Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkan Adayı Duran Yadigar, gazetemiz muhabirlerinden Alper Aslan ile söyleşi gerçekleştirdi.

     Seçimle ilgili düşüncelerini aldığımız Niksar Belediye Başkan Adayı Duran Yadigar, Niksarlılara ve Niksar’da yaşayanlara mutlu ve sağlıklı bir gelecek diledi.

     Başkanla yaptığımız bu geniş söyleşinin tamamını gazetemizden de okuyabilirsiniz.

     Sayın Başkan son günlerde “Marka Kent” deyimi moda oldu. Niksar sizin döneminizle birlikte turizm alanında önemli mesafeler katetmişti. Bölgemizde artık hemen herkes, il ve tüm ilçelerimiz Niksar’ın turizmi geliştirme çabalarından halen övgüyle söz ediyor ve örnek alıyor. Ne dersiniz Niksar artık marka kent oldu mu? 31 Mart’tan sonra Niksar’ı neler bekliyor?

     Öncelikle tüm Niksarlılara ve Niksar’da yaşayan hemşerilerime mutlu ve sağlıklı bir gelecek diliyorum. Marka kent konusuna gelince… Biz görev yaptığımız dönem boyunca önce kimlikli kent olarak öne çıkmaya çalıştık ve bu konuda özverili ve planlı bir çalışma yürüttük. Çünkü Kimlikli kent olduğunuzda zaten marka oluyorsunuz. Bu yolda da önemli mesafeler kat ettik. Herkes bizi konuşur oldu ve bizi örnek aldı. 5 yıl gibi kısa bir sürede Niksarlılar turizmin nimetlerinden faydalanmaya başlamıştı ki, çalışmalarımız kesintiye uğradı.

• Bu durum sizi üzdü mü?

Hiçbir zaman kişisel bir beklenti içerisinde olmadım. Ama şehrim adına bu değerli çalışmaların kesintiye uğramasını üzüldüm. Bugün Niksar yerel ekonomik kalkınma, istihdam ve kentsel gelişim konularında 5 yıl kaybetmiştir. Umarım bir 5 yıl daha kaybetmez. Niksar yerel dinamiklerini harekete geçirerek gençlerine iş ve aş imkânı sağlamalı, barındırdığı zengin potansiyelini ekonomik değer yaratan çıktılara dönüştürmelidir. Bunları gerçekleştirmek için de uzak görüşlülük ve inanç gereklidir.

• Sizce Niksarlıların bu potansiyelden ve sizin döneminizde yaptıklarınızdan haberi var mı? Ve Niksar’ı nasıl bir gelecek bekliyor?

Biz dönemimizde öyle çalışmalar yaptık ki, Niksar dışındakiler de dâhil bu potansiyelden haberi olmayan kalmadı. Sadece Niksarlılar mı? Tüm Türkiye Niksar’ın farkına vardı. Esnafımız, vatandaşlarımız Niksar’da başlayan hareketliliği gördü. Niksarlı hemşehrilerimizin farkına varamadığı şey ise bu işlerin bizim yokluğumuzda da devam edeceğini sanmalarıdır. Bizden sonra bu gelişmeler kesintiye uğradı. Bu böyle devam ederse Niksar kentsel gelişimini tamamlayamayacak, vatandaşlarımız, çocuklarımız iş ve aş derdine düşeceklerdir. Bunun için vatandaşlarımızın hangi partiden, düşünceden olursa olsun, sadece memleketlerini ve kendi geleceklerini düşünerek davranmaları dilerim.

• Başkanlık yaptığınız dönemde başarılı çalışmalar yaptığınızı düşünüyor musunuz?

Başkanlığım dönemimde nasıl çalıştığımızı ve ne denli başarılı çalışmalar yaptığımızı Allah biliyor. Şimdi Niksarlılar ‘da biliyor. Çünkü bu geçen 5 yılı, bizim dönemimizle kıyaslama imkânı buldular. Bugün Niksar’da yerel ekonomik kalkınma, istihdam ve kentsel gelişme anlamında ne yapıldı ise dönemimizde yapıldı.

