DOĞAYI KORUMAK İÇİN ÇALIŞMAK GEREKİR, sözlerle Doğanın korunmayacağını anlamak gerekir.

Doğanın tahrip olması için yapılan çalışmalar, kadar korunması için çalışmalar yapılsa, tahrip edilen Doğa kendisine gelecek, kirlenen Doğal daha temiz kalacaktır.

Doğanın kirlenmesi için insanlar var gücü ile gayret ediyor, ama Doğanın kirlenmemesi için çalışan, gayret eden insan sayısı ne yazıkki çok azdır.

Etrafımıza bir bakalım, Doğanın kirlenmesi için neler var?, kirlenmemesi için nasıl ürünler kullanıyoruz?.

Eskiden temizlik malzemesi için Kil, Kül, tarlalarda ekilip kesilen sonrada temizlik için kullanılan Kamıştan yapılan el süpürgeleri var idi.

Doğanın kirlenmesi ve tahrip olması için günümüzde her şey mevcut, ama Doğayı koruyan ürünlere ne yazık ki toplum yeterli seviyede sahip çıkmıyor.

Naylon Poşet yerine FİLE kullanmak, sepetlere koyarak eve götürmek önemli.

Doğayı kirletmeyecek, kimyasal ağırlı olmayan deterjanlar varken, doğayı aşırı derecede kirleten deterjanların satılması manidardır.

Doğayı her fırsatta kirleten, her kullanılan malzemede Doğanın 100 yıl erimesini bekleyen Naylon ipler yerine KENDİR İpinden yapılmış ipler kullanılsa, Doğa kirlenmeyecek, tahrip olmayacak.

Doğan ürünleri yapmak kullanmak kararlılık ister.

Küresel Isınmanın etkileri her geçen yıl kendisini gösterirken, havaların kıs zamanda sürekli değişkenlik gösterirken, halen Doğal ürünlerin kullanılması için yapılması gereken çalışmaların hayat bulmaması manidardır.

Pek çok zaman söylüyoruz, söylemlerle, eylemler bir olmalı.

Bir kişi Doğanın korunması için düşüncelerini paylaştıktan sonra Doğanın korunması için doğal yolların hayat bulması içinde çalışmalıdır.

Naylon ip kullanılarak tarlalardaki otların paketlenmesi, otların hayvanların önlerine konurken naylon ip kesilerek  hayvanların önüne ot ve samanın verilmesi ile başlayan tehlike, hayvanlar balyanın kesilmesi ile başlayan süreçte, balyanın yapılmasını sağlayan Naylon ipi yemekle  tehlike başlıyor, İp zorunlu olarak yiyen hayvan ölüm tehlikesi yaşarken, dışkısı ile naylon ipleri Doğaya bırakması sonucu da Doğa o naylon ipin erimesi için 100 yıl beklemesi gerekiyor.

Ot ve  Saman balyası yapanlar kesinlikle Naylon İp kullanılması yasaklanmalıdır.  Ekimi yapılan bölgelerde daha az otlanma meydana gelecek.

Naylon ipin yasaklanması ile birlikte artık Doğaya zarar vermeyen Kendir bitkisi daha fazla ekimi yapılacak, Kendir ürünlerinin  çok ekilmesi ile birlikte Doğal yöntemlerin ürünleri Doğayı korumuş olacaktır.

Ülke ekonomisinin en çok para harcaması sanırım Petrol türü ürünlere gitmektedir.

Doğal yöntemlerle yapılacak ürünler, hem Doğanın korunmasına neden olacak, aynı zamanda petrol ürünlerine harcanan para ülke ekonomisine katkı sağlamış olacaktır.

Ne garipse ülkemizde çok şeyler  konuşulur ama, iş yapmaya, uygulama aşamasına geçildiğinde fazla bir çalışmanın hayat bulması sağlanamaz.

Doğayı tahrip etmeden yaşamak ve pırıl pırıl bir dünyan varlığına destek vermek varken, insanlar inadına Doğanın kirlenmesi için var gücü ile çalışıyor, sonra felaketler geldiğinde; bu nasıl bir dünya, neden bu sıkıntıları yaşıyoruz?” diyerek feryat figan ediyor.

Etrafımıza bir bakalım Kimyasal ürün olmayan kaç ürünü kullanıyoruz?, doğanın kirlenmemesi için gayret sarf ediyoruz?

Sular kirlendi, Toprak kirlendi ve halen kirlenmesi  için insanlar var gücü ile çalışıyor!.

Doğal yöntemlerden neden vazgeçildi?,

Neden Doğal ürünlerin kullanılması için yeterli çalışmalar yapılmıyor?

Marketlerde 25 kuruş Poşet parası almak Doğanın korunmasına yeterlimi?

Ülkemizde naylon poşetler yalnızca Marketlerdemi kullanılıyor?

Her işyerinde, her mağazada kullanılan Naylon poşetlerin varlığı asla unutulmamalı, büyük alış veriş merkezleri dışındaki bütün işletmelerde  halk pazarlarında Naylon poşetler kullanılmaktadır.

Son zamanlarda bayanlar küçük el arabaları ile pazarlara gittiklerinde naylon poşet almayıp elindeki taşıma el arabasındaki torbaya aldıkları ürünleri koymaları bile Doğa dostluğu bakımından kıymetlidir.

Kağıt Torbaların kullanılması için yapılan hatalı reklamlar ve açıklamalar, naylon poşetlerin daha  fazla kullanılmasına neden olduğunu asla unutmamak gerekir.

Günümüzde naylon poşetler Petrol ürün fiyat yüksekliğinden kaynaklı olarak daha kalitesiz, daha zayıf yapılması, naylon poşete konan ürünün ağırlığı ile her zaman yırtılan Naylon poşetlerin rastgele Doğaya bırakılması işin ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını da göstermektedir.

Artık Doğamız elden tamamen çıkmadan “zararın neresinden dönülürse kardır” sözünü hatırlayarak Doğal ürünlere yönelmeliyiz, bunları derken teknolojiye karşı geliyor değiliz.

Bor madeninden yapılan temizlik ürünlerinin daha yaygınlaşması, kendir bitkisinin tekrardan ülke genelinde ekimi yapılması için gerekli kolaylıkların sağlanması, ekimi yapılacak olan Süpürge Tohum destekleri, Tarlaların tamamı veya kenarlarına ekilecek Süpürge tohumları Doğanın daha az kirlenmesine vesile olacaktır.

Şimdi bizler bunu söyleyince birileri yine ahkam kesecek; “sanane be kardeşim otur oturduğun yerde, şimdi Kendir dikimleri başlayacak onların kontrolleri yapılacak, başımıza bir sürü iş açacaksın” derler ama, onlar şunu da demeleri gerekir.

Kendir ekimi denince akla uyuşturucu gelmesin!.

Ülkemizde ve dünyada kafa bulmak için öyle yöntemler geliştirenler varki, keşke uyuşturucu bulmak için çalışanların yarısı kadar, Doğanın korunması için birileri çalışmış olsa bu dünya tertemiz pırıl pırıl olur.

Her neyse bizler yine deli dolu işlere el atmaya başladık.

Birilerinin sıcak koltukları soğumasın, ısınan koltuklarda keyf yapmak varken arazilerde tarlalarda uğraşmak, kime ne?

Günün Sözü; Senin olmadığın yerde, seni savunanlar gerçek dostlarındır. Hz. Ali