Doğa bizlerden bir gün hesabını tam soracaktır.

Niksar’ın en verimli toprakları Beton yığını olmaya devam ediyor, yazık ediyoruz.

Uzun zamandır hiç bahsetmediğim ancak gece uykularımıza keder veren Niksar’ın en verimli bağları, bahçeleri ve tarları BETON yığını olmaya devam ediyor.

Niksar Kentsel Dönüşümünü yapamadığı için, halen Niksar Ovasına doğru yapılaşma devam ediyor.

Bu hafta Pazar turu yaparken Marul fiyatı 3 TL dediler, sanırım Kış aylarında bu rakam 5-10 TL olacaktır, bunun nedeni verimli araziler yok oluyor, ekip dikmesi gerekenler bağ ve bahçelerini beton yığınlarına terk ediyor, sonrası malum, bugün Marol ürününü 3 TL den alınca, yarında Doğal bir felakette karşı karşıya kalmamız an meselesidir.

Biliyorum bu yazıyı yazınca işin rantını yiyenler, bağ ve bahçelerini Beton yığınlarına teslim edenler bana kızacaktır, ama onlar Cenabı Allah’ın bizlere sunmuş olduğu nimetleri hoyratça kullanırken, ben geceleri uykumdan oluyorum, çok şükür uyku sıkıntısı yaşamıyorum ama, konuya duyarlılık göstermediğim için geceleri uykularım kaçıyor!.

Niksar’a tepeden bakınca en verimli topraklar Kavak Ormanı olmuş, Toprağın verimsiz ve hastalanmasına neden oluyor, ovada verim düşüyor, bu yetmiyormuş gibi en verimli topraklar artık BETON yığınına dönüyor, bu DOĞA  biz insanlardan intikamını almayacak mı sanıyorsunuz?.

Çoğu kez şu sözleri kullanıyorum; “DOĞA İLE DEĞİL, BOĞA İLE GÜREŞİLİR” diye, Doğa ile Güreşmek mümkün değil tabi ki, bazı insanlar dünyada bedavadan yaşamak için Doğanın katledilmesine göz yumuyor, anadan, babadan kalan toprakları verimli kullanmayıp, rant uğruna betonlaşmasına imkan veriyor.

Niksar pazarında bu hafta Marul 3 TL den satıldı, bazı satıcılar, 2.5 TL. den de satmış olabilir, halen zaman geçmiş değil geliniz artık en verimli toprakları Beton yığını olmaktan kurtaralım.

Niksar Ovasındaki arazilere sahip çıkalım, “Mülkiyet hakkı” diyerek ipe Un sermeyelim gerçekçi olalım.

İnsanlar sağlıklı iken Hastaların ne çektiğini bilmezler, ne zaman hasta olurlar ise hastaların derdinden anlamaya başlarlar.

Bugün Niksar Ovasına doğru yapılaşması devam eden ve en verimli Toprakların katledilmesine neden olanlar, yarın karşılaştıkları Deprem ve Sel Felaketleri karşısında; “devlet nerede” diye feryat etme hakları olmayacaktır, ömrümüz olurda öyle sıkıntıları gördüğümüzde; “devlet nerede” diye feryat edenlere bizde şunu diyeceğiz; “devlet her zaman sana sahip çıktı ama sen devletin yasaklarına uymadın” diyeceğiz.

Irmak yataklarına, dere kenarlarına yapı yapanlar, bir gün bu toprakları hoyratça kullanmanın mutlaka cezasını çekeceklerdir, bizlerin temennisi, hak edenler hak ettikleri cezayı yaşasınlar ama masum

insanlar onların ateşlerine yanmamalarını isteriz, bunları düşünürken aklımıza şu anlamlı söz takıldı; “KURUNUN YANINDA YAŞTA YANIYOR”, maalesef hayat ne yazık ki böyle oluyor, işin yanlışını yapanlar, kendi yanlarına hiç kusurları olmayanları da çekiyor, kusursuz olan insanlarda bedel ödüyor.

Bir önemli noktayı ortaya koyuyoruz, kırmadan, dökmeden, yıkmadan, anlamak isteyenlere anlatmak ve ifade etmek istiyoruz, anlamamakta ısrar edenler olur ise, kalemin ucu şimdi Mavi renkli, zaman içinde Kıp Kırmızı olmaması için hiçbir engelimiz olmayacaktır.