• Mesela neler yapıldı?

Neler yapılmadı ki? Tüm Türkiye Niksar’ı konuşur oldu. Sivil mimari yapılar, Arasta, Orta Çarşı, bugünkü belediye binası, dar gelirli ailelere konut, Niksar’ın Türkiye ve dünyaya tanıtılması, istihdam projeleri, kültürel ve sanatsal etkinliklerde öne çıkma, hepsi dönemimizde yapıldı. Niksar’da turizm mayası bizimle tutmuştu. Asfaltta rekor kırdık. Dönemimizde asfaltta %330 artış sağladık. Vatandaşımızla el ele gönül gönüle olduk. Esnafımızı, vatandaşımızı gezmediğimiz, sohbet etmediğimiz bir günümüz olmadı. Biz gönül belediyeciliğini ta 2104 te başlattık.

• Bu esnaf gezileri ve vatandaş sohbetleri sırasında eleştiri almaktan çekinmediniz mi?

     Neden çekineyim ki? Ben de onlardan biriyim. Onlar gibi bu şehirde yaşıyorum. Onların ve Niksar’ın sorunları benim de sorunlarım. Bu sorunları çözmek için bugüne kadar yaptığım gibi, bundan böyle de tüm paydaşlarımızla istişarelerde bulunacağım. Niksarlıların sorunlarını dinleyip, çözüm yollarını bulmaya devam edeceğim. Benim sade vatandaştan tek farkım taşıdığım sorumluluk ve tüzel kişiliğim. Kendi adıma söyleyeyim, çok yoğu çalışıyorum. Bu yoğunlukta, her insanda olduğu gibi benim de göremediğim kör noktalarım olabilir. Kör noktalarımı, bana yapıcı, hakaret ve kast niyeti taşımayan cümlelerle iletenlere neden kırılayım. Bu tür yapıcı eleştirileri hediye olarak kabul ederim. Ve bu tür yapıcı eleştirileri bana uygun bir şekilde ifade edenleri de bu şehri gerçekten seven insanlar olarak kabul ederim. Seçilirsem bu tür istişare ve halkla buluşma toplantılarını gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Adına da “ Kusurumuza bakın” toplantıları koyacağım.

İSTİHDAM PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ.

• Turizm, ekonomik kalkınma, üretim, istihdam dediniz. Peki, istihdama yönelik projeleriniz var mı?

     Olmaz mı? Bütün faaliyetlerimizin amacı Niksar’a yatırım çekmek, ekonomisini güçlendirmek, bir çekim merkezi haline getirmektir. Bütün bu faaliyetlerimizi kararlılık ve azimle sürdürürken, bir taraftan da istihdam projelerini tek tek uygulamaya geçireceğiz. Daha önce de öyle yaptık. Bu tür çalışmaların sonuçları geç alındığı için yeterince farkına varamadılar. Bizim dönemimizde uygulamaya aldığımız Sokak Atölyeleri projesi, bugün başka adlarla başka il ve ilçelerde uygulanıyor. Arşivlerinize bakın, bizim dönemimizde uygulamaya almak için start verdiğimiz seracılık ve tarıma destek konusu, bugün diğer partilerin de gündemine girdi. Yaşanan ekonomik sıkıntılardan etkilenenlere, işsizlere iş kapıları açma ve kadınları üretime katma kapsamında istihdam projelerine hız verirken, bu çerçevede, meslek edindirme, kamu yararına çalışma ve kendi işini kurma programlarını uygulamayı aralıksız sürdüreceğiz. Ulusal ve uluslararası kaynaklarla geliştirdiğimiz projelerle işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlamayı ve yeni iş olanakları yaratmayı hedefliyoruz. Daha önce yaptık, şimdi de yapacağız. Özellikle “Sokak Atölyeleri Projesi” ni turizm boyutuyla da ele alacağız ve tarihi ve kültürel mirasımıza ait özgün örneklerin alışılmışın dışında bir teknikle yapılarak hediye reyonlarında sergilenmesi ve satışını gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu hediyeler sıradan bir hediye ya da hatıra olmanın ötesine geçerek anlatmak ya da sahip olmak istediğiniz hikâyenin seçimi anlamına gelecektir.

