ülkemizin kazanımlarını, yapılan hizmetleri görmezden gelip, arkadan iş çevirenler, oyun oynayanlar olunca Nasrettin hocanın şu fıkrası aklımıza geldi.

Nasreddin hocaya “Eşşeğe neden ters biniyorsun?” diye sorduklarında, Nasrettin hoca; “Arkadan gelen tehlikeleri görebileyim diye” demiş.  Vatandaş yine sorar; “peki hocam, Önden gelen tehlikeler ne olacak?” demişler. Hoca;  “Onu eşşek de görür” demiş.

Bizim memlekette de aynısı yaşanıyor.

Şimdi Dünya devletlerinin başkanları yapılan zirvedeki konuşmaları ve yaşanan süreçleri dikkatle ve merakla izlerken bizim içimizdeki Yunan artıkları veya Ermeni bozmaları, yaşanan süreçleri küçümseyeceklerdir!…

Bizler yeni Türkiye özlemi içinde daha güçlü Türkiye olsun sevdasındayız.

Eski Türkiye özlemi içinde olanlar ise ABD nin veya AB ülkelerinin MANDA YÖNETİMİNE tabi olan Türkiye özlemi içindeler.

2023 seçimlerine Cumhurbaşkanlığı seçim  sistemi ile giriyoruz.

Cumhurbaşkanlığı seçim sistemini halen anlayamayan siyasi parti liderleri karşısında, Cumhurbaşkanımızın ülkemizi nasıl temsil ettiğini anlamamaları normaldir.

Siyasi parti liderlerinin pek çoğu halen halkı ALGI operasyonları ile kandırmaya, yanıltmaya, geçmişte yaşanan basit sözlerle kendi yanlarına çekmeye çalışsalar da; GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ sözlerinin ülkemizde hayat bulduğunu 2023 seçimlerinde daha net göreceğiz!.

Kendisini Türk milliyetçisi olarak gören bazı siyasi parti liderleri, halk üzerinde algı yaratmak için olağan üstü gayret sarf etmekte olduğunu görüyoruz.

Gün birlik ve beraberlik olma günü olması gerekirken halkın sürekli KİN ve NEFRET duygularına kapılması isteyen siyasilerden Türk milletine ne kadar fayda olur?

İşin özü şudur.

Türk milleti olarak bizler ilk önce “Cumhurbaşkanını Halk seçsin” diyerek Anayasa değişikliğine oy verdik ve kabul ettik, sonra parlamenter sistemden vazgeçmek için referandum yapıldı Türk milleti olarak “Cumhurbaşkanlığı seçim sistemini” kabul ettik, bu oylamalar şunun karşılığıdır, çok başlı yönetim değil, seçimle iş başına gelen Cumhurbaşkanı halka verdiği sözleri yerine getirsin millet olarak rahat bir yönetim sistemi ile Türkiye’nin HÜR ve BAĞIMSIZ ülke olmasını istedik.

Şunu unutmayalım.

AK Partide Başbakanlık yapması için sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Ahmet Davutoğlu’nu Başbakan olmasını sağladıktan hemen sonra ne yazık ki, sayın Davutoğlunun etrafındaki insanlar ilk önce basın mensupları ve gazeteleri arasında ayrımcılık yapmaya başladı; “reisin tarafındamısın?, hocanın tarafındamısın?, tarafını seç” diyerek basın mensupları ile ilk darbeyi vurmak isteği, iki başlılığın en net göstergesidir!!!!

Sonuç; eski Türkiye özlemi içinde olanlar daha çok avuçlarını yalayacaklardır.

Günün Sözü; GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.