10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle Niksar’da farkındalık yürüyüşü yapıldı.

Niksar’da “Engelliler Haftası” haftası münasebetiyle organize edilen program 09.30 da Keşfi Meydanından, Belediye Düğün Salonuna kadar “Rengarenk Temalı Sevgi Yürüyüşü” ile başladı. Yürüyüş esnasında öğrencilerin elinde “merhamet acımak değil acıtmamaktır”, “tıpkı sizin gibiyim +1 farkla”, “bizler sizlere Allah’ın emanetiyiz” ve buna bezer pankartları taşıdılar. Belediye düğün salonunun önüne kadar gelen insanlar, Özel Eğitim Uygulama Okulu ve NİKBED tarafından hazırlanan “Rengarenk Çocuklar Resim ve El Sanatları Sergisi” açılışına katıldılar. Sergideki ürünler incelendikten sonra belediye düğün salonunda düzenlenen organizasyon başladı.

Engelliler haftası programına Niksar kaymakamı İlhami Doğan, Niksar Emniyet müdür vekili Fatih Demir, esnaf odası başkanı Ekrem Özşen, İl genel meclis üyesi Sadullah Karataş, il genel meclis üyesi Kamil Yıldırım, Niksar belediye başkan vekili Celal Şahin, NİKBED mensupları, ZİÇEV personeli ve öğrencileri, Özel Eğitim Uygulama Okulu öğretmenleri ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Belediye Düğün sarayında devam eden programın açılış konuşmasını yapan Niksar Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Remzi Gökçe “İnsan! İster sağlıklı ister engelli olsun, her insan; Allah’ın yeryüzünde yarattığı en kıymetli ve en değerli varlıktır.

Sayın kaymakamım, Sayın belediye başkan vekilim ve değerli misafirler. Hepinizi sevgi saygı ve hürmetle selamlıyor, böyle anlamlı bir günde sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyet ve mutluluğu özellikle ifade etmek istiyorum. 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası ve Farkındalık Gününün tüm engelli ve sağlıklı kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Bunun gibi etkinliklerle Engellilerin yaşam hayatı kamu kurumu, engelli kuruluşu ve medyada ele alınmakta ve birçok faaliyetler yapılarak toplumsal farkında lığın artırılması amaçlanmaktadır. Doğumdan kaynaklı ya da kalıtımsal bir hastalık nedeniyle veya bir kaza sonucu bedensel veya ruhsal bozukluğu olan ya da bedeninden bir parça kaybederek bir işlevini yerine getiremeyen insanlara engelli denir. Herkesin başına gelebilecek olan bu tür bir durum karşısında duyarlı olmak gerekir. Engelli insanlara acımak yerine, onları hayata bağlayacak davranışlarda bulunmalı yaşamlarını kolaylaştırarak onların normal bireyler gibi hayatlarına devam etmeleri, eğitim, sağlık, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılanmasında her türlü desteği vererek onların mutlu olmalarını sağlamalıyız. Günümüzde artık engellilik görmemek, duymamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Birçok yerde duyduğumuz gibi, “asıl engel yüreklerde” de değildir. Hem ülkemizde, hem de dünyada artık engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür. Yani sizler bir yerden bir yere rampa ve asansör olmadığı için gidemiyorsanız, sokakta kaldırımlar erişilebilir olmadığı için hareket edemiyorsanız, toplu taşıma araçları size uygun olmadığı için kullanamıyorsanız, araçlarınız için ayrılmış otoparklara başka araçlar park ediyorsa ve siz ne yapacağınızı bilemez duruma düşüyorsanız, işe girmek istediğinizde reddediliyorsanız, İnsanların “sen bunu yapamazsın” cümlelerine maruz kalıyorsanız, asal engel burada demektir. Yani asıl engel, hayatın her alanının erişilebilir olarak düzenlenmemesi ve “sen bunu yapamazsın” şeklinde ortaya çıkan önyargılardır. Üstelik bizim bu taleplerimiz, sağlanmasını istediğimiz ayrıcalık ya da lütuflar da değildir. Bunlar, herkesle birlikte eşit ve adil bir ortamda yaşayabilmemiz için gerekli düzenlemelerdir ve hem ulusal, hem de uluslararası yasalarda var olan haklarımızdır.