• Tüm belediye başkan adayları yerel kalkınmaya vurgu yapıyorlar neden?

     Çünkü artık yerel kalkınmayı merkezi hükümetlerden beklemenin zamanını geçmiştir. Biz bunu diğer başkan adayları gibi yeni söylemiyoruz. 2009 dan beri söylüyoruz. Çok şükür ulusal kalkınmayla yerel kalkınmanın yoğun bir etkileşim halinde olduğunu ve ulusal kalkınmanın ancak güçlü bir yerel kalkınma süreciyle kazanabileceği ve ön alınabileceği düşüncesi artık topluma hâkim olmuştur.  Bu bağlamda tüm yerel aktörlerin, bakış açılarını değiştirerek ve belediyecilik anlayışlarına çağdaş bir kavram kazandırarak ellerindeki, insan gücü kalitesi, bilgi birikimlerini, öğrenme ve yenilikçilik potansiyellerini, işbirliği arzularını yapıcı cümlelerle şehir için harekete geçirmeleri gerekmektedir.

• Ne yapılmalıdır?

Belediyeler klasik kentsel hizmetlerle yetinmeyip, yerel kalkınma politikaları üretmelidirler. Biz 2009-2013 döneminde de bunu yaptık ve seçilirsek bunu yapmaya devam edeceğiz. Klasik kentsel hizmetler vermekle yetinmeyip, yerel kalkınma politikaları ve tasarıları üreteceğiz. Bunlarla yetinmeyip Niksar için önemli fiziki kalkınma projelerine imza atacağız. Bizim dönemimize kadar, yai 2004-2008 arası 40.320 m2 asfalt yol yapılmışken, biz 2009-2013 döneminde 175.500 m2 asfalt yol yaptık. Sağladığımız artış yüzde 335’dir .Bu bir rekordur.  Biz bazı belediye başkanların yaptığı gibi devletin yaptırdığı TOKİ konutlarıyla övünmeyip, belediye olarak Niksar’da ilk defa üç bloktan oluşan 66 konutluk NİK-KONUT projesini gerçekleştirdik, Niksar’da inşaat ve konut sektörünün nünü açtık.  Niksar’ın yüzünü değiştiren kentsel tasarım ve restorasyon projelerini hayata geçirerek, çağdaş belediyeciliğin öncülüğünü yaptık.

• Sizden önceki belediye ya da belediyeler bunları yapmamış mıydı?

Ben böyle bir şey söylemiyorum. Söylemem de. Bana yakışmaz. Bizden önceki belediye yönetimleri de elbette Niksar için iyi şeyler yapmaya çalışmışlardır. Bizi,  bizden önceki belediye yönetimleri ile 2019-2024 dönemi için belediye başkan adayı olanlardan ayıran fark, belediyecilik anlayışımız ve önceliklerimizdir. Bizim anlayışımız şehrimizde yerel ekonomik kalkınmayı yaratmak ve tüm önceliklerimizi, klasik belediyecilik hizmetlerini aksatmadan, bu doğrultuda kullanmaktır.  Artık günümüzde, ulusal,  bölgesel, yöresel ve yerel ilişkiler ağı içinde belediyeler önemli roller üstlenmektedirler. Artık belediyeler alışılmış, klasik bazı kentsel hizmetleri ; çöp toplamak, temiz su getirip pis su götürmek, park, bahçe, dinlenme alanları yapmak gibi hizmetleri sunmakla yetinmeyip şehrin ve şehirlinin bütün gereksinimlerinin karşılanmasında, ekonomik refahının artırılmasında sorumluluk üstlenmelidirler. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Eleştirel anlamda söylemiyorum. Bir saptama yapmak için söylüyorum. Bugün siyasal iktidarın politikaları sonucu devlet ekonomik yatırım ve üretim alanlarından hızla çekilmiştir ve çekilmektedir. Oysa Niksar’da yeni ekonomik faaliyetlerin başlatılması ve istihdam alanlarının yaratılması gerekmektedir. Belediye başkanları artık şehirlerine üretim ve istihdam alanları sağlayacak yeni bir kamu yatırımı yapılmasını devletten beklememelidirler. Belediye başkanları şehrinde yerel ekonomik kalkınmayı gerçekleştirebilecek alanlarda planlamalar yapmalı, şehirde bulunan üretken güçler arasında yerel ekonomik kalkınmayı gerçekleştirecek sinerjiyi sinerjiyi)yaratacak şekilde işbirlikleri sağlamalıdır. Belediye başkanları yerel ekonomik kalkınmaya önderlik yapmalıdır.

