Bir  önceki gün Niksar ve bölgesine hayat veren Sular  hakkında yazdığım başlıklar içinde Niksar Ayvaz Suyunun, Dününü, Bugününü ve Yarınını yazmaya çalıştım.

Niksar Ayvaz  Suyunun 1400 yıllık serüveni içinde son 30 yılının gerçekleri ortaya koymaya çalıştım, tarihe bir kez daha tanıklık etmeye çalıştım.

Niksar’da Su meselesi, dedik çıktık yola bir gazete sayfası nerede ise yetmeyecek oldu.

Niksar Ayvaz Suyunun kısa hikayesini yazdıktan sonra, Ayvaz Suyuna kardeş gelen Niksar Karabodur Suyuna bakalım.

Niksar Karabodur  Suyu, Karabodur köyü bölgesinden Niksar belediyesi tarafından şehir merkezine getirilerek bir kısmı şehir  içme suyu depolarına, bir kısmı da belediyeye ait şişeleme fabrikasına Belediye Başkanı İdris şahin döneminde getirildi.

Niksar Karabodur suyunun önemi ise, Ayvaz Suyunun saniyedeki litre miktarı 1.5 civarında olması, fabrikanın kapasitesi bakından yeterli görülmedi, aynı zamanda Ayvaz Suyunun özellikleri içinde çok saf Su olması Çocukların bu Suyu içmeleri halinde vücutlarındaki Kemikleşme süresinde zayıflatma olacağı ve satışların çocukların içmemesi sonucu satışların azalacağı, bir marka değerli Olan Niksar Ayvaz Suyunu almayan insanlara alternatif Su olarak Niksar Karabodur Suyu sunulmuş oldu.

Niksar Karaboduru Suyu Niksar Ayvaz Suyuna takviye kuvvet olarak insanlara daha güzel hizmet olması bakından önemli görüldü, hem fabrika işleyecek Su miktarını çoğaltarak ekonomik olarak güçlü olması sağlandı, hem de ailelerin alternatif Niksar Suyunu alarak NİKSAR markasına sahip çıkması sağlandı, bu düşüncemizi bizler tarihe not olarak düşüyoruz ama, bu düşüncemizi başkalarından duymanız  da mümkün olmamıştır!.

Niksar’ı tanımak, gerçekleri bilmek herkesin hakkıdır ama, herkesin her ayrıntıyı bilmesi de mümkün değildir, koltuk kapma yarışının olduğu memlekette böyle önemli ayrıntıları birilerinin bilmeden koltuk kapması normal oluyor.

Niksar Karabodur Suyu belediye başkanı İdris Şahin döneminde getirildi, daha önceki işletmeci döneminde getirilmesi istendi, o tarihlerde işletmeci ve belediye arasında uyum sağlanamadığı için Su gecikmeli getirildi, Suyun çıktığı bölge Karabodur köyüne ait ama yer Özel İdarenin olması ve yer altı Sularının belediye sınırları dışında kalan bölgelerde Özel İdarelere ait olduğunu da bir kez daha ifade etmek isteriz.

Niksar Ayvaz Suyundan sonra Niksar Karabodur Suyu olarak yola çıkan çalışma belediyenin son yaptığı çalışma ile isim değişikliğine gidildi   “Niksar  Ayvaz New Life”  su olarak satışı devam ediyor, bu isim değişikliği bir alternatif olarak sunulmuş oldu, farklı ticari hesapların yapılması sonucu isim değişikliğine gidildiği ifade edildi.

Karabodur suyundan sonra Sulugöl Göleti çok önemli.

Sulugöl Göleti konusunda çok yazılar yazdım, yine yazmaya devam edeceğiz, doğru tespitlerle doğru iş yapmak çok önemli, bizler gerçekleri ortaya koyarken birileri bu düşüncelerimize ilk önce sahip çıkmıyor destek vermiyor ama, sonrasında doğru tespitlerimizi görünce işin güzel olması sağlanıyor.

Sulugöl Göleti Niksar’da yapılan ilk Sulama Göletidir, doğru yerde ve doğru zamanda yapılan bu göletimiz 20 bin dönüm arazi sulamaktadır, Sulugöl Göleti çok ihmal edilmiş ve üzerinde oyunlar oynanan önemli arazi sulama  Su havzası yanında, Niksar şehir içme suyunun temin edildiği önemli su havzaları arasındadır.

Son zamanlarda yapılan Sulama Göletlerine baktığımızda Su kaynağı olmayan bölgelere Yağmur ve Kar suyunun birikmesi ile birlikte göletlerin dolup hizmet vermesi beklenirken Sulugöl Göletinin dolduran önemli su kaynağı halen mevcut olup, bu su kaynağına yeni su kaynakları eklemek mümkündür.

Sulugöl Göletinin sulama desteği verdiği 20 bin dönüm arazide her türlü ürün yetişmektedir, aynı zamanda bölgede binlerce Ceviz fidanı yetişmiş sulama ihtiyacı bir hayli fazladır.

Sulugöl Göleti yıllarca ihmal edilmiş önemli su kaynağıdır, ihmal edilen bu önemli değerimiz, nihayet onlarca temizlenmeyen Göletin Su dolmasına imkan veren Beton kanal sayın Valimiz Dr. Ozan Balcının emirleri doğrultusunda Kaymakam bey ilçe Özel İdaresi yetkililerine gerekli talimatları vererek temizlenmesi sağlanmıştır, inşallah Gölet içinde var olan sıkıntı küçük bir operasyonla düzelecek bölge halkına ve susuz kalan arazilere hayat verecektir.

Bizler bu notlarımızı yazarak var olan gerçekleri ortaya koyuyoruz, ihmal edilen çalışmalarında hayat bulmasına katkı sağlıyoruz.

Olur ya insanlar, bilmeyerek de hata yapabilir, hata insanlar içindir, önemli olan bu memlekete bu memleketin insanlarına hizmet yaparak dua almaktır.

Bundan sonraki yazıma konu olacak iki Su havzası olacak. 1 tanesi Niksar şehir içme suyunun en önemli kaynağını oluşturan Kaynar Suyu, yani Zera Suyu, diğeri Sarıyazı köyü sınırlarında bulunan 55 derece sıcaklıktaki Su.

Niksar halkı en kaliteli Suyu Zera bölgesinden gelen kaynar suyun dan içmektedir, Kel tepenin yaylalarından süzülerek gelen çok kıymetli ve kaliteli suyu içiyoruz, pek çok insan bu kaliteli suyun farkında değil.

Kel tepeden gelen Kaynar Su bölgesin Niksar’ın geleceği bakımından önemlidir.

Niksar Sarıyazı köyü bölgesinde çıkan 55 derecede sıcak suyun da Niksar ekonomisine önemli katkılar sağlayacak, Valimiz sayın ozan Balcı mevcut su kaynaklarının en verimli kullanılması için önemli çalışmalar yaptırıyor.

Niksar ilkim ve hava şartları içinde 3 ürün alacak önemli toprak yapısına sahiptir, bugüne kadar Topraklarımız ve Sularımız verimli kullanılamadı, inşallah yapılan yeni çalışmalar sayesinde önemli ekonomik katkılar sağlandığında insanlar elindeki var olan değerlerin farkına varacak su ve toprakların hoyratça elden çıkmasına artık razı olmayacaktır.

Günün Sözü: SU VE TOPRAK, İNSANLIK İÇİN HER ZAMAN EN KIYMETLİ HAYAT KAYNAĞIDIR.