Daha önce yazmıştım, bir kez yazalım. HER CANLI BİR ENGELLİ ADAYIDIR.

Çok şükür sağlığımız yerinde, bugün Engelli kardeşlerimizin yaptıkları  etkinliklere katıldık ve mutlu olduk.

HER İNSAN BİR ENGELLİ ADAYIDIR, bu sözlerimizi iş olsun diye söylemiyoruz, bir gerçeğin dışa vurulmasını ve hatırlanmasını istiyoruz.

Bugün 10-16 Mayıs ENGELLİLER HAFTASI olarak kutlanıyor, sıradan bir gün gibi gözükse de, bugünü sıra dışı bırakan en önemli neden, bedensel, zihinsel engelli olan insanlarımızın el emeği, göz nuru  işleri yaptıkları sergiyi gezme imkanımız oldu.

Engelliler günü dolayısıyla gerçekleşen etkinliğe çok sayıda ailenin katılması güzel anların yaşanmasına neden oldu.

Burada bir gerçeği ifade etmek isterim.

Yıllar önce aileler engelli ve sakat çocuklarının topluma çıkmasını, toplum  tarafından bilinmesini istemezdi, ama artık engelli bireylerin aileleri toplum ile barışık bir şekilde çocukları ile caddelerde dolaşmaktan rahatsızlık duymuyor.

Burada şuna dikkat çekmek isterim.

AK Parti Hükümeti eleştirilebilinir, bazı hizmetleri eleştiri alabilir ama, Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı bünyesinde Engelli bireyler için yaptığı destekler, evde bakım hizmetleri, Dul ve yetimlere bağlanan maaşlar, yaşlı bakıma muhtaç insanlara bakan insanlara verdiği destekler, asla unutulmamalıdır.

Engelli insanlara sahip olan ailelerin çalışma imkanları yoksa, çocuklarını evde bırakıp çalışma imkanı olmayan ailelere Hükümet şu imkanı sundu; “kıymetli aileler, aile bireyleriniz içinde engelli olan insanlara sizler bakınız biz devlet olarak sizlere ekonomik ve sağlık hizmeti vereceğiz, şu veya bu nedenle engelli olan, sakat doğan insanımıza  aile olarak sizler sahip çıkınız biz Hükümet olarak her konuda sizlere destek sağlıyoruz” diyerek,  ailelere verilen ekonomik destekler ve sağlık hizmetleri konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadan insanlara katkı sağlanması o ailelerin sıkıntısını hafifletmeye yetiyordur.

Engelliler haftası dolayısı ile katıldığımız programda engelli insanlarımızın yaptıkları gösteride ve halk oyunlarındaki heyecanı görünce paylaşmamak mümkün değil.

Engeli insanlarımıza eğitim veren, sabırla onların en sağlıklı şekilde hayata bağlanmasına gayret eden eğitimcilere sonsuz teşekkür ediyoruz.

Her gün engelli insanları için çırpınan mücadele den  ailelere de saygı ve selamlarımızı iletiyorum.

Toplumda şu sözler vardır; “ÖLÜSÜ OLAN BİR GÜN, DELİSİ OLAN HER GÜN AĞLAR” diye, bu sözler engelli insanlarımızı dışlamak için söylenen sözler değildir, engelli ailelerin çektikleri çileyi ortaya koymak için söylenen sözlerdir.

Hani bizler, sağlam vücutlu görünüyoruz ya, engelli insanların ne halde olduklarını anlamak mümkün değil tabi ki!

Gerçi benim çok sayıda dostlarım var, engelli, kimisi konuşamıyor, kimisi işaretleri ile bir şeyler anlatmaya çalışıyor, kimisi zor konuşarak derdini meramını anlatmaya çalışıyor, bunların hepsi Cenabı Allah’ın yarattığı en mükemmel insandır.

Her insan bir engelli adayıdır, sözünü iş olsun diye söylemiyoruz.

Bir ara ayağımızda meydana gelen küçük aksaklıklar sonrasında çile çekmenin ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz, sizler çile çekerken sizlerin sevdiği değer verdiği insanlarında sizlerle, bizlerle çile çektiklerini asla unutmamak gerekir.

AK parti hükümetinin vermiş olduğu bu mükemmel hizmetlere rağmen nankörce sözler sarf edenleri de duyuyoruz!.

Aslında şu gerçeği anlak gerekir; Hükümet şunu diyor; “ey anne ve babalar, ey toplum, ey yetkililer, sizlerin yaptığı hatalar sonucunda engelli doğan, tedavi edilirken engelli olan, hizmetler yapılırken engelli olan insanlar bizler için kıymetlidir. Sizlerin hatalarından kaynaklı olan hatalara rağmen ben devleti yöneten hükümet olarak onlara her desteği veriyorum, sizde onlara sahip çıkın” demiş olmasın anlamlıdır.

En güzel tarafı şudur, kişilerin hatasını devletimiz, yani AK Parti hükümeti  tedavi etmeye çalışıyor, sıkıntıların unutulmasını sağlıyor, bu hizmetler insani davranıştır, herkesin yapabileceği destek de değildir.

Engelli insanlarımızla muhabbetimiz gayet iyidir, onların gayretli çalışmaları, iş öğrenme isteklerini görünce, sağlıklı bazı insanların çalışmadan geçinmeye çalışan insanları görünce şaşkınlık yaşıyoruz.

Hani derler ya; “taşı sıksa suyunu çıkartacak” dediğimiz bazı insanların çalışmamak için yaptıkları alavere, dalavereleri görünce, pek çok engeli olan insanların hayata sımsıkı sarılıp her şeyi öğrenme gayretlerini görünce onlara saygı duymamak mümkün değil.

Aslında Engelliler haftası kutlanırken, bir gün kutlamak ve onların yanında resim çektirmek kutlama olarak görmüyorum, önemli olan engelli insanlara her fırsatta sahip çıkmak onlarla zaman zaman dertleşmek, onlarla hayatın gerçeklerini paylaşmak gerekir.

Bizim insanlarımızın en büyük zafiyeti, süslü sözleri sarf edip, sonra geriye bakmadan hayatı toz Pembe olarak yaşamalarıdır.

Sözler hayat bulduğunda kutlanan günün anlamı vardır.

Bugün engelli Haftasını kutladıktan sonra bir güzel hizmetin açılışına katıldık.

Ülkemizde son yıllarda gençler tarafından hayata geçir üstün teknoloji araçlarının maketlerinden bir kısmının sergi açılışına katıldık.

TÜBİTAK 4006 Bilim fuarını yapan Ortaokul öğrencilerinin yapmış oldukları deneyli çalışmalar anlamlı idi, aynen engelli çocuklar gibi ilgi ve alaka beklediklerini, yaptıkları çalışmaların izlenmesini, takip edilmesini bekleyen pırıl pırıl gözler vardı.

İlgi ve alakayı her insan bekler ama, engelli bireylerin vede çocukların bekledikleri ilgi ve alaka, sonrasında kendilerine gösterilen ilginin sonuçlarını görmek  samimi olan herkesi mutlu etmektedir.

Bir Engelliler Haftasını daha kutladık.

Bugün kutlanan Engelli kardeşlerimizin gününü yarınlarda onlara destek vererek, onlara hizmet vererek devam etmelidir.

Günün Sözü; Dua et ama acele etme Zamanın sahibi Allah’tır. Neyin ne zaman olması gerektiğini en iyi O bilir.