“KAR YAĞDI ESARET ALTINDA KALDI” sözleri sizce ilginç değimi?

Kar Yağışı gerçekten “Esaretmidir?”, yoksa bizim bildiğimiz BEREKETMİDİR?

Haber kanallarını dinlerken bazen şaşkınlık yaşıyoruz.

Bizlere ETİK Kuralları anlatanlar ya yanlış bilgi verdiler veya bize anlatanlar bu böyük! TV kanallarında sunuculuk yapan, haber yapan değerli insanlara bilgilerini vermediler.

Sahi; KAR YAĞIŞI ESARETİMİ GETİRMİŞ OLUYOR?, yoksa beraberinde dünyadaki bütün canlılara Bereket ve bolluk mu getiriyor?

Şimdi de bizler bir küçük söz söyledik; büyük, dememiz gerekirken BÖYÜK dedik. Dikkatinizi çeker diye sözü tekrarladık ama, bu söz bölgelerde ifade edilen bir “şive”nin söyleniş şekli olduğu için kullandım.

BÖYÜK sözü genelde Anadolu’da kullanılır, hani derler ya İstanbul şivesi diye, orada “büyük” olarak ifade edilir, daha yumuşaktır.

Şimdi Kelime Oyunu yapmayacağız, bunun altından da kalkamayız zaten.

TV lerdeki haberleri dinlerken çoğu zaman ETİK Kurallarına uyulmadığını, hatta daha güzel verilecek olan haberleri çarpıtarak verildiğini ve vatandaşımızı tedirgin ettiğini görüyoruz.

Koca koca TV lerde büyük kadrolar var, yapılan haberler süzgeçten geçtiğini biliyoruz, hatta bazı haberler o kadar tartışılarak yayına alınıyor ki, bu kadar teknik kadrosu olan TV lerdeki bazı haberlerin TEPKİ çekecek şekilde verilmesi düşündürücüdür!.

Bizler Anadolu’nun bir köşesinde yayın yapan gazeteler olarak, ETİK kurallara uyarken, Bereketin yağdığı Kar yağışına KAR ESARETİ altında kaldı demeden ÇOK ŞÜKÜR BEREKET  yağıyor diyoruz.

Koskoca TV ler ve gazeteler ölüm vakalarını abartarak verdiğinde çok dinlendiğini düşünebilirle ama, o haberleri evlerde ailelerimiz ile izlerken yanımızda çocuklarımızın olduğunu ve ölüm haberleri abartılarak verildiği için TV yi kapattığımızı ifade etmek isteriz.

Bir insan “öldürüldü” haberini verirken bile sanki felaketler başlamış, dünya yıkılacakmış, gibi verilmesi insanların ruhsal durumunu yıkmaya yöneliktir.

Bir insan hangi şartlarda öldürülürse öldürülsün, kesinlikle felaket telalığı yapılarak haber verilmemelidir.

Bir insan İNTİHAR etmiş olsa da, bu haberin ayrıntısına kadar vermek ve hatta intihar olayında yaşanmamış bir tarafı abartarak haber yapmak ETİK kurallarına uygun değildir.

Bizler “intihar” haberlerini “vefat” etti olarak veriyoruz.

Haberin içeriği tabiki önemlidir, ama şunu asla unutmuyoruz, intihar eden insanın seceresini ve nasıl intihar ettiğini haber yapmak, geride kalan aileler bakından yıkım sürecinin devam etmesini sağlamaktadır.

İntihar etti haberinin detayları ve ayrıntıları aslında yargıyı ilgilendirmektedir, amma lakin TV lerde ve gazetelerde  abartarak verilen her intihar haberi geride derin yaralar bırakmaktadır.

Bunları ifade ederken, kavgalar sonucu öldürülen, kavgalar sonucu sıkıntıya düşen insanların haberini yapmak farklıdır, bu yapılan her ayrıntılı haber güvenlik güçlerine ve yargıya katkı sağlar burada  verilen her ayrıntı olayın aydınlığa çıkması için kıymetlidir.

Bakınız 2022 yılına girdik birkaç gün önce Yağmur Yağdı, Kar yağışı bekliyoruz inşallah.

Eskiden şehrimize 1 metre Kar yağardı, şimdi en yüksek dağlara 1 metre Kar yağmıyor.

Kar yağışı asla “esaret” olarak ifade edilmemelidir.

Kar yağsın diye dua eden insanları unutmamak gerekir.

Kar yağışı kıymetlidir, Toprak Anayı besler, yer altındaki Su depolarını besler, yıl içinde ve daha uzun yıllar insanların Su ihtiyacını karşılar, Doğal dengeleri korur.

Çok detaya girmeden küçük hatırlatmalarda bulunmak istedik.

Bizler basın mensupları olarak ETİK kurallara uymakla sorumluyuz.

Bizler ETİK kurallara uygun hareket eder isek topluma kaşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz, aksi taktirde toplum her olumsuz haberlerden dolayı gerginleşir, huzur bozulmaya başlar.

Bugün sabah hava soğuk idi +2 derece ile güne başladık, sabah ışıkları ilerledikçe Güneş doğmaya başladı.

Günlerden 5 Ocak 2022 saat Sabah 07.45 ve saat ilerledikçe 09.23 güneş Ufuktan doğmaya başladı.

Bizler var olan dünyamızda 4 mevsime alışkın insanlarız.

Yüksek tepelerde Kar yağışından mutluyuz, yüksek tepelerde yaşayan insanlarda halinden memnunlar, onlar bu ülkenin huzuruna katkı sağlayan, Ay Yıldızlı Bayrağımızı Dağların ve tepelerin ıssız kalmamasını sağlayan vatan evlatlarıdır.

Dağların tepelerinde yaşayan insanlar Kar yağışı altında hayat sürerken, şehirlerde yağan Kar yağışı asla ESARET olarak haber yapılamaz.

Buzullar olmasa, Dünyanın hali ne olurdu?

Buzullarda insanlar yaşıyor, canlılar yaşıyor, onlar hiçbir zaman “esaret altında kaldık” demiyorlar, onlar hayatlarından memnun, yaşamanın zevkini alıyorlar.

Buzullarda yaşayan insanlardan hiç “esaret altında yaşıyoruz” diyen duydunuz mu?

Kar yağınca gerekli tedbirleri almayanlar, Kar yağışı ile birlikte gerekli tedbirleri almadıkları için bağıranlar şunu unutmasın, her zevkin bir bedeli vardır!.

Aracın varsa gerekli şartlara uygun hareket edilirse kimse Kar yağışından dolayı sıkıntı yaşamaz.

Daha öncede ifade etmeye çalıştım; HER ZEVKİN BİR BEDELİ VARDIR!.

Bedeli ödenmeyen hiçbir ürünü elde edemezsiniz!.

Kar yağsın ama ben bunun için bir “bedel ödemeyeyim” diyenler, her zaman yolda kalmaya mahkumdur.

Kar yağışı dikkate alarak araçların bakımlarını yaptırmak gerekir, Kar lastiği, gerekli görülürse araç bagajında Zincir bulundurmak herkesin görevidir, bunlar yapıldığında hiçbir insan kar yağışı olunca “KAR ESARETİ ALTINDA KALDIM” demez.

Temennimiz 2022 yılında daha çok KAR yağışının olmasıdır.

Nüfus artıyor, Su ihtiyacı artarak devam ediyor ve bu ihtiyaçların giderilmesi için KAR yağışını beklemeye devam ediyoruz.

Günün Sözü; Sana, Allah’tan başka yardım edecek kimse yokmuş gibi yaşa…