Şimdi birileri “efendim şehir gelişmeli, şehrin gelişmesi için insanlar dün alaları tercih yapıyor” diyeceklerdir, onlar kendilerince haklılar, haklı olan bizler Doğanın katledilmemesini isteyenlerdir, Doğa felaketlerinin yaşandığı alanlara ve bölgelere bakınız, Dere ve Irmak kenarları, Deniz kenarları ve en verimli Düz ovalar bölgesindedir.

Her şey açık ve net iken, sürekli Doğal felaketler yaşanırken, halen düz alanlara, dere kenarlarına Konutları yapmanın bir anlamı olmamalıdır.

Niksar yeterince yüz ölçüm olarak geniş alanlara yayılmış vaziyette artık şehir derlenip toparlanmalı bir an önce bu şehir KENTSEL Dönüşüme geçmelidir.

Niksar’ın en verimli toprakları belediyeler tarafından imara açıldı, bunun hesabını kim verecek?, mutlaka o bölgelerde yaşamaya başlayan insanlar bir gün Doğal felaketlerle karşılaştığında verecektir.

Niksar Ovasında yeterli Domates ekimi yapılmadığı için OLCA Salça fabrikası iki yıldır Niksar’daki fabrikasında üretim yapmıyor, bunun nedeni bölgeden yeterli Domates ekimi yapılmadığı için, üretim yapılacak Domates ürünü olmadığı içindir, bu üzücü gerçeği kimler ne kadar düşünüyor ve kafasını yorarak; Niksar’a en verimli üretim Domates olması gerekir, Olca salça fabrikası kapanmamalı!” diyen oldu mu?, sanırım bir elin parmakları kadar insan bunu düşünmüyordur, düşünse bu sıkıntılar meydana gelmeyecektir.

Niksar üretim merkezi olmalıdır!, sözler güzel ama icraat yok gibi!.

Ne hikmetse yanlışlar üzerine hareket edenler çok fazla veya fazla değilse bile, yanlış yapanların sesi çok çıkıyor.

Niksar toprakları halen kendisine kucak açacak insanları bekliyor, tüm olumsuzluklara rağmen 2019 yılında ekimi yapılan Pancar üretimi Niksar tarihinin en verimli yılını yaşıyor.

Niksar’da uzun yıllar sürüncemeye bırakılan Pancar ekimi, her geçen yıl çiftçilerin üretimden vazgeçmesi sağlanmaya çalışıldı, Toprağı seven, Toprağın kıymetini bilen insanların iş başına geçmesi sonrasında Niksar ovasının göbeğinde en verimli Pancar üretimi sağlandı ve tarihinde ilk defa 15 Polor miktarını Niksar Ovasında yakalanmış oldu.

Turhal şeker Fabrikasına bağlı Niksar Bölge şefi Niyazi kaya kardeşimizin şu güzel sözlerini paylaşıyoruz. “ Çiftçiye, Köylüye Değer Vermeyenin Bu Kadim Coğrafyada Varlığı YOK HÜKMÜNDEDİR.
Dünyanın En Büyük Sektörü Tarımdır ve Bizde Tarımla Uğraşan Üreten Rızkını Alın Teri İle Kazanan Alın Teri İle Islanan Topraklarda Bölgemiz Şeker Pancarı Üreticisi Çiftçilerimiz ile Cercospora Mücadeledesi yapılan Alanlarda Beraber Olmaya Devam Ediyoruz.Allah Ürünlerini Bereketli Kazançlarını Bol Eylesin.” İşte çalışan ve başaran, Toprak ananın kıymetini bilen bir Toprak dostu insanımızın duygu dolu sözleri.

Kimisi babadan gelen Toprak mirasını hoyratça kullanır, satar savar en verimli Toprakları Beton yığını haline gelmesine çalışır, ama babadan miras olmasa da, Cenabı Allah’ın insanlığa sunduğu en verimli toprakların kıymetini bilerek Toprağa ve insanlığa hizmet eden İnsanlar oldukça, asla yılmayacağız yorulmayacağız.

Bizlere miras değil emanet olarak bırakılan Topraklarımıza sahip çıkalım, üretelim, üretelim ve üretmek mecburiyetinde olduğumuzu bir kez daha hatırlayalım.

Günün Sözü:  DOSTUNU GÖRMEK İSTERSEN OĞUL; DARDA GÖR, ZORDA GÖR, KAVGADA GÖR. HELE BİRDE MENFAATİNE DOKUN DA GÖR. -ŞEYH EDİBALİ-