DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLANDI

Niksar’da 16 Ekim Dünya

Niksar’da 16 Ekim Dünya gıda günü dolayısıyla kutlama yapıldı.

Saat Kulesi meydanında yapılan kutlamaya Niksar Kaymakamı İlhami Doğan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan Emniyet Müdür V. Ömer Özerdemir, İlçe Tarım Müdürü Namık Özdüzgün katıldı.

Niksar Kaymakamı İlhami Doğan Dünya Gıda günü dolayısı ile kısa bir açıklama yaptı. Doğan açıkmasında arkadaşlar Dünya Gıda günü dolayısıyla gerçekleştirdiğimiz etkinlik semboliktir ama bunun amacı hedefi vardır ülkemizde açlık  ile ilgili bir sıkıntı yoktur ama dünyada açlıktan ölen insanlar çoktur açlıktan ölen insanların olmaması dileğimle sağlıklı bir yaşam diliyorum” dedi. daha sonra Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan konuşmasında’’ Dünya Gıda günü dolayısıyla bu etkinlik gerçekleşti bu kapsamda bazı işyerlerini de ziyaret ederek etkinliğe dikkat çekmeye çalıştık açlıktan ölmeyecek bir dünya diliyoruz” dedi.

16 Ekim Dünya Gıda günü dolayısıyla programa katılanlara vatandaşlara’’ Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım  Örgütü’nün (FAO)kuruluş tarihi olan 16 Ekim ,her yıl “Dünya Gıda Günü “ olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bu seneki sloganı ise ,”Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenme ile açlığa son verilmiş bir dünya” dır.  Bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanlığı yurt genelinde her yıl yaklaşık bir milyon denetimle tüketicilerin  güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak ve “tarladan sofraya gıda güvenliği” anlayışıyla çalışmalarına devam etmektedir. Bunu sağlayabilmek adına  Bakanlığımız zirai mücadele ürünlerinin kullanılmasından başlayarak hasat öncesi denetime kadar ürünleri  üretim noktalarında denetleyerek ve numune alarak inceleme yapmaktadır .Bu çalışmalarımıza halkımızın katkı ve şikayetlerini de katabilmek adına ALO 174 gıda hattımız da 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.

Bu çalışmalar kapsamında Tarım  ve Orman Bakanlığının Gıda Kontrol Planı çerçevesinde yurt genelinde olduğu gibi ilçemizde de Bakanlığımızın  belirttiği ürünlerden numunelerden alınmaktadır. Aynı aşamalar hayvancılık sektöründe de sürdürülmektedir . Dünya nüfusunun hıza artması gıdaya ve dolası ile güvenilir gıdaya her geçen gün daha da zorlaştırmaktadır. Bu zorlukların başında da güvenliği için aranan ilk kriterler arasında yer alan ‘izlenebirlik‘  (bir gıdanın üretiminin yapıldığı tarlaya kadar takip edilebirlik )  yer almaktadır . Bu ve buna benzer sorunların çoğunluğunu bertaraf etmek için en basit ve tüketicilerin kolayca uygulayabilecekleri yollardan birisi de markalı , ambalajlı , etiketli ürünlere güvenmek olacaktır. Bahse konu ürünlerin denetimlerinin yapabilmesi adına bakanlığımızda yaklaşık 7.000 kişilik bir ekip görev yapmakta olup ilçemizde bu görev adet Gıda Kontrol Görevlisi (V    et .Hek. Duran  KAYA, Yük .Zir.Müh. Abdullah KIRAÇ ,YÜK .Zir.Müh. Yasemin  AKTAŞ VE YÜK.GIDA  Müh. Fatma Merve AYDIN ) tarafından ifa edilmektedir .Bu  görevlilerimizce günümüz itibari ile İlçemizde3 bulunan (232) Gıda Satışı Yapan İşletme ,(217) Topu Tüketim İşletmesi ,(58)Gıda Üretim İşletmesini denetimi yapılmaktadır.  Yine ilçemizde faaliyet gösteren (13) Onaya Tabii İşletme’nin denetini İL müdürlüğümüz ekiplerince yapılmaktadır. Bu kapsamda 2019 yılı Ekim ayı itibari ile ilçemizde 740 adet denetim yapılmış olmakla birlikte rutin ve rutin dışı denetimlerimiz devam etmektedir.’’ şeklinde bilgilendirme yazısı dağıtıldı.

Niksar ilçe Tarım Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinliğe Uzay Pastanesi sahibi Tahsin Camkerten pasta ve cevizli çikolata ikram etti, kaymakam Doğan çocuklarla gün dolayısı ile sohbet yaptı vatandaşların katılımı ile etkinlik son buldu