Turizm de de rekor kırdık.  2008’den itibaren Niksar’da ki konaklayan kişi sayısı sürekli yükselen bir ivme kazanmıştır.  Niksar’da ki konaklayan kişi sayısı 2008 yılına göre, 2009 yılında %42, 2010’ da %167, 2011’de % 347, 2012’ de ise % 418 artmıştır. Üstelik çadırda, kampta, pansiyonda, karavanda konaklayan gezginler bu sayılara dahil değildir. Önümüzdeki dönem seçilmemiz halinde Niksar’da gelişme ve yatırım kararlarına dayanak ve veri sağlamak amacıyla yerel turizmin hacmi ve geliri gibi sayısal sonuçları ölçecek, turizmin bugün için ölçülemeyen sosyal ve fiziksel etkilerini değerlendirecek araçlar ve metodojiler geliştirme yönünde önemli çalışmalar yapacağız

NİKSAR’A YENİ YÜZ

• Başkanlık yaptığınız dönemde Niksar’da yoğun bir restorasyon çalışması vardı. Seçilmeniz halinde yeni dönem de bu çalışmalar devam edecek mi?

    Elbette gerçekleştirdiğimiz kentsel tasarım ve restorasyon projeleri vatandaşımız tarafından yeniden görev tevdi edilmesi halinde 2019-2023’de de artan bir hızla devam edecektir. Uygulamaya alacağımız  bu kentsel tasarım ve restorasyon proje çalışmaları  ile Niksar’ın tarihi dokuya uygun yeni yüzünü ortaya çıkaracak, Niksar’ı bir turizm cazibe merkezi haline getireceğiz. Başka bir deyişle kaldığımız yerden devam edeceğiz.

• Ayvaz Su için neler söyleyeceksiniz? Bu konuda da çok mücadele verdiniz?

Ayvaz Su Niksar’ın markasıdır. Biz bu suya sahip çıktık. Niksar’a kazandırmak için büyük uğraşlar verdik. Niksarlılar da sularına sahip çıkmalıdır. Sadece Ayvaz Su ile kalmadık. İkinci bir su markası; Nik-Su’yu kazandırdık. Ne yazık ki, bu markalar bugün hak ettiği yerde değildir. Seçilmemiz halinde 1400 yıllık şifa kaynağı Ayvaz Suyu ve Nik-Suyu hak ettiği yere taşıyacağız.

• Niksarlı seçmenlerden beklentiniz nedir?

Ben hemşehrilerimden kuru hamaset yapanlara itibar etmemelerini beklerim. Hemşehrilerim Hacı Bektaşi Veli’nin de dediği gibi, lafa söze değil, öze ve hale bakmalarını dilerim. Böyle yaptıklarında daha sağlıklı bir değerlendirme yapacaklarını ve bizim başkanlık dönemimizde vitrine oynamadığımız, geleceği inşa etmeye çalıştığımız ve ilgili kalkınma alanlarında rekor kırdığımızı göreceklerdir.

                                                                                                                      YARIN: DURAN YADİGAR SEÇİLMESİ HALİNDE NELER YAPACAK?

                                                                                                                                                                                                         HABER: ALPER ASLAN