Ben Tokat ve çevresinde engelliler yararına faaliyet gösteren müstakil bir engelliler derneğinin başkanıyım. Engellinin hayatını ve çektiği sıkıntıları bizim kadar yakından kimse bilemez. Sağlıklı insan engelliyi görüyor çok üzülüyor ama maalesef arkasını döndüğünde unutup gidiyor. İşte bu hayatın değişmeyen acı gerçeğidir. Ayrıca şunu da kabul ediyor ve görüyoruz ki Allah razı olsun bu iktidar döneminde biz engellilere eskiye oranla çok daha güzel haklar ve olanaklar tanınmıştır. Yapılan bu hizmet ve çalışmalar için müteşekkiriz. Fakat maalesef yeterli değildir. Görüp tespit ettiğimiz, hayata tutunmamızda önümüzde engel olan unsurların ortadan kaldırılması talebimizdir.

Bunlardan bir kaçını örnek vermek gerekirse;

1- Heyet raporu alabilme kararnamesi değiştirilmeli benim gibi elleri kolları sağlam belden aşağısı rahatsız olanlar devletin engellilere tanıdığı akülü sandalye desteğinden istifade edebilmelidir.

2- Yüzde 40 ve üzeri raporu olup engelli maaşı alanlar için yeniden düzenleme yapılmalı bütün engellilerinde yaşlılık maaşı alanlar gibi ferdi olarak gelirine bakılmalı ve cep harçlığı mahiyetinde tüm engellilere maaş bağlanmalıdır.

3- Engelli ve ulaşım kartı olan kişiler tüm il ve ilçelerde ulaşımdan ücretsiz ya da indirimli olarak yararlandırılmalı ayrıca tekerlekli sandalyeli engellilerinde ulaşım hizmetlerinden yararlandırılması için gerekli çalışmalar yapılmalı, yapmayanlara cezai yaptırımlar uygulanmalıdır. Yıllardır engellilerin bu hakları gasp edilmektedir bunun bilincine varılmalıdır.

Niksar da belediye başkanımız İnş. Müh. Özdilek Özcan beyin biz engelliler için tahsis ettiği engellileri taşıdığımız engelsiz yaşam ve ulaşım aracımız vardır.  Özdilek Başkanımıza bu konuda ne kadar teşekkür etsek azdır Allah razı olsun.. Araç şoförümüz Süleyman Subaşı gece gündüz haftada 7 gün engellilerin hizmetinde ona da buradan teşekkür ediyoruz. Bazen engellilere hizmette talep çok olunca yetersiz kalıyoruz hepsine yetişmemiz imkânsız oluyor. Engellilerin mağdur olmaması için elimizden gelen gayreti göstermeye gayret ediyoruz.

Ayrıca kaldırım ve rampalarda çok sıkıntı yaşıyoruz. Bunların yapımı konusunda bizlerinde görüşü ve önerisi alınırsa daha güzel bir ortamda hep beraber sağlıkla yaşayabiliriz.

Engellilerin sosyal yaşamı için hizmet vererek katkı sağlayan dernek, federasyon, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerini yapmış oldukları ve yapacakları çalışmalardan dolayı kutluyor, teşekkür ediyorum.

Bu gün burada Engelliler Haftası Farkındalık ve Kaynaşma günü münasebetiyle, Engelleri hep birlikte ortadan kaldırdığımız, engelsiz güzel günlerin umuduyla, yapılan etkinliklerin, oluşan hassasiyetin engelli kardeşlerimizin hayatını daha da kolaylaştıracak adımların atılması için gerekli çalışmaların yapılmasını temenni ediyor hepinizi sevgi saygı ve hürmetle selamlıyorum.” İfadelerini kullandı. Sonrasında Belediye Başkan Vekili Celal Şahin 10-16 Mayıs engelliler haftasını kutladı. Ardında Niksar Kaymakamı İlhami Şahin kürsüye çıktı “Tekrar bu farkındalıkları yaşatmak adına güzel bir program düzenlendi. Engellilerimizin eşit haklarla, eşit şartlarda yaşadığı bir dünya, eşit şartlarda yaşadığı bir ülke arzusuyla haftanız kutlu olsun” sözlerine yer verdi.

Akabinde Efe Durak isimli öğrenci “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini”, Volkan Genç isimli öğrenci “Özel Çocuk Olmak” şirini, Abdulkadir Elmalı “Otizm” adlı şiiri okudular.

Sonrasında Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinde oluşan koroda benim gözüm sende, bahçe duvarından açtım, kara gözlüm, ben bir selvi boydan ayrıldım adlı türküler okundu. Nedim Karataş Bakım Evi’nde kalan Sabire Arslan türküler seslendirdi.

ZİÇEV tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu. Program pasta kesimi ve müzik eğlencenin ardından sona erdi.